UZALEŻNIENIA BEHAWIORALNE
Terminem „uzależnienia behawioralne” określa się formy zaburzeń (nałogów) niezwiązanych z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych, a z niekontrolowanym wykonywaniem pewnych czynności (np. graniem w gry hazardowe).
Formalnie, do grupy tych zaburzeń możemy zaliczyć jedynie zaburzenie uprawiania hazardu, natomiast nieformalnie – szereg zachowań, które stanowią przejaw patologii ze względu na intensywność ich podejmowania (i na konsekwencje, jakie ponosi jednostka), a nie sam fakt angażowanie się w nie.
Terapeuci, lekarze i badacze coraz częściej spotykają się z przypadkami zachowań kompulsywnych skupionych na konkretnej czynności – poza uprawianiem hazardu czy graniem w gry komputerowe lub internetowe coraz częściej przedmiotem zaabsorbowania są zakupy (ang. compulsive shopping), czynności seksualne czy praca (ang. workaholism). Relatywnie nowym obszarem są zachowania kompulsywne związane z zaburzoną percepcją obrazu własnego ciała, do których należą: bigoreksja (obsesja na punkcie bycia umięśnionym), ortoreksja (obsesja na punkcie zdrowego odżywiania) czy tanoreksja (obsesja na punkcie opalonego ciała).
Gdzie szukać informacji?
https://uzaleznianiabehawioralne.pl
Uzależnienia Behawioralne – Uzależnienia behawioralne to portal adresowany do wszystkich osób, zainteresowanych problematyką tzw. uzależnień behawioralnych tj. takich, które wiążą się z określonym typem zachowań, takich jak np. hazard, komputer czy Internet i nie są związane z używa (uzaleznieniabehawioralne.pl). Na portalu w zakładce „Publikacje” można pobrać bezpłatnie wiele materiałów edukacyjno-informacyjnych, np.: „Dziecko w świecie gier komputerowych. Poradnik dla rodziców”, „Informator o placówkach udzielających pomocy w zakresie uzależnień od hazardu i innych uzależnień behawioralnych”, „Nowoczesne technologie a nasze dzieci. Poradnik dla rodziców”, „Zakupoholizm. Kompulsja o wielu twarzach. Skuteczne sposoby radzenia sobie z nałogiem robienia zakupów”, broszury edukacyjno-profilaktyczne dla dzieci, młodzieży i rodziców, plakaty i wiele innych. Z kolei w zakładce „Strefa profesjonalistów” można znaleźć scenariusze zajęć oraz propozycje szkoleń i konferencji.
https://kcpu.gov.pl/uzaleznienia-behawioralne
Portal Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, gdzie można znaleźć m.in. szereg publikacji i materiałów edukacyjnych, raporty z badań czy interaktywną mapę placówek udzielających pomocy w zakresie uzależnień.