8 lipca 2021 11:38

Współuzależnienie nie jest chorobą – to efekt przystosowania się do życia z osobą uzależnioną.

Na początku uzależnienia osoby mieszkające z alkoholikiem przechodzą etap zaprzeczenia, że problem uzależnienia dotknął ich rodzinę. Jest to zachowanie, które ma na celu utrzymanie równowagi w rodzinie. Jednak w miarę rozwoju uzależnienia członkowie rodziny muszą radzić sobie z coraz bardziej trudnymi, często kompromitującymi, sytuacjami i zachowaniami osoby pijącej: wykradanie pieniędzy, przyprowadzanie znajomych „od kieliszka”, awantury, utrata pracy, itp. Zdarzenia te powodują, że osoby żyjące z alkoholikiem doświadczają wielu nieprzyjemnych uczuć (gniewu, wstydu, smutku, bezradności). Na tym etapie u części osób może wytworzyć się zespół zachowań wskazujących na współuzależnienie: zaczynają wycofywać się z kontaktów społecznych, chcą ukryć problem, zamaskować go. Współuzależnieni bardzo koncentrują się na osobie uzależnionej, starają się kontrolować ilości wypijanego przez nią alkoholu, przejmują odpowiedzialność za jej zachowania, stają się nadmiernymi opiekunami alkoholika. Osoby te są uwikłane w związek z alkoholikiem, przez co mają problemy z wyrażeniem niezgody na złe traktowanie oraz nie potrafią zakomunikować potrzeby zmiany sytuacji.

Niepijący partner może poprzez życie z osobą uzależnioną wejść w rolę ułatwiacza. Osoby ułatwiające mają przekonanie, że pomagają alkoholikowi; że wyświadczają im przysługę, często:

- wykonują pracę, obowiązki za uzależnionego;

- ukrywają niedostatki ich pracy, brak zaangażowania alkoholika;

- akceptują wymówki alkoholika lub wchodzą z nim w różne układy;

- przymykają oko na spóźnienia, nieobecności, zaniedbania;

- udają, że nie zauważają uzależnienia lub wręcz je bagatelizują.

Osoby współuzależnione mogą skorzystać z psychoterapii oraz różnego rodzaju grup wsparcia. W pomocy psychologicznej osobie współuzależnionej położony jest akcent na to, aby ona w mniejszym stopniu koncentrowała się na uzależnieniu partnera, a bardziej skupiła się na własnych pragnieniach, potrzebach, które dotąd były zaniedbywane.

Więcej o współuzależnieniu na stronie internetowej.

Powrót na stronę UZALEŻNIENIA

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.