Restauracja Huta Paprocka

Informacje

Restauracja Huta Paprocka to historyczne miejsce, które kusi nie tylko smakiem. W latach 1703-1878 była to kuźnica żelaza. Jej założycielem był panujący w Księstwie Pszczyńskim baron Baltazar Erdmann Promnitz.

Obecnie Huta Paprocka to kuźnia smaków, niezwykłego klimatu i niezapomnianych chwil... Smacznie i treściwie - tylko takie dania wychodzą z kuchni Huty Paprockiej. Obiad z przyjaciółmi, lunch służbowy, a może rodzinna uroczystość - Huta Paprocka to idealne miejsce na każdą okazję. W restauracji organizowane są wesela, imprezy okolicznościowe oraz konferencje. Zawsze profesjonalnie, zawsze smacznie.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.