29 grudnia 2020, 9:45:49

Odpady biodegradowalne to bardzo cenny i wartościowy surowiec. Z pozyskanych selektywnie odpadów bio-kuchennych, takich jak np.: obierki ziemniaków, warzyw czy resztki owoców można wyprodukować biogaz. Z niego zaś ciepło i energię elektryczną.

Zdjęcie kosza na odpady bio-kuchenne, pełnego odpadków warzywnych.

Odpady biodegradowalne w Tychach dzielimy na dwa rodzaje: kuchenne i zielone. Stanowią one ok. 37 proc. wszystkich odpadów komunalnych. Odpady biodegradowalne to bardzo cenny i wartościowy surowiec. Z pozyskanych selektywnie odpadów bio-kuchennych, takich jak np.: obierki ziemniaków, warzyw czy resztki owoców można wyprodukować biogaz. Z niego zaś ciepło i energię elektryczną. Natomiast z odpadów zielonych powstaje kompost.

Odpady kuchenne, czyli jakie?

Do odpadów bio-kuchennych zaliczamy: obierki i ogryzki po owocach i warzywach, skórki od bananów, resztki owoców cytrusowych, przetermi-nowane produkty spożywcze, resztki żywności, pierogi, przeterminowane jogurty, fusy po kawie i herbacie, przeterminowane wyroby cukiernicze, stary chleb, ciasta, drożdżówki, resztki produktów mleczarskich, sery, resztki mięsa przetworzonego: gotowanego, pieczonego, ryby i resztki ryb, oleje, oliwę, tłuszcze roślinne (zlane do oryginalnego opakowania), jajka, sko-rupki jaj. Zgodnie z zasadami segregacji wyrzucamy je do brązowego pojemnika/worka na odpady bio-kuchenne.

Na co zwrócić uwagę?

Nie można mieszać odpadów kuchennych z odpadami zielonymi! To dwa różne rodzaje odpadów. Odpady kuchenne służą do produkcji biogazu, z którego w silnikach kogeneracyjnych produkowana jest energia elektryczna i cieplna. Natomiast z odpadów bio zielonych powstaje kompost. Dlatego odpadów kuchennych nie należy wrzucać do brązowego worka na odpady bio zielone! Odpady spożywcze należy wyrzucić bezpośrednio do pojemnika lub w worku do tego przeznaczonym, czyli na odpady bio- kuchenne – instalacja na odpady BIO-KUCHENNE już na pierwszym etapie wyeliminuje zbędne opakowanie.

Nie tylko odpady roślinne

W Tychach odpady biodegradowalne – zarówno kuchenne, jak i zielone trafiają do Międzygminnego Zakładu Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych, należącego do firmy MASTER – Odpady i Energia Sp. z o.o. W 2019 roku spółka MASTER rozpoczęła rozbudowę instalacji fermentacji beztlenowej o tzw. moduł BIO-KUCHENNE. W ramach inwe-stycji zostały zainstalowane specjalne urządzenia, przygotowujące odpady kuchenne do dalszej obróbki. Dzięki tak nowoczesnym rozwiązaniom tyszanie i mieszkańcy okolicznych gmin mogą wrzucać do brązowego pojemnika/worka na odpady bio-kuchenne resztki mięsa przetworzonego: gotowanego, pieczonego, ryby i resztki ryb czy ugotowane pierogi.

To nie są odpady kuchenne!

Należy pamiętać o jeszcze jednej istotnej kwestii – aby z odpadów kuchennych można było produkować biogaz, nie można wrzucać do nich kości, ości, mięsa surowego, karmy dla zwierząt, żwirku dla kotów, sierści psa – to odpady pozostałe po segregacji – zmieszane. Pamiętajmy również o odpowiednim segregowaniu odpadów bio-zielonych, czyli trawy, liści w innych workach do tego przeznaczonych – z tych odpadów powstanie kompost w zakładzie Master, który służy rolnikom i ogrodnikom.

Rodzaj odpadu

Co wyrzucamy?

Gdzie wyrzucamy?

Odpady kuchenne

Obierki i ogryzki po owocach i warzywach, skórki od bananów, resztki owoców cytrusowych, przeterminowane produkty spożywcze, resztki żywności, pierogi, przeterminowane jogurty, fusy po kawie i herbacie, przeterminowane wyroby cukiernicze, stary chleb, ciasta, drożdżówki, itp. resztki produktów mleczarskich, sery, resztki mięsa przetworzonego: gotowanego, pieczonego, ryby i resztki ryb, oleje, oliwa, tłuszcze roślinne (zlane do oryginalnego opakowania), jajka, skorupki jaj.

Brązowy pojemnik/worek na odpady bio-kuchenne

Odpady zielone

Skoszona trawa z przydomowego ogródka (świeżo skoszona, sucha trawa, siano), liście, kwiaty cięte i doniczkowe (zwiędłe kwiaty, rośliny), niewykorzystane, miękkie części uprawianych roślin, chwasty, korzenie roślin, drobno pocięte gałązki krzewów, rozdrobnione gałęzie drzew, chrust, kora drzew, ogrodowa, czyste trociny, pocięte, zwiędłe drzewko świąteczne, małe kawałki drewna, patyki, igły sosnowe, mech, szyszki.

 

Brązowy worek na odpady bio-zielone

Odpady pozostałe po segregacji tzw. zmieszane

Kości, ości, mięso surowe, karma dla zwierząt, żwirek dla kotów, sierść psa.

 

Szary pojemnik na odpady pozostałe po segregacji (zmieszane)

WYSZUKIWARKA ODPADÓW 

W razie wątpliwości, gdzie powinien trafić dany odpad, warto skorzystać z wyszukiwarki, którą można znaleźć na stronie www.master.tychy.pl oraz w EcoHarmonogramie (zachęcamy do pobrania tej darmowej aplikacji wywozowej).

SZCZEGÓŁY NT INSTALACJI – BIO KUCHENNE

SZCZEGÓŁY NT KOMPO-MASTER

Powrót na stronę ODPADY.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×