Plac Wojciecha Korfantego - Ryneczek na os. K

Informacje

  • Adres: Tychy

Informacje ogólne

  • Dla dzieci

Projekt osiedla: Maria Czyżewska, Andrzej Ostrowski, Kazimierz Wejchert, 1976 r. Realizacja w latach 1977–1978. Za projekt przyznano autorom nagrodę Ministra Budownictwa w 1979 r.

Osiedle powstawało na obszarze dosyć odległym od centrum miasta, toteż projektanci uznali, że trzeba mu zapewnić samowystarczalny program handlowo-usługowy. Zaproponowali plac w centrum osiedla z lokalami usługowymi umieszczonymi w parterze budynków tworzących pierzeje placu. Była to gwarancja zrealizowania programu usług jednocześnie z oddawanymi lokatorom mieszkaniami (opóźnienia w realizacji obiektów usługowych były dotkliwą bolączką w innych osiedlach południowej części miasta). Plac osiedlowy został nazwany przez mieszkańców ryneczkiem, a zaprojektowana na nim mała architektura (zróżnicowanie poziomów, ceglane murki, ławki, schody) miała stworzyć przyjazną przestrzeń, służącą wypoczynkowi i integracji mieszkańców. Ówczesna aranżacja była dziełem Stanisława Niemczyka, pośrodku stanęła rzeźba Ślązaczki Karolinki (bohaterki piosenki „Poszła Karolinka do Gogolina”), dłuta Augustyna Dyrdy, wykonana ze sztucznego kamienia.

Szeroki chodnik – deptak prowadzi pomiędzy budynkami osiedla w kierunku ulicy Jaśkowickiej z przystankiem trolejbusowym i w stronę parku, przez który wije się Potok Żwakowski.

W 2014 r. przeprowadzono rewitalizację placu według koncepcji Pracowni Projektowej Pawła Jabłońskiego. Pierwotną rzeźbę Karolinki (odnowiono ją w 2011 r.) przeniesiono w sąsiedztwo Szkoły Podstawowej nr 37, a w centrum placu stanęła nowa Karolinka, odlana z brązu, o dynamicznej postaci, wkomponowana w fontannę. Autorem tego dzieła jest Tomasz Wenklar, artysta mieszkający w Tychach.

Powiązane trasy

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.