środa, 8 lipca 2020, 09:00 - niedziela, 13 września 2020, 18:00

„Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli…” W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia

Ekspozycja jest zaproszeniem do świata kreowanego przez Józefa Wilkonia. Ten 90–letni mistrz ilustracji dziecięcej to też malarz, rzeźbiarz i autor scenografii. Zilustrował blisko dwieście książek dla dzieci i dorosłych – współpracował m.in. z Wydawnictwo Nasza Księgarnia , Wydawnictwo Czytelnik , Wydawnictwo Literackie , Krajową Agencją Wydawniczą. Jego oryginalny styl jest natychmiast rozpoznawalny dzięki charakterystycznej kresce, indywidualnym środkom wyrazu i malarskości przedstawienia.

Jedną z pierwszych ilustracji był paw, kolejnymi były ryby, tygrysy, mamuty, osiołek Joko, koty, psy, konie i wiele innych — przez lata powstał cały zwierzyniec.
Prezentowany na wystawie zwierzęcy repertuar jest niezwykły — stanowią go ilustracje, a także „ilustracje przestrzenne” — jak o swoich rzeźbach mówi sam Mistrz.

W kolejnych przestrzeniach wystawy przemierzysz przestworza, by następnie udać się w gęstwinę puszczy oraz do egzotycznej i nieujarzmionej dżungli, poznasz także tajemnice morskich głębin. Otworem stanie inspirujący świat trzech żywiołów — powietrza, ziemi oraz wody — mniej lub bardziej znany, nieustannie nas otaczający, w którym doskonale odnajdują się różnorodne zwierzęta. To świat zmieniających się zjawisk natury — choć niezwykle barwny, bywa także mroczny i tajemniczy.

Wystawa skierowana jest do najmłodszych oraz do rodzin, aby wspólnie eksplorować i doświadczać. To też okazja dla dorosłych, których zapraszamy w sentymentalną podróż do dzieciństwa i przypomnienia sobie literatury dziecięcej, która nas kształtowała.

Prezentowane na wystawie ilustracje oraz rzeźby pochodzą ze zbiorów Fundacja Wilkonia .

Wystawie towarzyszą rodzinne kameralne międzypokoleniowe warsztaty: „Opowiem Ci bajkę…” ( https://bit.ly/31YG3kZ ), „Dziecięcy taszyzm” ( https://bit.ly/38ADUgu ) i „Pejzaż morskich głębin” ( https://bit.ly/2BKUeiI ) oraz spacer „Leśni scenografowie” ( https://bit.ly/2AC0wkd ).
zapisy: Agata Berger–Połomska, Anna Kura 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pl, a.kura@muzeum.tychy.pl

miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach , Stary Magistrat, pl. Wolności 1
wstęp wolny

czas trwania: 8 lipca–13 września 2020
kuratorka: Agata Berger–Połomska
przygotowanie wystawy: Agata Berger–Połomska, Aleksandra Matuszczyk
współpraca: Fundacja Wilkonia
konsultacja merytoryczna: dr Patryk Oczko
projekt scenograficzny: Łukasz Błażejewski
identyfikacja wizualna: Marcin Kasperek KLAR Studio
produkcja: Dorota Kordys
montaż: Krystian Banik, Henryk Dubis
program edukacyjny: Agata Berger–Połomska, Anna Kura
promocja: Agnieszka Woszczyńska, Gabriela Oleksy
redakcja tekstów: Marta Rosół
wydruki: drukarniaraster.pl

organizatorzy: Muzeum Miejskie w Tychach , Fundacja Wilkonia
patroni medialni: Wyborcza.pl Katowice , tygodnik „Twoje Tychy”, tychy.pl , Świerszczyk dla dzieci , CzasDzieci.pl

partner Muzeum Miejskie w Tychach: drukarniaraster.pl

więcej informacji: https://bit.ly/3fdsYrO

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

Plac Wolności 1
43-100 Tychy
http://muzeum.tychy.pl
1370019880025336
dyrekcja@muzeum.tychy.pl
tel.: +483271820-22
Miejsce wydarzenia

Muzeum Miejskie

Plac Wolności 1
43-100 Tychy

Miejsce, które łączy przeszłość z teraźniejszością. Tyskie muzeum przy zaangażowaniu mieszkańców gromadzi bezcenne świadectwa lat minionych i mijających. Firma jest uczestnikiem miejskiego programu " 3+ Liczna rodzina " oraz " Aktywni 60 plus ", w ramach których oferuje oprowadzanie po wystawie z...

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×