15 lipca 2015 13:59

Ryszard Czernow

Od lat związany z Tychami, w których mieszka. Z wykształcenia operator filmowy i fotografik (członek Związku Polskich Artystów Fotografików). Absolwent Wydziału Radia i TV im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, na którym obecnie wykłada.

Zajmuje się projektowaniem graficznym, fotografią artystyczną, teatralną reżyserią światła oraz filmem. Jako realizator filmowy specjalizuje się w krótkich muzycznych formach filmowych oraz reklamowych.

Jest autorem wielu teledysków czołowych polskich zespołów muzycznych m.in. „Mamony” grupy Republika i „Słodyczy” zespołu Golec uOrkiestra, które zostały nominowane do nagrody Fryderyki w kategorii „Najlepszy teledysk roku”.  

Laureat stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w roku 2004. Doktor Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi z dziedziny sztuk filmowych.   

 

 

Augustyn Dyrda
Urodził się w Wyrach w 1926 roku, obecnie mieszka w Tychach-Paprocanach. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uczeń profesora Xawerego Dunikowskiego. Artysta-rzeźbiarz, który specjalizuje się w dużych pomnikach, popiersiach i medalach. Autor m.in. statuetki "Górnośląskiego Tacyta", tyskiego Pomnika Walki i Pracy (zwanego "Żyrafą"), a także pomnika Grota Roweckiego w Tychach.

 

 

Helena Golda-Błahut

Urodziła się w Łaziskach Górnych. Od ponad 50 lat mieszka w Tychach. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Malarka. Zajmuje się projektowaniem stylowych wnętrz. Ma na swoim koncie 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Projektowała wnętrza kawiarń, restauracji, domów wczasowych. Stworzyła cykl „Rysunkowy dialog z architekturą Śląska”, w którym prezentuje architekturę śląskich miast. Twierdzi, że każdy dzień bez malowania jest dniem straconym. 


Michał Litkiw

Urodził się w Geryni, mieszka w Tychach. Od lat uprawia malarstwo, oleje, akwarele, pastel, gwasz, rysunek, techniki tuszowo-temperowo-pastelowe, reliefy-rzeźby w papierze, metalu i szkle oraz eksperymentalne techniki plastyczne.

„Jego twórczość jest samoistnym, niepodległym wobec znanych i praktykowanych sposobów zjawiskiem artystycznym. Zjawiskiem, dodajmy od razu, fascynującym i intrygującym. Bez wątpienia tematem jest tutaj świat nie sztuka... Mocne i odważne otwarcie się na rzeczywistość. Po kilkunastu latach intensywnych poszukiwań i fascynacji rozmaitymi zjawiskami w sztuce, wypracował Litkiw własny rodzaj przesłania, w którym dominującą rolę odgrywa klimat przestrzeni malarskiej składającej się z okruchów istnień ludzkich, śladów, emocji, stanów, uczuć".

 

 

Stanisław Mazuś 
Urodził się w 1940 r. w Lublinie, od lat związany jest z Tychami, gdzie mieszka i tworzy. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa). Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Malarz. Od 1967 roku bierze udział w międzynarodowych, ogólnopolskich i okręgowych wystawach, konkursach oraz plenerach. Zorganizował ponad 200 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Wyznaje zasadę, że "tylko tytaniczno-systematyczna praca czyni MISTRZA". Jak sam mówi, maluje w obronie piękna. 

Z okazji 70-tych urodzin artysty w tyskim Muzeum Miejskim zorganizowano specjalną wystawę.

 Eryk Pudełko

Urodził się w 1936 roku w miejscowości Chybie-Zamachy na Śląsku Cieszyńskim. Zwany jest nestorem tyskiego malarstwa. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Od 1961 roku współpracuje z wydawnictwami "Śląsk" i WAG w zakresie projektowania wydawniczego. W latach 1963-1973 był członkiem  Grupy ARKAT. Zajmuje się grafiką warsztatową, malarstwem, projektowaniem graficznym, wystawiennictwem. W jego twórczości dominuje pogodny, świetlisty, kolorowy pejzaż. Widoczne są w niej wpływy impresjonistów. Artysta jest rzeczoznawcą (specjalność:  ocena dzieł sztuki współczesnej w zakresie malarstwa). Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jego obrazy i grafiki znajdują się w zbiorach  Muzeum w Toruniu (Gabinet Rycin), Muzeum Śląskiego w Katowicach, Galerii Śląskiej Telewizji, Wydziału Kultury Wojewódzkiego Urzędu w Katowicach, Towarzystwa Sztuk Pięknych "Zachęta" w Krakowie i Warszawie, Oddziałach CBWA oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

 

 

Beata Wąsowska

Urodziła się w 1955 roku w Orzeszu. Malarka, projektantka grafiki reklamowej i wydawniczej, pedagog. Zajmuje się nowymi mediami. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i na Wydziale Grafiki w Katowicach w pracowniach malarstwa profesora Jerzego Dudy-Gracza oraz profesora Macieja Bieniasza. Projektowania graficznego książki uczyła się w pracowni Adama Romaniuka. W 1986 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Na swoim koncie ma ponad 40 wystaw indywidualnych i blisko 60 prezentacji w wystawach zbiorowych w kraju i poza jego granicami. Gość krajowych i międzynarodowych plenerów malarskich. Pomysłodawczyni i kuratorka projektu artystycznego Akcja Sztuki oraz inicjator projektu Zielona Oś 2.0. - obie inicjatywy były organizowane w Tychach, gdzie artystka mieszka. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Soroptimist Internatonal klub w Tychach.

Malarka często pomaga potrzebującym, ofiarowując swoje prace na aukcje. Można je oglądać na oficjalnej stronie internetowej.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.