Plan ogólny to nowy obowiązkowy dokument planistyczny - akt prawa miejscowego, który zastąpi dotychczas obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Będzie obowiązywał w granicach administracyjnych miasta Tychy. Jego ustalenia będą wiążące przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji o warunkach zabudowy.

Podstawa prawna:
Plan ogólny zostanie sporządzony na podstawie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2023 r. poz. 977, z późn. zm.) oraz rozporządzenia ministra rozwoju i technologii z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów (Dz. U. z 2023 r. poz. 2758).

Plan ogólny miasta Tychy będzie obowiązkowo zawierać podział obszaru miasta na strefy planistyczne oraz gminne standardy urbanistyczne. Zapisy planu ogólnego pozwolą określić sposób zagospodarowania poszczególnych obszarów oraz wartości z zakresu parametrów i wskaźników urbanistycznych.

PLAN OGÓLNY MIASTA

 

STREFY PLANISTYCZNE

Podział miasta na strefy planistyczne to najważniejszy element planu ogólnego. Katalog stref planistycznych jest ściśle określony w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Strefy te mają przypisany katalog dopuszczalnych przeznaczeń, czyli profil funkcjonalny strefy planistycznej. Doprecyzowanie przeznaczenia nastąpi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy.

Dopuszcza się wyznaczenie następujących stref:

GMINNE STANDARDY URBANISTYCZNE

W nich znajduje się katalog stref planistycznych, w którym to zestawione są wszystkie strefy planistyczne wyznaczone w gminie wraz z następującymi informacjami:

– symbol i nazwa strefy,

– rodzaje terenów, które można ustalać w ramach danej strefy,

– dla terenów, dla których dopuszczono zabudowę - parametry opisujące daną strefę: maksymalna wysokość zabudowy, maksymalna intensywność zabudowy, maksymalny udział powierzchni zabudowy i minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej:

ELEMENTY NIEOBOWIĄZKOWE

W planie ogólnym można określić również standardy dostępności infrastruktury społecznej, na przykład: maksymalną odległość nowej zabudowy mieszkaniowej od szkół, terenów zieleni lub przystanków transportu zbiorowego. Standardy razem z opisem poszczególnych stref planistycznych utworzą gminne standardy urbanistyczne.

Dodatkowo, będzie można wyznaczyć obszary zabudowy śródmiejskiej, dla których stosuje się szczególne przepisy budowlane dopuszczające np. mniejsze odległości pomiędzy budynkami.

FORMA PLANU OGÓLNEGO

Plan ogólny będzie składać się z części normatywnej i części informacyjnej. Nie będzie miał tradycyjnej formy tekstu i rysunku, powstanie w formie elektronicznej - jako zbiór danych przestrzennych.

Część normatywna, tj. Uchwała Rada Miasta wraz z załącznikiem (danymi przestrzennymi) stanowić będzie prawo miejscowe. Natomiast część informacyjna to uzasadnienie do planu ogólnego opisujące wszystkie ustalenia opisane w danych przestrzennych, to tutaj znajdować się będzie klasyczny rysunek wraz z warstwami referencyjnymi - granicami działek i uwarunkowaniami.

Obecny etap prac:

I PRZYSTĄPIENIE DO PRAC

Uchwała Rady Miasta
20 czerwca 2024 r. Rada Miasta Tychy podjęłą Uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego miasta Tychy.
W oparciu o nią rozpoczęliśmy prace nad projektem planu ogólnego.
Uchwała dostępna jest pod adresem: https://bip.umtychy.pl/uchwaly-rady-miasta/77242

Wnioski do projektu
16 lipca 2024 r. ogłosiliśmy o możliwości składania wniosków do planu ogólnego.
Każdy ma możliwość złożenia wniosku do 31 sierpnia 2024 r.
Formularz wniosku wraz z instrukcją jego wypełnienia dostępny jest pod adresem: (LINK)

Kolejne etapy prac:

II OPINIOWANIE I UZGADNIANIE

Po opracowaniu projektu planu ogólnego wraz z uzasadnieniem oraz prognozą oddziaływania na środowisko skierujemy go do zaopiniowania i uzgodnienia przez zewnętrzne instytucje, w tym organy ochrony środowiska, konserwatora zabytków i inne.

Wprowadzimy zmiany w projekcie dokumentu wynikające z uzyskanych opinii i uzgodnień.

III KONSULTACJE SPOŁECZNE

Ogłosimy konsultacje społeczne oraz ich formy. Jedną z nich będzie możliwość składania uwag.

Rozpatrzymy uwagi i wprowadzimy niezbędne zmiany wynikające z konsultacji społecznych.

IV PRZYJĘCIE PLANU OGÓLNEGO

Przedstawimy Radzie Miasta Tychy projekt planu ogólnego wraz z raportem podsumowującym przebieg konsultacji społecznych.

Rada Miasta Tychy uchwali plan ogólny.

Wojewoda dokona kontroli planu ogólnego.

Wnioski do projektu planu ogólnego należy składać do Prezydenta Miasta Tychy, w nieprzekraczalnym terminie  do dnia 31 sierpnia 2024 r., na wymaganym formularzu wniosku. 

Wnioski należy składać na piśmie, w postaci: 

1)  papierowej, złożonej w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Tychy albo wysyłanej na adres: al. Niepodległości 49, 43-100 Tychy,

2)  elektronicznej, za pomocą:

a)  elektronicznej skrzynki podawczej (ePUAP: /UMTychy/skrytka), opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym,

b)  poczty elektronicznej wysłanej na adres: urbanistyka@umtychy.pl.

Wszystkie niezbędne informacje, w tym informacja o przetwarzaniu danych osobowych oraz formularz wniosku dostępne są w zakładce Planowanie przestrzenne w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Tychy oraz w Wydziale Planowania Przestrzennego i Urbanistyki.

Powrót na stronę PLANOWANIE PRZESTRZENNE>>

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.