On, ona i zagadka lustra. Mistrz Jan van Eyck

Informacje

O imprezie

  • Miejsce wydarzenia: Pasaż Kultury Andromeda | pl. K.K. Baczyńskiego 2

Świat złota i czerwieni. Rewolucja w malarstwie. Portret pewnego mężczyzny i najsłynniejsze małżeństwo w świecie sztuki. Lustra i tajemnice. Kto będzie bohaterem tej opowieści? Mistrz Jan van Eyck!

Jan van Eyck urodził się około 1390 roku w Maaseik, zmarł 9 lipca 1441 roku w Brugii. Uznawany za jednego z najwybitniejszych malarzy niderlandzkich. Był głównym twórcą realizmu niderlandzkiego w XV wieku. Jego brat, Hubert van Eyck, także zajmował się malarstwem i zdobył sławę.

Jan van Eyck od samego początku związany był ze sztuką. Wraz z bratem tworzył pierwsze dzieła. Zasłynął dzięki swym obrazom portretowym, tworzył także obrazy religijne oraz miniatury. Niderlandzki artysta zapoczątkował w sztuce styl renesansowy. Nauki malarstwa pobierał u swojego brata. Wkrótce jego talent został zauważony przez Filipa Dobrego, księcia Burgundii, dla którego malował od 1425 roku. Jan van Eyck dużo podróżował, z czasem osiedlił się w Brugii, gdzie wziął ślub i wiódł dostatnie życie. Dowodzi to, że był poważany w środowisku artystycznym.

Cechą charakterystyczną dzieł van Eycka jest technika olejna, którą zaczął stosować jako pierwszy. Dzięki temu jego obrazy zyskiwały wyjątkowy, intensywny odcień przy dużej świetności kolorów. Artysta starał się w pełni oddać rzeczywistość na swych płótnach. Za co był bardzo ceniony u znawców sztuki, zwłaszcza we Włoszech. Symetryczne i precyzyjne dzieła był wówczas w modzie. Twórczość Jana van Eycka jest niezwykle obszerna. Namalował on mnóstwo obrazów, z których większość uznano za arcydzieła. (www.magazynsztuki.pl)

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.