5 stycznia 2021, 8:18:28

Po co segregować odpady skoro i tak wszystkie trafiają do jednej śmieciarki? Takie pytanie często zadają mieszkańcy Tychów.

kosze na śmieci segregowane - zdjęcie

Tymczasem, wbrew oburzeniu części z nich, takie zbieranie odpadów jest jak najbardziej prawidłowe, gdyż nowoczesne śmieciarki posiadają specjalne przegrody - komory, do których jednocześnie można wrzucić: papier, szkło czy plastik. Dlatego obawy, że posegregowane odpady mieszane są ze sobą w jednej śmieciarce są bezpodstawne. Poszczególne frakcje odpadów trafiają do osobnych przegród - komór lub też odbierane są w odrębne dni, zgodnie z ustalonym harmonogramem.

W śmieciarce odpady nie są ze sobą mieszane

Widok śmieciarki, do której pracownik wrzuca odpady z różnych pojemników, zniechęca mieszkańców do sortowania odpadów w domu. Niesłusznie. Samochód specjalistyczny typu śmieciarka wbrew pozorom to nie jest proste urządzenie. Często to wielofunkcyjne samochody z dwiema, a nawet czterema komorami, które jednocześnie mogą zabrać kilka rodzajów odpadów, na przykład: szkło, plastik, papier czy odpady zmieszane. Śmieciarka odbierająca dwa typy odpadów z całą pewnością jest wyposażona w dwie komory, co oznacza, że  każda z frakcji wrzucana jest do odrębnej, zamkniętej przestrzeni. Tak zbierane odpady nie są ze sobą mieszane.  Nowoczesnymi samochodami typu śmieciarka dysponuje także firma Master – Odpady i Energia Sp. z o.o., która zajmuje się, m.in. odbiorem odpadów z terenu Tychów. Jednym z ostatnich zakupów tej firmy jest na przykład samochód marki VOLVO posiadający możliwość odbioru dwóch frakcji odpadów jednocześnie. Ta nowoczesna śmieciarka, dzięki dwóm osobnym komorom, ma możliwość jednoczesnego odbierania, np. tworzyw sztucznych z metalami i szkła.  Tak więc fakt, że różne typy odpadów zabierane są jednocześnie i wywożone w jednym samochodzie, nie oznacza, że odpady zostają ponownie zmieszane i nie są poddawane recyklingowi.

Jak tracimy cenne surowce?

Często zdarza się, że na osiedlach z zabudową wielorodzinną w pojemnikach na odpady segregowane znajdują się nie te odpady, do których zostały one przeznaczone, np. razem z papierem wyrzucone są odpady zmieszane,  np. brudny, często mokry i zatłuszczony papier. Tak posegregowane odpady, niestety nie nadają się już do recyklingu, gdyż do produkcji makulatury nadaje się tylko czysty papier. W takiej sytuacji pracownicy odbierający odpady zmuszeni są do zgłoszenia nieprawidłowości i po zanieczyszczony papier wysyłany jest samochód zbierający odpady zmieszane. Niewłaściwe wyrzucanie śmieci powoduje więc, że cenne surowce jakimi są posegregowane odpady, zamiast do recyklingu trafiają na wysypisko. Dlatego tak istotną rolę odgrywa prawidłowo prowadzona selektywna zbiórka odpadów w naszych domach. Dzięki niej zamieniamy odpady w cenne surowce.  Segregując odpady na pierwszym etapie, tj. w naszych domach – ograniczamy tony śmieci, które zanieczyściłyby środowisko i stanowiły zagrożenie dla życia i zdrowia. Dzięki pozyskiwaniu surowców wtórnych znacząco zmniejsza się zużycie zasobów naturalnych.

Co utrudnia  wywóz odpadów?

Nieprawidłowo zaparkowane samochody przy altanach śmietnikowych to spory problem dla  pracowników firm wywozowych odbierających odpady – szczególnie z budynków wielorodzinnych. Często zdarza się, że mieszkańcy zastawiają samochodami dojazd do pojemników i altan nawet pomimo ustawionych zakazów parkowania. Pracownicy firm wywozowych muszą w takiej sytuacji sami przyciągnąć ciężkie pojemniki z odpadami, do znacznie oddalonej śmieciarki. Błędem popełnianym także przez wielu mieszkańców jest składowanie pozostałości po remoncie pod altaną śmietnikową - w miejscu, gdzie powinny zostać składowane odpady wielkogabarytowe. Tymczasem odpady remontowo-budowlane pozostawione przy altanach śmietnikowych lub w ramach tzw. "wystawki" przy domach jednorodzinnych, nie są zabierane przez firmę wywożącą odpady. Co więcej, za pozostawienie ich w niedozwolonych miejscach, można dostać mandat w wysokości 500 zł.

WYSZUKIWARKA ODPADÓW | W razie wątpliwości, gdzie powinien trafić dany odpad, warto skorzystać z wyszukiwarki, którą można znaleźć na stronie www.master.tychy.pl oraz w EcoHarmonogramie (zachęcamy do pobrania tej darmowej aplikacji wywozowej).

Powrót na stronę ODPADY.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×