Dopłaty do gromadzenia wody deszczowej
Przedstawiamy obecne możliwości uzyskania dopłat do gromadzenia wody deszczowej.
W ramach środków unijnych planowane jest dofinansowanie działań związanych z szeroko pojętą adaptacją do zmian klimatu oraz rozwojem zielono - niebieskiej infrastruktury i systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi z dotacji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) oraz Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021 - 2027 (FENIX), Dokumenty te znajdują się w fazie opracowania i negocjacji z Komisją Europejską. Nie wyklucza się w tym zakresie projektów grantowych.
Konkretne działania Gmina będzie mogła podjąć po opracowaniu przez Polskę jako państwo członkowskie planów operacyjnych (SOP), czyli szczegółowych planów określających sposób wykorzystania środków z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych oraz określeniu kryteriów konkursowych.
Obecnie istnieją dwie opcje uzyskania wsparcia finansowego do wprowadzenia systemu gromadzenia wody deszczowej:
- Dla osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych przeznaczony jest ogólnopolski program „Moja Woda” prowadzony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W tym roku nabór do programu nie został dotychczas ogłoszony. Decyzja w tym zakresie nie została jeszcze podjęta. Planowane jest, że pq1rogram realizowany będzie do końca 2024 roku. Wszelkie szczegółowe informacje w tym zakresie dostępne są dla mieszkańców poprzez dedykowaną infolinię programu (tel. 32 722 77 09) lub na stronie internetowej poprzez formularz internetowy.
- Wspólnoty mieszkaniowe mogą wystąpić w wnioskiem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Katowicach o dofinansowanie inwestycji w zakresie dostosowania do zmian klimatu, przeciwdziałania suszy oraz ograniczenia zużycia wody (oznaczenie GW 1.2.) w ramach listy przedsięwzięć priorytetowych planowanych do dofinansowania w roku 2022 oraz 2023. Pełna lista przedsięwzięć dostępna jest pod adresem „https://www.wfosigw.katowice.pl/podstawowe-dokumenty/lista-przedsiewziec-priorytetowych.html”. Dofinansowanie to ma postać pożyczki, z uwzględnieniem możliwości jej częściowego umorzenia. Szczegółowe informacje odnośnie zasad udzielania pożyczek i ich umarzania zostały zamieszczone przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska na stronie WFOŚ.