28 września 2022 14:02

W sali koncertowej tyskiej Mediateki odbył się jubileuszowy, dziesiąty Zjazd Profilaktyczny. Jak co roku, podczas spotkania poruszane były najważniejsze i najbardziej aktualne tematy związane z uzależnieniami od substancji oraz od czynności.

  • X Zjazd Profilaktyczny „Uzależnienia – czego jeszcze nie wiemy?”

Jak pomagać dzieciom z zespołem FASD, nowe twarze współczesnej narkomanii, uzależnienia behawioralne to tematy X Zjazdu Profilaktycznego, który odbył się 8 września w Mediatece. Wykłady wygłosili eksperci: Teresa Jadczak-Szumiło,  Maria Banaszak, Magdalena Rowicka i Krzysztof Czub. W jubileuszowym wydarzeniu wzięło udział ok. 250 osób – m.in. nauczycieli, pedagogów, psychologów, przedstawicieli śląskich miast i organizacji pozarządowych. Tegoroczny zjazd był odpowiedzią na zmiany ustawowe, które zobowiązały gminy do połączenia miejskich programów z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii oraz uwzględnienia w nich dodatkowo uzależnień behawioralnych.

  • Przekazanie książek

Do tyskich szkół, bibliotek, poradni psychologiczno-pedagogicznej przekazaliśmy książki książki: „Hajland. Jak ćpają nasze dzieci” autorstwa Marii Banaszak i Agaty Jankowskiej oraz „Tylko mnie kochaj - wyzwania dla rodziców adopcyjnych dzieci z FASD" Teresy Jadczak-Szumiło – łącznie ponad 330 sztuk. „Hajland” jest zapisem rozmowy dziennikarki z psychoterapeutką uzależnień na temat współczesnej narkomanii, w której autorki zwracają szczególną uwagę na to, jak emocjonalne deficyty, brak relacji czy niska samoocena wpływają na ryzyko uzależnienia. Z kolei druga propozycja - publikacja ekspertki w zakresie diagnozy i wsparcia dzieci z FASD - stanowi kompleksowy poradnik dla rodzin mierzących się z wychowaniem dziecka z Alkoholowym Zespołem Płodowym. Z całą pewnością rodzice, nauczyciele, psycholodzy i pedagodzy znajdą w tych książkach praktyczne wskazówki i podpowiedzi na temat tego jak tworzyć silną więź, budować relacje i przezwyciężać problemy wynikające z doświadczenia uzależnień i traumy wczesnodziecięcej.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.