21 grudnia 2023 12:43

Papier do pakowania, stłuczone bombki, wypalone świece, opakowania po czekoladzie i papierki po cukierkach. Jak je właściwie posegregować?

Choinka

Choinkę naturalną z korzeniami, która przetrwa święta, możemy zatrzymać do wczesnej wiosny i przesadzić do ziemi. Tę bez korzeni tniemy na mniejsze kawałki i wrzucamy do worka na ODPADY BIO-ZIELONE lub bezpośrednio na kompostownik. W niektórych miejscowościach (np. Tychach) na początku roku organizowana jest zbiórka choinek, wtedy można je wystawić przed posesję. Można je również oddać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-ów).

Zniszczona sztuczna choinka to odpad wielkogabarytowy, dlatego też:

  • w przypadku zabudowy jednorodzinnej należy wystawić ją przed posesję w ramach organizowanej zbiórki odpadów wielkogabarytowych zgodnie z harmonogramem,
  • w przypadku mieszkańców zabudowy wielorodzinnej (bloków) należy pozostawić ją w wyznaczonym miejscu przy altanie śmietnikowej (harmonogramem odbioru dysponuje spółdzielnia mieszkaniowa/zarządca nieruchomości).
  • dodatkowo, każdy mieszkaniec ma możliwość dostarczenia odpadów wielkogabarytowych (w tym sztucznych choinek) do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-ów).

Bombki i ozdoby choinkowe

Zniszczone i potłuczone bombki powinny trafić do pojemnika na odpady pozostałe po segregacji (zmieszane) – szarego, ponieważ nie nadają się do recyklingu.

Ozdoby plastikowe należy wyrzucić do pojemnika/worka na metale i tworzywa sztuczne (żółtego), a te wykonane z papieru lub tektury do pojemnika/worka na papier - koloru niebieskiego.

Natomiast suszone plasterki pomarańczy, czy cytryny które przyozdabiały choinkę wyrzucamy do pojemnika/worka na odpady bio-kuchenne, ponieważ to dekoracje wykonane z żywności.

Oświetlenie choinkowe

Jak wszystko, co działało kiedyś na prąd lub na baterie, w tym światełka choinkowe zaliczane są do elektroodpadów. Dlatego też razem z innym zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym RTV/AGD odbierane są w ramach organizowanej zbiórki odpadów wielkogabarytowych.

Ponadto, każdy mieszkaniec za okazaniem dowodu osobistego może oddać elektrośmieci bezpłatnie do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-ów).

Nowością w Tychach są STACJE ZBIÓRKI MAŁYCH ELEKTROODPADÓW,
do których każdy mieszkaniec może bezpiecznie wrzucić tzw. mini-elektrośmieci.

Świece

Każdego rodzaju świece – te w szklanych opakowaniach, tealighty w aluminiowych oprawkach czy znicze zawsze wyrzucamy do pojemnika szarego na odpady pozostałe po segregacji (zmieszane). Podobnie jak zapałki potrzebne do ich odpalenia. Pudełko po zapałkach natomiast wyrzucamy do pojemnika/worka na papier - niebieskiego.  

Opakowania po słodyczach

Sreberka po czekoladzie i foliowe papierki po cukierkach wyrzucamy do pojemnika/worka na metale i tworzywa sztuczne (żółtego). Tekturowe (czyste) opakowanie po bombonierce należy wyrzucić do pojemnika/worka na papier (niebieskiego). Bardzo ważne jest, aby opróżnić opakowania, ponieważ cukierek lub czekolada to odpad kuchenny – tym samym powinny trafić one do odpadów bio-kuchennych – BEZ OPAKOWANIA! Zabrudzone opakowania zawsze powinny być wyrzucane do pojemnika na odpady pozostałe po segregacji – zmieszane. 

Koperty i kartki

Kartki pocztowe, widokówki i koperty bez elementów foliowanych, lakierowanych lub dodatkowych materiałów innych niż papier, np. plastik czy guma wyrzucamy do pojemnika/worka na papier – niebieskiego. W przypadku koperty z folią bąbelkową oddzielamy folię od papieru, a następnie folię wyrzucamy do pojemnika/worka żółtego na metale i tworzywa sztuczne, a papier – do pojemnika/worka niebieskiego na makulaturę.

Szklane butelki i słoiki

Opróżnione opakowania szklane, jak np. puste butelki lub słoiki należy wyrzucić do zielonego pojemnika/worka. Należy jednak pamiętać, aby metalowe lub plastikowe zakrętki wyrzucić do pojemnika w kolorze żółtym na metale i tworzywa sztuczne.     

