Szkoła Podstawowa nr 24

Informacje

  • Adres: Pogodna 37, Tychy
Funkcjonuje od 1 września 2016 r. i stanowi połączenie Szkoły Podstawowej nr 4 z nr 2.

10 lutego 2016 r. odbyło się otwarcie nowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w skład którego wchodzą SP nr 4, SP nr 2, Przedszkole nr 24 i 25.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej energooszczędnych szkół w regionie.
Obiekt wyposażono w klimatyzację oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, oświetlenie energooszczędne oraz system zarządzania budynkiem BMS – czyli zaawansowane rozwiązanie techniczne, którego celem jest efektywne sterowanie instalacjami znajdującymi się w obiekcie. 

W nowym obiekcie o powierzchni ponad 5 685 m2 jest: 9 oddziałów przedszkolnych (po 3 oddziały dla 3-latków, 4-latków i 5-latków) oraz 18 oddziałów szkolnych (po 3 oddziały w każdej z klas od klas I do klas VI), pracownie komputerowe, językowe, jadalnie, świetlice, bawialnia dla młodszych dzieci i biblioteka szkolna. W części sportowej znajduje się duża sala gimnastyczna z trybunami, zapleczem sportowym i biurowym oraz mała sala gimnastyczna z zapleczem sportowym. Oprócz tego plac zabaw dla dzieci młodszych oraz teren rekreacyjny dla dzieci starszych. Obiekt w całości przystosowany jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych.


Historia:
Pierwszą szkołę w Urbanowicach urządzono w 1825 roku. Uczęszczały do niej dzieci z Urbanowic i Jaroszowic. Nauka odbywała się w budynku książęcej gospody. 
Pierwszym nauczycielem był krótko pan Weber, a następnie August Duda, którego po śmierci w 1847 roku zastąpił Karol Miarka. Administratorem szkoły był on krótko, bo tylko do 1 lipca tegoż roku. Jego miejsce zajął Andrzej Kubanek, który w tej szkole pracował przeszło 20 lat i był ostatnim nauczycielem uczącym po polsku.
Obecna szkoła została wybudowana w czasach rządów pruskich: 15 czerwca 1829 roku podjęto decyzję o budowie szkoły w Urbanowicach. W roku 1858 oraz 1907 dokonano przebudowy szkoły.

W czasie wojny uczono w szkole w języku niemieckim. Kierownikiem szkoły był wtedy Arthur Krieg.

W marcu 1945 roku kolejny raz rozpoczęto naukę w języku polskim.

W marcu 1979 roku szkoła otrzymała nr 4.


Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.