Zostań herosem lekkiej atletyki

Informacje

O imprezie

  • Miejsce wydarzenia: zbiórka przed wejściem do Tyskiej Galerii Sportu | ul. Edukacji 7

Wspólnie podążymy śladami tyskich herosów lekkiej atletyki, natomiast zwiedzając kościół pw. Ducha Świętego w Tychach, poznamy wątki ekumeniczne w jego wystroju architektonicznym i polichromii.

Spotkanie będzie się składać z dwóch części. Uczestniczki i uczestnicy najpierw odwiedzą jedną z najnowocześniejszych aren lekkoatletycznych w Polsce, gdzie czeka ich możliwość treningu. Kolejnym punktem będzie zwiedzanie wystawy stałej Tyskiej Galerii Sportu i wybranych miejsc na Stadionie Miejskim Tychy. Motywem przewodnim zwiedzania będzie historia i sukcesy tyskich sportowców, wśród których nie brakuje osób z międzynarodowymi sukcesami.

Trening z licencjonowanymi trenerami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki obejmie cztery konkurencje: trójskok, skok w dal, bieg przez płotki i pchnięcie kulą. Każda uczestnicząca osoba będzie mogła sprawdzić się jako heros sportu, wybrać odpowiednią dla siebie dyscyplinę i wziąć udział w rywalizacji.

Tyska Galeria Sportu jest jedynym oddziałem muzealnym ulokowanym na terenie stadionu miejskiego. Czeka tam jedyna taka w kraju multimedialna wystawa stała „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie” – bogata w treści i atrakcyjna w formie prezentacja związków rozwoju miasta Tychy i sportu oraz ciekawostki, związane z największymi sukcesami sportowców z naszego miasta, obejmująca wszystkie dziedziny sportu obecne w Tychach zarówno przed, jak i po II wojnie światowej.

Ekspozycja to również fascynujące historie piłkarskie i hokejowe, unikatowe fotografie, cenne trofea i pamiątki najlepszych tyskich sportowców z międzynarodowymi sukcesami: medalistek olimpijskich Lucyny Kałek i Karoliny Nai, siatkarskich mistrzyń Europy Aleksandry Jagieło i Sylwii Pyci-Jarosz, hokeistów Mariusza Czerkawskiego, Henryka Grutha i Krzysztofa Oliwy, triumfatora piłkarskiej Ligi Mistrzów Jerzego Dudka, bohatera kolarskich Wyścigów Pokoju Zygmunta Hanusika, himalaistów Adama Bieleckiego i Krzysztofa Wielickiego i wielu innych…

Natomiast w trakcie spaceru z przewodnikiem po jednym z najładniejszych piłkarskich obiektów w kraju będzie można obejrzeć wybrane miejsca Stadionu Miejskiego Tychy, m.in.: strefę VIP, szatnię, lożę prezydencką.

Stadion Miejski Tychy w obecnej formie został oficjalnie otwarty 18 lipca 2015 roku. Na jego trybunach znajduje się 15 150 miejsc. Obiekt spełnia wymogi UEFA i FIFA, co pozwala na organizację piłkarskich wydarzeń na najwyższym światowym poziomie. Od 2016 roku na stadionie działa Tyska Galeria Sportu, oddział Muzeum Miejskiego w Tychach.

Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to jedyna w Polsce i najmłodsza w Europie metropolia. GZM została powołana na mocy rządowego rozporządzenia 1 lipca 2017 roku. To 41 miast i gmin, w których mieszka 2,3 miliona osób, to także warte poznania setki fantastycznych miejsc. Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii to ponad 100 lokalnych wydarzeń i mikrowypraw na szóste urodziny Metropolii GZM. Będzie rekreacyjnie i aktywnie, romantycznie i rozważnie, czasem z przymrużeniem oka i zabawnie, a czasem bardzo serio. Mikrowyprawy będą i zaskakujące i tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, dla dzieci, dla młodzieży, dla starszych, dla całych rodzin.

fot. Piotr Podsiadły

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.