Doznania kosmiczne na os. D

Informacje

  • Adres: Osiedle D, 43-110 Tychy

Autorem tej rzeźby jest Jerzy Nowakowski. Jest to wieloetapowe dzieło z abstrakcyjną kompozycją. Ukazuje przenikające się bryły o różnorodnych formach.

Stworzona została w pracowni krakowskiej ASP. Tam autor wykonał z gliny model głównego elementu rzeźby - skrzydła. Na nim uformował gipsowe formy do odlewu, które następnie zostały przewiezione do Tychów. Zostały zalane betonem, po uzyskaniu odpowiedniej twardości odbito od nich z zewnątrz gipsowe formy. Równocześnie odlano podstawę i ramę rzeźby. Wszystkie elementy zostały przewiezione na miejsce docelowe i złożone w całość.


Rzeźby plenerowe, powstające w Tychach w latach siedemdziesiątych to efekty współpracy Powiatowej Spółdzielni Mieszkaniowej Oskard z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Więcej o sztuce w przestrzeni Tychów w wydawnictwie Muzeum Miejskiego w Tychach: "Sztuka w przestrzeni miasta". Autor: Patryk Oczko.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.