2 lutego 2021, 9:33:58

Nasze domowe apteczki pełne są różnych medykamentów. Co zrobić z tymi, które są przeterminowane lub nie do końca zużyte? Na pewno nie można ich wyrzucić do kosza, ani tym bardziej wylać do umywalki czy toalety.

zdjęcie leków na tle szafek aptecznych

Lekarstwa to odpady niebezpieczne, wymagające oddzielnej, kontrolowanej zbiórki i właściwego unieszkodliwienia.  

Gdzie wyrzucić przeterminowane lub niezużyte lekarstwa?

Niepotrzebne, przeterminowane leki trzeba koniecznie wrzucić do specjalnych pojemników, które znajdują się w wybranych aptekach na terenie miasta lub do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-u). W taki sposób pozbędziemy się tabletek, kropli, maści, suplementów diety, pomp insulinowych i ampułkostrzykawek. Trzeba pamiętać, że syropy wyrzuca się w butelkach, aerozole w opakowaniach, kremy i maści w tubkach, a tabletki w blistrach.

Co z opakowaniami po lekach?

Jeśli zużyliśmy leki i mamy puste blistry po tabletkach czy plastikowe butelki po syropach, wyrzucamy je do żółtego pojemnika/worka na tworzywa sztuczne i metale. Z kolei puste szklane opakowania po lekarstwach należy umieścić w zielonym pojemniku/worku na szkło. Kartonowe opakowanie po medykamentach i ulotki wyrzucamy do niebieskiego pojemnika/worka na papier.

Co zrobić ze zużytymi środkami opatrunkowymi oraz termometrami?

Zużyte opatrunki, watę opatrunkową wyrzucamy do pojemnika na odpady pozostałe po segregacji (tzw. zmieszane). Termometry rtęciowe, bezdotykowe i elektroniczne oddajemy do PSZOK-u oraz dodatkowo (za wyjątkiem termometrów rtęciowych) w ramach zbiórki zużytego sprzętu i elektronicznego.

Przypomnijmy, że na terenie miasta działają dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (przy ul. Serdecznej i Katowickiej).

Dlaczego nie wolno wyrzucać leków do kosza?

Zarówno leki, które można użyć, jak i te przeterminowane, uznaje się za niebezpieczne odpady. Nie ma znaczenia czy to syropy, tabletki, krople albo maści. Nawet jeśli są to tylko witaminy, które można kupić bez recepty, lekarstwa zawsze wymagają specjalnego traktowania. Zawierają bowiem substancje, które mogą działać niekorzystnie na środowisko naturalne, a nawet zdrowie i życie ludzi. Związki chemiczne w nich zawarte działają niszcząco na glebę i wodę, zatruwając żyjące w nich rośliny i zwierzęta. Oczyszczalnie nie są w stanie odfiltrować ze ścieków substancji zawartych w lekach. Rozpuszczone medykamenty wpływają w ten sposób do rzek i przenikają do wód gruntowych. Dlatego nie powinno się ich wyrzucać ani do kosza, ani do toalety czy umywalki.

Wykaz tyskich aptek, gdzie znajdują się pojemniki na przeterminowane lub niezużyte leki

Apteka ZDROWIT

al. Bielska 79

Apteka DBAM O ZDROWIE

al. Bielska 107

Apteka CRATAEGUS

al. Bielska 128

Apteka CENTRUM

al. Niepodległości 43

Apteka REMEDIUM

ul. Arkadowa 8

Apteka EDEN

ul. Armii Krajowej 105

Apteka LUX III (była AVICENNA)

ul. Bocheńskiego 9

Apteka BERBERYS

ul. Budowlanych 49A

Apteka mgr Jolanta Dudek

ul. Narcyzów 7

Apteka POD PIRAMIDĄ

ul. Sikorskiego 101

Apteka DBAM O ZDROWIE

ul. Tischnera 1

Apteka Miasto Leków

ul. Armii Krajowej 1

Apteka CENTRUM ZDROWIA

ul. Zaręby 19A

Apteka BLISKO CIEBIE

ul. Borowa 134

Apteka BLISKO CIEBIE

ul. Edukacji 37

Apteka BLISKO CIEBIE

ul. Tołstoja 3c

Apteka BLISKO CIEBIE

ul. Żwakowska 20

Apteka EUROAPTEKA

ul. Wyszyńskiego 3

Apteka AGAFARMAX

Al. M. Piłsudskiego 8 lok.1/1 (Hale Targowe)

Apteka POD PEWEXEM

ul. Dąbrowskiego 95

Apteka Pełna Zdrowia

ul. Budowlanych 75 (budynek marketu Leclerc)

Sieć ciągle się rozwija. Właścicieli aptek, którzy chcieliby włączyć się do systemu, zapraszamy do kontaktu z Referatem Gospodarki Odpadami Komunalnymi przy ul. Budowlanych 67 w Tychach.

Nie wrzucaj do pojemnika na leki w aptece:

  • zużytych środków opatrunkowych,

  • strzykawek,

  • zużytych igieł,

  • odpadów medycznych,

  • termometrów rtęciowych.

Igły, strzykawki oraz przeterminowane lub nie do końca zużyte lekarstwa to te odpady, z którymi nie wszyscy wiedzą, jak postępować. Wciąż zdarza się, że wyrzucane są do pojemników i worków, które mamy w naszych domach czy mieszkaniach. Tymczasem są to odpady niebezpieczne, wymagające oddzielnej, kontrolowanej zbiórki i właściwego unieszkodliwienia.    

Co zrobić z igłami i strzykawkami?

Największy problem sprawiają mieszkańcom igły i strzykawki. Są to odpady, które nie kwalifikują się do odpadów medycznych, a które powstają w naszych gospodarstwach domowych w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie zastrzyków, czy prowadzenia monitoringu różnych substancji we krwi. Pod żadnym pozorem nie wolno ich wyrzucać do pojemników i worków na odpady, które mamy w domu. Brudna, zużyta igła stanowi duże zagrożenie dla pracowników segregujących śmieci, którzy mogą się nią skaleczyć. Jest jeden sposób pozbycia się tych odpadów w bezpieczny sposób: trzeba oddać je do jednego z Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-ów), działających na terenie miasta (przy ul. Serdecznej lub Katowickiej).  Natomiast zużyte opatrunki, plastry, bandaże czy watę opatrunkową  wyrzucamy do pojemnika na odpady pozostałe po segregacji (tzw. zmieszane).

Wyszukiwarka odpadów

W razie wątpliwości, gdzie powinien trafić dany odpad, warto skorzystać z wyszukiwarki, którą można znaleźć na stronie www.master.tychy.pl oraz w EcoHarmonogramie.

Powrót na stronę ODPADY.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×