Michał Czachowski

Gitarzysta flamenco, kompozytor, architekt i publicysta. Od 12 roku życia uczył się gry na gitarze klasycznej. Co roku wyjeżdżał do Hiszpanii, by się kształcić – miał lekcje u najlepszych gitarzystów flamenco. Od 1992 roku występował z zespołem Szybki Lopez, który później przekształcił się w grupę Viva Flamenco!.

Jako solista zdobył wiele nagród – m.in. pierwszą nagrodę w konkursie młodych talentów muzycznych Radia Katowice i Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki.

Po występie na międzynarodowym festiwalu w Cabella Ligure został zatrudniony w Akademii Muzycznej w Nagpur. Pracował jako nauczyciel gitary, uczył się także gry na sitarze i nagrywał płytę z indyjskimi muzykami.

Obecnie uczy gry na gitarze flamenco, prowadzi szkołę, publikuje artykuły na łamach takich pism jak „Flamenco International Magazine”, „Świat Gitary”, „Top Guitar” czy „Jazz Forum”.

Występuje w wielu zakątkach świata z najlepszymi muzykami flamenco. Uczestniczył w nagrywaniu licznych programów telewizyjnych i radiowych, brał udział w sesji nagraniowej m.in. zespołu Blue Cafe.

Dwukrotnie (w 2004 i 2005 roku) został uznany przez czytelników pisma „Gitara i Bas” za najlepszego gitarzystę flamenco. Jego autorski album „Indialucia” zdobył nagrodę Wirtualne Gęśle oraz Folkowy Fonogram Roku przyznawany przez Polskie Radio. Był także nominowany do nagrody Fryderyki 2006 w kategorii Album Roku – Folk/Etno.

Więcej informacji na temat muzyka na stronie Indialucia.

Marek Moś

Wybitny dyrygent, skrzypek i kameralista. Dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej Miasta Tychy „AUKSO” od czasu jej powstania oraz festiwalu „Letnia Filharmonia AUKSO” w Wigrach. Założyciel i wieloletni primarius Kwartetu Śląskiego, najwybitniejszego kwartetu smyczkowego w Europie, z którym występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata, m.in.: Konzerthaus w Wiedniu, Schauspielhaus w Berlinie, Tonhalle w Düsseldorfie, Merkin Hall w Nowym Jorku i Jordan Hall w Bostonie. Jest również cenionym wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

W 2015 r. AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyr. Marka Mosia otrzymała Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca za wydawnictwoKilar/Moś/Aukso".

Janusz Muszyński

Dyrektor artystyczny Tyskich Wieczorów Kolędowych, dyrygent, śpiewak, animator życia muzycznego, autor opracowań chóralnych i instrumentalnych oraz muzyki do spektakli teatralnych. Poza tym – publicysta i pedagog.

Wspierał liczne zespoły działające przy parafiach archidiecezji katowickiej. W latach 1979 – 89 pełnił funkcję kierownika muzycznego na Jasnej Górze – wówczas reaktywował Kapelę Jasnogórską. Jako dyrygent współpracował z najlepszymi, polskimi filharmoniami i orkiestrami, a także z Orkiestrą Kameralną z Instytutu im. Łysenki we Lwowie.

Współtwórca i realizator takich przedsięwzięć jak Mikołowskie Dni Muzyki, Doraźna Scena Operowa, Regionalne Przeglądy Pieśni Wielkopostnych i Wielkanocnych w Bieruniu czy Powiatowe Prezentacje Chórów Kameralnych „Nieszpory Maryjne”, które odbywają się w Pszczynie i Kobiórze.

Ryszard Riedel

Legendarna postać polskiej muzyki. Wokalista, autor tekstów, lider zespołu Dżem, do którego dołączył w grudniu 1973 roku. Grał na harmonijce ustnej. Edukację zakończył na siódmej klasie szkoły podstawowej. Z jego tekstami do dziś utożsamiają się młodzi ludzie. Przepełnione głębią, mówią o ludzkich bolączkach i pragnieniach. Wiele w nich elementów biograficznych.

Riedel, chociaż się nie kształcił, był uzdolniony w wielu kierunkach. Obok muzyki i pisania tekstów, jego pasją był rysunek. Często jego projekty wykorzystywane były do tworzenia okładek płyt. Zdarzało się, że swoje rysunki rozdawał fanom.

Współpracował nie tylko z Dżemem, ale także z wybitnymi muzykami takimi jak Ryszard Skibiński, Leszek Winder, Józef Skrzek i członkami zespołu Nocna Zmiana Bluesa. Wzorował się na wokaliście zespołu Free, Paulu Rodgersie oraz na Czesławie Niemenie. W sumie brał udział w nagrywaniu kilkudziesięciu płyt.

Określany był mianem ostatniego hippisa naszych czasów. Niestety, jego życie zdominowały narkotyki, które uniemożliwiły mu dalszą karierę. Opuszczał próby nagrań, nie przychodził na własne koncerty, co prowadziło do konfliktów w zespole. Został z niego usunięty w maju 1994 roku.

Był żonaty, miał dwójkę dzieci. Jego syn, Sebastian, założył zespół Cree.

Zmarł 30 lipca 1994 roku w Chorzowie. Został pochowany w Tychach na cmentarzu w Wartogłowcu. Na nagrobku wykuto cytat z piosenki jego autorstwa pt. „Naiwne pytania”: „W życiu piękne są tylko chwile…”. Wokół grobu, w rocznicę śmierci artysty, gromadzą się fani.

Na cześć muzyka od 1999 roku odbywa się Festiwal Muzyczny im. Ryśka Riedla „Ku przestrodze”. Jego biografia jest inspiracją do tworzenia filmów dokumentalnych i fabularnych („Sen o Victorii”, „Sie macie ludzie”, „Skazany na bluesa”). Jan Skaradziński napisał jego biografię pt. „Rysiek”. Fani mogą zapoznać się również z książką Edyty Kaszycy pt. „Biała i czarna legenda Ryszarda Riedla”. Wielu muzyków dedykowało mu swoje albumy lub utwory.

W maju 2011 roku Radni Miasta Tychy zadecydowali, że w pobliżu tyskiego Urzędu Miasta powstanie pomnik artysty. Rzeźbę wykona Tomasz Wenklar.

Informacje na temat Ryszarda Riedla znajdują się na stronie zespołu Dżem.

Sebastian Jerzy Riedel
Tyszanin urodzony w 1978 roku. Muzyk, gitarzysta, kompozytor, wokalista zespołu Cree, którego jest założycielem. Żonaty, ma dwóch synów. 

Więcej o działalności Sebastiana Riedla na stronie jego zespołu

Klaudia Walencik

Tyszanka znana z programu „Mam talent”.

Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego.

Studiuje wokalistykę jazzową na Akademi Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Wystąpiła na Święcie Miasta Tychy w 2015 r.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.