24 lutego 2021 9:24

Nie wszystkie odpady można po prostu wyrzucić do kosza, czy zostawić pod altaną śmietnikową. Tak jak na przykład opony, które zazwyczaj po sezonie zimowym, zaczynają coraz częściej pojawiać się na tyskich osiedlach.

Gdzie wyrzucić opony?

Na pewno pod żadnym pozorem nie można ich zostawiać przy śmietniku. Opony, tak jak odpady remontowo-budowlane, nie są zabierane przez firmę wywożącą śmieci. Tymi odpadami każdy musi zająć się sam. Opony muszą trafić do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-u). PSZOK przyjmuje: zużyte opony, felgi z samochodów osobowych do 3,5 t, koła, dętki z rowerów, motocykli.

Takie punkty działają w każdej gminie i przyjmują od mieszkańców odpady bez żadnych opłat. Jeśli niedozwolone odpady znajdą się jednak pod śmietnikiem, to zarządca nieruchomości- np. spółdzielnia mieszkaniowa, musi zamówić ich wywóz na swój koszt, czyli tak naprawdę koszt wszystkich mieszkańców. Nie wszyscy wiedzą też, że za pozostawienie opon w niedozwolonych miejscach grozi mandat w wysokości 500 zł.

Stare ogumienie można też zostawić w niektórych serwisach wymiany opon podczas ich okresowej wymiany na nowe. Większość z takich punktów przyjmuje od swoich klientów zużyte opony, a następnie przekazuje je firmie, zajmującej się ich odzyskiem. Pamiętajmy jednak, że przepisy nie zobowiązują warsztatów do odbioru starych opon. To jedynie dobra praktyka i może okazać się, że serwisanci poproszą nas, byśmy zabrali je ze sobą.

WAŻNE:

Zakazane jest palenie opon w ogniskach, paleniskach domowych oraz w instalacjach do tego nieprzystosowanych. Palenie opon powoduje uwalnianie się do atmosfery wielu szkodliwych substancji, często rakotwórczych.

Drugie życie opon

Opony można też poddawać recyklingowi. Powstają z nich surowce, takie jak pył, miał, grys i granulat, które następnie są wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu. Jeśli mieszanka gumy jest w dobrym stanie, opony można poddać bieżnikowaniu, czyli dodaniu nowego bieżnika poprzez nalanie lub zgrzanie. W ten sposób powstaje nowe, zdatne do ponownego użytku ogumienie.

Droga ze zużytych opon?

Granulat ze starych opon jest wykorzystywany również jako dodatek do niektórych asfaltów. To dość popularna technologia, zwłaszcza w takich krajach jak: Hiszpania, Portugalia czy Szwecja. W Polsce na przykład z 25 tys. zużytych opon wykonano górną nawierzchnię 4,5 kilometrowego odcinka obwodnicy Krakowa – drogi ekspresowej S7. Poprzez dodanie gumy do asfaltu uzyskano lepszą elastyczność czy odporność na spękania. Asfalt z dodatkiem opon ma większą przyczepność, skraca długość hamowania i jest cichszy. Co ciekawe, technologia wykorzystująca dodawanie gumy do asfaltu podobno znacząco wydłuża życie takiej drogi i obniża koszty remontów oraz utrzymania. Bez zmiany kosztów dla inwestora, technologia i innowacyjny układ warstw pozwalają stworzyć drogę, która może wytrzymać nawet 45 lat.

Pozostawienie opon obok osiedlowej altany śmietnikowej jest niedopuszczalne! Takie zachowanie jest wykroczeniem, takim samym, jak uszkodzenie przystanku czy też kradzież rzeczy do 500 zł. Prawo przewiduje kary za podrzucanie odpadów. Za pozostawienie opon czy odpadów remontowo-budowlanych pod altaną śmietnikową można zapłacić do 500 zł, a w przypadku skierowania sprawy do sądu, nawet do 5000 zł.

Ponadto zapis z monitoringu, czy sfotografowanie zdarzenia może stanowić dowód wykroczenia. Pamiętajmy też, że firmy odbierające odpady z terenu nieruchomości, nie zajmują się sprzątaniem wokół śmietników. Ich zadaniem jest jedynie zabranie odpadów, które zostały właściwie zgromadzone.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.