15 lipca 2015, 13:59:53

Ryszard Czernow

Od lat związany z Tychami, w których mieszka. Z wykształcenia operator filmowy i fotografik (członek Związku Polskich Artystów Fotografików). Absolwent Wydziału Radia i TV im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, na którym obecnie wykłada.

Zajmuje się projektowaniem graficznym, fotografią artystyczną, teatralną reżyserią światła oraz filmem. Jako realizator filmowy specjalizuje się w krótkich muzycznych formach filmowych oraz reklamowych.

Jest autorem wielu teledysków czołowych polskich zespołów muzycznych m.in. „Mamony” grupy Republika i „Słodyczy” zespołu Golec uOrkiestra, które zostały nominowane do nagrody Fryderyki w kategorii „Najlepszy teledysk roku”.  

Laureat stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w roku 2004. Doktor Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi z dziedziny sztuk filmowych.   

 

 

Augustyn Dyrda
Urodził się w Wyrach w 1926 roku, obecnie mieszka w Tychach-Paprocanach. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uczeń profesora Xawerego Dunikowskiego. Artysta-rzeźbiarz, który specjalizuje się w dużych pomnikach, popiersiach i medalach. Autor m.in. statuetki "Górnośląskiego Tacyta", tyskiego Pomnika Walki i Pracy (zwanego "Żyrafą"), a także pomnika Grota Roweckiego w Tychach.

 

 

Helena Golda-Błahut

Urodziła się w Łaziskach Górnych. Od ponad 50 lat mieszka w Tychach. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Malarka. Zajmuje się projektowaniem stylowych wnętrz. Ma na swoim koncie 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Projektowała wnętrza kawiarń, restauracji, domów wczasowych. Stworzyła cykl „Rysunkowy dialog z architekturą Śląska”, w którym prezentuje architekturę śląskich miast. Twierdzi, że każdy dzień bez malowania jest dniem straconym. 


Michał Litkiw

Urodził się w Geryni, mieszka w Tychach. Od lat uprawia malarstwo, oleje, akwarele, pastel, gwasz, rysunek, techniki tuszowo-temperowo-pastelowe, reliefy-rzeźby w papierze, metalu i szkle oraz eksperymentalne techniki plastyczne.

„Jego twórczość jest samoistnym, niepodległym wobec znanych i praktykowanych sposobów zjawiskiem artystycznym. Zjawiskiem, dodajmy od razu, fascynującym i intrygującym. Bez wątpienia tematem jest tutaj świat nie sztuka... Mocne i odważne otwarcie się na rzeczywistość. Po kilkunastu latach intensywnych poszukiwań i fascynacji rozmaitymi zjawiskami w sztuce, wypracował Litkiw własny rodzaj przesłania, w którym dominującą rolę odgrywa klimat przestrzeni malarskiej składającej się z okruchów istnień ludzkich, śladów, emocji, stanów, uczuć".

 

 

Stanisław Mazuś 
Urodził się w 1940 r. w Lublinie, od lat związany jest z Tychami, gdzie mieszka i tworzy. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa). Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Malarz. Od 1967 roku bierze udział w międzynarodowych, ogólnopolskich i okręgowych wystawach, konkursach oraz plenerach. Zorganizował ponad 200 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Wyznaje zasadę, że "tylko tytaniczno-systematyczna praca czyni MISTRZA". Jak sam mówi, maluje w obronie piękna. 

Z okazji 70-tych urodzin artysty w tyskim Muzeum Miejskim zorganizowano specjalną wystawę.

 Eryk Pudełko

Urodził się w 1936 roku w miejscowości Chybie-Zamachy na Śląsku Cieszyńskim. Zwany jest nestorem tyskiego malarstwa. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Od 1961 roku współpracuje z wydawnictwami "Śląsk" i WAG w zakresie projektowania wydawniczego. W latach 1963-1973 był członkiem  Grupy ARKAT. Zajmuje się grafiką warsztatową, malarstwem, projektowaniem graficznym, wystawiennictwem. W jego twórczości dominuje pogodny, świetlisty, kolorowy pejzaż. Widoczne są w niej wpływy impresjonistów. Artysta jest rzeczoznawcą (specjalność:  ocena dzieł sztuki współczesnej w zakresie malarstwa). Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jego obrazy i grafiki znajdują się w zbiorach  Muzeum w Toruniu (Gabinet Rycin), Muzeum Śląskiego w Katowicach, Galerii Śląskiej Telewizji, Wydziału Kultury Wojewódzkiego Urzędu w Katowicach, Towarzystwa Sztuk Pięknych "Zachęta" w Krakowie i Warszawie, Oddziałach CBWA oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

 

 

Beata Wąsowska

Urodziła się w 1955 roku w Orzeszu. Malarka, projektantka grafiki reklamowej i wydawniczej, pedagog. Zajmuje się nowymi mediami. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i na Wydziale Grafiki w Katowicach w pracowniach malarstwa profesora Jerzego Dudy-Gracza oraz profesora Macieja Bieniasza. Projektowania graficznego książki uczyła się w pracowni Adama Romaniuka. W 1986 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Na swoim koncie ma ponad 40 wystaw indywidualnych i blisko 60 prezentacji w wystawach zbiorowych w kraju i poza jego granicami. Gość krajowych i międzynarodowych plenerów malarskich. Pomysłodawczyni i kuratorka projektu artystycznego Akcja Sztuki oraz inicjator projektu Zielona Oś 2.0. - obie inicjatywy były organizowane w Tychach, gdzie artystka mieszka. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Soroptimist Internatonal klub w Tychach.

Malarka często pomaga potrzebującym, ofiarowując swoje prace na aukcje. Można je oglądać na oficjalnej stronie internetowej.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×