Karmnik - Miejski Park Solidarności

Informacje

  • Adres: Tychy

Mądre dokarmianie ptaków zimą to regularne wykładanie ptakom nieprzetworzonego, naturalnego i czystego pokarmu od momentu wystąpienia silnych mrozów i opadów śniegu do czasu pojawienia się jego naturalnych źródeł, w stałym i zabezpieczonym przed zamakaniem i drapieżnikami miejscu. Należy pamiętać o kilku zasadach:

Czym karmić ptaki?

Niesolone nasiona słonecznika, ziarno pszenicy, orzechy włoskie, żołędzie i wszelkie nasiona wysokotłuszczowe to doskonały pokarm na trudne, zimowe dni, który przyciągnie zarówno: sikory, kowaliki, wróble, mazurki, szczygły, grubodzioby czy dzwońce, ale też ptaki krukowate (kawki, gawrony, sroki, sójki) i gołębie.

Od kiedy i jak?

Od nastania mrozów/śniegu aż do nadejścia roztopów. Ptaki bardzo szybko przyzwyczajają się, że znajdują pokarm w tym samym miejscu i czekają na niego, porzucając inne źródła.  Stąd brak nowej porcji w karmniku może skończyć się dla nich tragicznie.

Czego nie robić?

- nie podajemy ptakom chleba ani resztek z naszego stołu – doprawiane, solone pokarmy mogą im poważnie zaszkodzić

- nie przesadzamy z ilością wysypywanego pokarmu, ponieważ niezjedzony i zalegający gnije, stając się siedliskiem bakterii i groźnych dla ptaków chorób

- nie podajemy spleśniałego, zepsutego, mokrego i zmarzniętego pożywienia, gdyż powoduje ono uszkodzenie przewodu pokarmowego i naraża zwierzęta na cierpienie

- nie zaśmiecamy terenu odpadkami, miejsce dokarmiania nie jest śmietnikiem.

Jeśli nie masz możliwości „mądrego dokarmiania” ptaków, lepiej nie rób tego w ogóle.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.