Przed wyrzuceniem butelek i słoików wystarczy je opróżnić – nie trzeba ich jednak dokładnie myć. Zostaną wyczyszczone w późniejszym etapie recyklingu.

Pamiętajmy, że szklanki, kieliszki muszą trafić do szarego pojemnika na odpady pozostałe po segregacji - zmieszane, podobnie jak: zastawa stołowa, ceramiczne kubki i talerze czy naczynia żaroodporne. Te ostatnie przyjmuje też bezpłatnie PSZOK.

Papierowe opakowania, pudełka i torby

Czyste i suche opakowania papierowe należy wyrzucić do niebieskiego pojemnika/worka (na papier).

Paragony sklepowe czy zabrudzony, zawilgocony lub tłusty papier (np. karton po pizzy, opakowanie po maśle), a także zabrudzone ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne nie nadają się do recyklingu. Niestety, niektórzy wyrzucają tego typu odpady do niebieskiego pojemnika/worka na papier. To błąd, gdyż wtedy cała zawartość niebieskiego pojemnika/worka zamiast do recyklingu, trafia na wysypisko. Zabrudzony papier, tak jak i paragony sklepowe powinny trafić do szarego pojemnika na odpady pozostałe po segregacji (tzw. „zmieszane”). 

Plastikowe opakowania, torby i reklamówki  

Nie każdy papier nadaje się do tego, aby włożyć go do niebieskiego pojemnika/worka na makulaturę.

Plastikowe opakowania jak np. foliowe reklamówki, torebki prezentowe wykonane z elementów foliowych czy papier opakowaniowy powleczony folią należy wyrzucić do pojemnika/worka żółtego na metale i tworzywa sztuczne.

Opakowania wielomateriałowe, czyli opakowania wykonane co najmniej z dwóch rożnych materiałów, których nie można rozdzielić – kartony po płynnej żywności (np. po soku, mleku, produktach mlecznych), torebki wyłożone folią aluminiową (np. po przyprawach, zupach) wyrzucamy do pojemnika/worka żółtego na tworzywa sztuczne/metale. Natomiast puszki czy zakrętki ze słoików muszą zawsze trafić do żółtego pojemnika/worka na tworzywa sztuczne i metale. Co ważne, nie trzeba myć bardzo dokładnie słoików czy puszek, wystarczy je opłukać. Dwuetapowo pozbywamy się także np. kapsułek z kawą do ekspresu. Najpierw fusy z kawy wyrzucamy do brązowego pojemnika/worka na odpady bio – kuchenne, a następnie puste kapsułki do żółtego pojemnika/worka na tworzywa sztuczne i metale. 

Resztki jedzenia

Do odpadów bio-kuchennych zaliczamy: obierki i ogryzki po owocach i warzywach, skórki od bananów, resztki owoców cytrusowych, przeterminowane produkty spożywcze, resztki żywności, pierogi, przeterminowane jogurty, fusy po kawie i herbacie, przeterminowane wyroby cukiernicze, stary chleb, ciasta, drożdżówki, resztki produktów mleczarskich, sery, resztki mięsa przetworzonego: gotowanego, pieczonego, ryby i resztki ryb, oleje, oliwa, tłuszcze roślinne (zlane do oryginalnego opakowania), jajka, skorupki jaj. Zgodnie z zasadami segregacji wyrzucamy je do brązowego pojemnika/worka na odpady bio-kuchenne. 

Odpady biodegradowalne to bardzo cenny i wartościowy surowiec. Z pozyskanych selektywnie odpadów bio-kuchennych, takich jak np.: resztki ziemniaków, kapusty z grzybami, owoców, warzyw pozostałości ryb, niezjedzonych pierogów, mięs czy też przeterminowanych wyrobów cukierniczych można wyprodukować biogaz – z niego zaś ciepło i energię elektryczną. Ważne jest również iż kości i ości nie są odbierane jako odpady bio-kuchenne – te odpady wyrzucamy do pojemnika na odpady pozostałe po segregacji – zmieszane.

Przed wyrzuceniem jedzenia trzeba pamiętać, aby wyjąć je z opakowań, a opakowania wyrzucić do odpowiednich pojemników/worków (np. niebieskiego na czysty papier czy żółtego na metale i tworzywa sztuczne).

WYSZUKIWARKA ODPADÓW

W razie wątpliwości, gdzie powinien trafić dany odpad, warto skorzystać z WYSZUKIWARKI ODPADÓW, którą można znaleźć na stronie www.umtychy.pl, www.master.tychy.pl oraz w EcoHarmonogramie.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.