Przedstawiamy obecne możliwości uzyskania dopłat do gromadzenia wody deszczowej.

W ramach środków unijnych planowane jest dofinansowanie działań związanych z szeroko pojętą adaptacją do zmian klimatu oraz rozwojem zielono - niebieskiej infrastruktury i systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi z dotacji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) oraz Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021 - 2027 (FENIX), Dokumenty te znajdują się w fazie opracowania i negocjacji z Komisją Europejską. Nie wyklucza się w tym zakresie projektów grantowych.

Konkretne działania Gmina będzie mogła podjąć po opracowaniu przez Polskę jako państwo członkowskie planów operacyjnych (SOP), czyli szczegółowych planów określających sposób wykorzystania środków z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych oraz określeniu kryteriów konkursowych.

Obecnie istnieją dwie opcje uzyskania wsparcia finansowego do wprowadzenia systemu gromadzenia wody deszczowej:

  1. Dla osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych przeznaczony jest ogólnopolski program „Moja Woda” prowadzony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W tym roku nabór do programu nie został dotychczas ogłoszony. Decyzja w tym zakresie nie została jeszcze podjęta. Planowane jest, że pq1rogram realizowany będzie do końca 2024 roku. Wszelkie szczegółowe informacje w tym zakresie dostępne są dla mieszkańców poprzez dedykowaną infolinię programu (tel. 32 722 77 09) lub na stronie internetowej poprzez formularz internetowy.
  2. Wspólnoty mieszkaniowe mogą  wystąpić w wnioskiem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Katowicach o dofinansowanie inwestycji w zakresie dostosowania do zmian klimatu, przeciwdziałania suszy oraz ograniczenia zużycia wody (oznaczenie GW 1.2.) w ramach listy przedsięwzięć priorytetowych planowanych do dofinansowania w roku 2022 oraz 2023. Pełna lista przedsięwzięć dostępna jest pod adresem „https://www.wfosigw.katowice.pl/podstawowe-dokumenty/lista-przedsiewziec-priorytetowych.html”. Dofinansowanie to ma postać pożyczki, z uwzględnieniem możliwości jej częściowego umorzenia. Szczegółowe informacje odnośnie zasad udzielania pożyczek i ich umarzania zostały zamieszczone przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska na stronie WFOŚ.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.