Cyganerii 51
43-100 Tychy
https://wkutychy.wp.mil.pl
WKUTychy
wkutychy@ron.mil.pl
tel.: +48 32 261124782

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tychach jest terenowym organem wykonawczym Ministra Obrony Narodowej w sprawach operacyjno - obronnych i rządowej administracji ni ezespolonej.
WKU Tychy administruje teren obejmujący Miasto Tychy oraz powiaty: mikołowski, bieruńsko- lędziński oraz pszczyński.
Do najważniejszych zadań Wojskowej Komendy Uzupełnień należy administrowanie rezerwami osobowymi Wojska Polskiego, w tym:
• uczestniczenie w przygotowaniu i przeprowadzeniu kwalifikacji wojskowej,  
• nadawanie przeznaczeń osobom uznanym za zdolne do czynnej służby wojskowej,
• kierowanie osób i żołnierzy rezerwy do powiatowych komisji lekarskich albo wojskowych komisji lekarskich oraz do wojskowych pracowni psychologicznych w celu określenia zdolności do czynnej służby wojskowej,
• wzywanie osób w sprawach powszechnego obowiązku obrony,  
• powoływanie do czynnej służby wojskowej albo służby lub szkolenia w obronie cywilnej,
• przenoszenie do rezerwy osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej,
• prowadzenie ewidencji osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej.
WKU Tychy bierze udział w rekrutacji i naborze ochotników do czynnej służby wojskowej, w tym do zawodowej służby wojskowej i służby kandydackiej.  
Ponadto zadaniem WKU Tychy jest promocja obronności i służby wojskowej przez współpracę ze szkołami i uczelniami w zakresie promowania ochotniczych form służby wojskowej we współdziałaniu z dowódcami jednostek wojskowych na administrowanym terenie, organizowanie akcji i wystąpień promujących służbę wojskową w lokalnych mediach oraz w ramach uroczystości i imprez rozrywkowych realizowanych na administrowanym terenie i współpracę z powiatowymi urzędami pracy.
WKU Tychy zapewnia ponadto mobilizacyjne rozwinięcie jednostek wojskowych, wykonuje świadczenia na rzecz obrony, współpracuje z innymi organami i podmiotami w sprawach związanych z obronnością państwa i bierze udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w ramach terytorialnego zasięgu działania wojskowych komend uzupełnień.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×