15 lipca 2015 14:02

Krystyna Loska
Tyszanka urodzona 25 lipca 1937 roku. Jedna z najbardziej znanych prezenterek telewizyjnych. Karierę rozpoczęła w latach pięćdziesiątych – początkowo pracowała na Śląsku, później w Warszawie. Prowadziła liczne festiwale, jako spikerka zasłynęła umiejętnością przedstawienia z pamięci programu na cały dzień. Mimo bardzo okrojonego sposobu prezentowania spikerów wielokrotnie udawało jej się błysnąć humorem w zapowiedziach programów, była bardzo lubiana przez widzów. Jej talent komiczny został wykorzystany m.in. w Studiu Gama - bloku rozrywkowym, który przez pewien czas prowadziła wraz z Andrzejem Zaorskim. Powszechnie była uważana za osobę przynoszącą szczęście polskiej reprezentacji piłkarskiej - w czasach jej świetności wielokrotnie, z dużym zaangażowaniem, zapowiadała jej mecze. Jest matką Grażyny Torbickiej, która także pracuje w telewizji i prowadzi m.in. cykl „Kocham kino”.
 

 

Stanisław Niemczyk

Urodził się w Czechowicach-Dziedzicach, mieszka w Tychach, gdzie prowadzi biuro Ars Achitektura. Architekt, zwany polskim Gaudim. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 1968 r. pracował w Miastoprojekcie Tychy, gdzie zasłynął z projektowania obiektów nietypowych, wyprzedzających swój czas. Autor budynków handlowych, usługowych, mieszkalnych i sakralnych. Zasłynął jako twórca niezwykłych kościołów, m.in. kościoła Ducha Świętego w Tychach.

Laureat Honorowej Nagrody SARP (1998). W 2000 roku otrzymał od Jana Pawła II odznaczenie Pro Ecclesia et Pontifice. Za zasługi dla budownictwa sakralnego 18 czerwca 2011 r. został wyróżniony medalem Per artem ad Deum (Przez sztukę do Boga), przyznawanym przez Papieską Radę ds. Kultury. 

 

 

 

Roman Polko
Tyszanin. Generał dywizji Wojska Polskiego, oficer dyplomowany wojsk powietrzno-desantowych i sił specjalnych, doktor nauk wojskowych (kierowanie organizacją).

Podczas służby wojskowej dowodził m.in. Wojskową Formacją Specjalną GROM. Zrealizował wówczas misję na pograniczu kosowsko-macedońskim, rozpoczął działania w Afganistanie, a w marcu 2003 r. wziął udział w II wojnie w Zatoce Perskiej oraz odbył służbę na misji stabilizacyjnej w Iraku.

Członek Rady Patronackiej Instytutu Jagiellońskiego.

Pełnił funkcję doradcy ds. bezpieczeństwa Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawa Lecha Kaczyńskiego (2005). Następnie został doradcą Ministra Spraw Wewnętrzych i Administracji Ludwika Dorna ds. zwalczania terroryzmu (2005). Był Zastępcą Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego (2006-2007), a także p.o. Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego (2007). W 2011 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski powołał go do zespołu zajmującego się Strategicznym Przeglądem Bezpieczeństwa Narodowego.

W 2004 roku w telewizji Polsat prowadził reality show "Nieustraszeni".

Wywiad-rzekę z Romanem Polko (Gromowładny) opublikowała Magdalena Łukasiewicz, a następnie Paulina Bolibrzuch (Armia. Instrukcja obsługi). Sam Roman Polko wydał książkę GROM w działaniach przeciwterrorystycznych.

 

 

Marek Szczepański

Urodzony w 1956 r. w Częstochowie. Mieszka w Tychach. Profesor socjologii, członek Polskiej Akademii Nauk, obecnie dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, z którym od lat jest związany. Współtwórca i były rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach. Zajmuje się socjologią zmiany i rozwoju, mniejszości etnicznych, miasta i regionu, edukacji. Znaczna część jego prac poświęcona jest zagadnieniom tożsamości i socjologii regionów, szczególnie problemom Górnego Śląska.

Honorowy obywatel Tychów.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.