Szlak miejski od socrealizmu do postmodernizmu

Informacje

  • Adres: Tychy
W Tychach można poznać koncepcje urbanistyczne i dzieła architektury całego okresu powojennego, począwszy od 1950 roku. To jakby wielka plenerowa wystawa. Realizowane w kolejnych latach osiedla i obiekty układają się w atrakcyjny ciąg zwiedzania – od zabytków socrealizmu po dzieła postmodernizmu. Wszystko to na stosunkowo niewielkim obszarze, który można spenetrować w czasie kilkugodzinnego spaceru. 
To sprawia, że Tychy coraz bardziej przyciągają uwagę znawców architektury i urbanistyki, badaczy zmian tendencji w sztuce projektowania okresu powojennego, a także socjologów miasta.

W celu promocji obiektów o znaczeniu kulturowym, wśród mieszkańców miasta, województwa śląskiego i pozostałych turystów, powstał szlak miejski „Od Socrealizmu do postmodernizmu. Unikatowe Nowe Tychy.”

W ramach projektu oznakowano najciekawsze obiekty, a także umieszczono przy każdym z nich szeroką informację z opisem danego zabytku architektonicznego. To szlak pieszo-rowerowy, dlatego przy niektórych obiektach oprócz tablic z informacją stanęły stojaki rowerowe z ławką.

Na trasie szlaku są 23 oznakowane obiekty, dodatkowo opisane w przewodniku po szlaku miejskim. Szlak można zwiedzać po kolei – chronologicznie wędrując od socrealizmu, poprzez tradycję i modernizm do postmodernizmu, bądź tematycznie – wybierając np. architekturę sakralną.

 
Trasa prowadzi przez niemal wszystkie tyskie osiedla – od A do Z. Wyjaśnić trzeba, że nazywanie osiedli kolejnymi literami alfabetu miało swój początek na deskach projektantów – tak oznaczono zespoły osiedlowe na projekcie planu ogólnego miasta, tak je nazywano w czasie budowy. Przy pomocy tych liter zapisywano pierwsze adresy, jeszcze przed wprowadzeniem nazw ulic. To techniczne oznakowanie przeniosło się do języka potocznego tyszan – i tak już pozostało. Przesądziła o tym wygoda i ekonomia języka. Z tego powodu nie przyjęły się późniejsze próby innego nazywania poszczególnych dzielnic-osiedli.
 
Szczegółowa trasa zwiedzania Szlaku Miejskiego znajduje się w dziale Trasy.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.