czwartek, 22 października 2020, 18:00-20:00

Kolejna odsłona cyklu „Mozaika górnośląska” to spotkanie poświęcone tyskim Żydom.

Kim byli? Jak wpłynęli na dzieje Tychów? Czym dokładnie się zajmowali? Gdzie dziś możemy spotkać w Tychach ślady ich obecności?

To pytania, które nie tylko pozwolą zobaczyć zapoznaną historię miasta, ale też pokazać historię ludzi, którzy tworzyli Tychy. O dziejach tyskich Żydów opowie Sławomir Pastuszka, badacz społeczności żydowskich na ziemi pszczyńskiej.
Sławomir Pastuszka 
– urodzony w 1990 roku działacz społeczny i popularyzator wiedzy o Żydach górnośląskich; doktorant w Instytucie Judaistyki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 2015–2017 redaktor naczelny czasopisma „Judaista”. Wśród jego zainteresowań badawczych znajduje się historia Żydów w Pszczynie i okolicy, historia Żydów w Polsce po 1945 roku, genealogia, epigrafika hebrajska, cmentarze żydowskie, sztuka ze szczególnym uwzględnieniem wystroju malarskiego synagog. Jest autorem licznych publikacji dotyczących epigrafiki, polichromii synagogalnych oraz Żydów pszczyńskich i krakowskich, w tym ośmiu książek. Od 2005 roku opiekuje się cmentarzem żydowskim w Pszczynie, gdzie prowadzi zaawansowane prace renowacyjne. W 2016 roku za swoją działalność nominowany do nagrody POLIN. Laureat Nagrody Burmistrza Pszczyny w dziedzinie kultury. Członek Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach i Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego Żydów w Polsce.

prowadzi: Jarosław Makowski – historyk filozofii, dziennikarz i publicysta
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
zapisy: Gabriela Oleksy, tel. 32 327 18 20–21, wew. 25, e–mail: g.oleksy@muzeum.tychy.pl
liczba uczestników ograniczona
wstęp wolny

Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, uczestnicząc w wydarzeniu, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminami.

Regulamin zwiedzania Muzeum Miejskiego w Tychach

Regulamin korzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Miejskiego w Tychach

Plac Wolności 1
43-100 Tychy
http://muzeum.tychy.pl
dyrekcja@muzeum.tychy.pl
tel.: +483271820-22
Miejsce wydarzenia

Muzeum Miejskie

Plac Wolności 1
43-100 Tychy

Miejsce, które łączy przeszłość z teraźniejszością. Tyskie muzeum przy zaangażowaniu mieszkańców gromadzi bezcenne świadectwa lat minionych i mijających. Firma jest uczestnikiem miejskiego programu " 3+ Liczna rodzina " oraz " Aktywni 60 plus ", w ramach których oferuje oprowadzanie po wystawie z...

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×