7 grudnia 2020, 10:12:36

W okresie przedświątecznym często robimy tzw. „generalne” porządki. Przeglądamy zawartość szaf, schowków, pawlaczy, a nawet decydujemy się na drobne remonty. Sięgając do różnych zakamarków znajdujemy niepotrzebne lub zniszczone rzeczy i zastanawiamy się, co z nimi zrobić.

W pierwszym odruchu chcielibyśmy wszystko wyrzucić do śmietnika. Mieszkańcy bloków muszą pamiętać jednak, że altana śmietnikowa nie jest miejscem, gdzie można zostawić wszystkie odpady i warto zadbać o to, by w niej również panował porządek. Postarajmy się, by przed naszymi osiedlowymi altanami śmietnikowymi nie piętrzyły się stosy mebli, opon i wiaderek po farbach. Jeśli natomiast mieszkamy w domu jednorodzinnym, zaplanujmy porządki, uwzględniając harmonogram mobilnej zbiórki odpadów. Z niektórymi odpadami trzeba pofatygować się do PSZOK-u.

Stare, zniszczone meble

Meble, stoły, krzesła, fotele, szafy, łóżka, sofy, materace, kołdry to opady wielkogabarytowe, czyli takie, które nie mieszczą się w standardowych pojemnikach. Zaliczamy również do nich duże zabawki, meble ogrodowe, dywany, wykładziny, deski do prasowania, walizki i sztuczne choinki. Pozbywając się starej kanapy, warto sprawdzić, w jakim terminie odbierane są wielkogabaryty, by w odpowiednim czasie wystawić je w wyznaczonym miejscu przed altaną śmietnikową. Harmonogramem odbioru dla zabudowy wielorodzinnej dysponują Zarządcy Nieruchomości/Spółdzielnie Mieszkaniowe. Z kolei właściciele domów jednorodzinnych wystawiają wielkogabaryty w terminie zgodnym z harmonogramem mobilnej zbiórki takich odpadów. Można je również oddać do jednego z dwóch funkcjonujących w Tychach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-ów).

Porządki w kuchni

Zniszczone, stare naczynia kuchenne: aluminiowe, blaszane, metalowe i emaliowane, takie jak: garnki, patelnie, blachy, miski, miseczki; sztućce: noże, widelce, łyżki; jak również akcesoria kuchenne typu: wyciskacze do czosnku, chochle metalowe, ostrzałki do noży, tarki wyrzuca się do żółtego pojemnika/worka na tworzywa sztuczne i metale . Innym rozwiązaniem jest oddanie ich do PSZOK-u.

Szklane naczynia - choć wydawać by się mogło, że powinny trafić do zielonego pojemnika/worka tak jak szklane butelki czy słoiki - tak nie jest. Problem polega na tym, iż produkty te różnią się od siebie składem chemicznym, co ma znaczenie przy ich ponownym przetwarzaniu. Przykładem mogą być szklanki i kieliszki, które muszą trafić do szarego pojemnika na odpady pozostałe po segregacji - zmieszane, podobnie jak: zastawa stołowa, ceramiczne kubki i talerze czy naczynia żaroodporne. Te ostatnie przyjmuje też bezpłatnie PSZOK.

Pokój dziecięcy

Małe, plastikowe lub blaszane zabawki , takie jak np.: grzechotki, lalki, samochodziki, klocki wyrzuca się do żółtego pojemnika/worka na tworzywa sztuczne i metale. Można je też dostarczyć do PSZOK-ów. Małe, drewniane zabawki, np. klocki, podobnie jak dziecięce gryzaki powinny trafić do szarego pojemnika na odpady pozostałe po segregacji-zmieszane.

Z dużymi przedmiotami , takimi jak np.: wózki dla lalek, jeździki, rowerki, jak również z zabawkami wykonanymi z materiałów tekstylnych, czyli popularnymi pluszakami czy maskotkami postępujemy tak samo jak z odpadami wielkogabarytowymi.

Porządki w szafie

Najlepsze, co można zrobić ze starymi, niepotrzebnymi ubraniami, to oddać je innym. Jest wiele fundacji, akcji i miejsc, zbierających odzież dla osób bezdomnych, samotnych matek czy potrzebujących rodzin. Ważne, by ubrania były czyste i w dobrym stanie. Warto też przed oddaniem odzieży do konkretnej placówki czy organizacji skontaktować się z jej pracownikami i zapytać, czego konkretnie potrzebują. Można też pomóc schronisku dla zwierząt, oddając koce, kołdry czy ręczniki, które szczególnie przydadzą się podczas zimowych chłodów. Jeśli ubrania są bardzo zniszczone, można je wyrzucić do szarego pojemnika na odpady pozostałe po segregacji - zmieszane. Jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, szczególnie dla środowiska, jest oddanie odzieży do PSZOK-u, gdzie znajdują się specjalne kontenery na odzież lub tekstylia. Ze zniszczonych ubrań można produkować dywany, okładki na książki, torby czy paliwa alternatywne.

Porządki w garażu - opony i dętki

Starych opon z samochodów osobowych, rowerów i motocykli, felg i dętek nie można wyrzucić do żadnego pojemnika, a także zostawić przy altanie śmietnikowej czy przed posesją. Nie są to odpady wielkogabarytowe, które można oddać w ramach organizowanych zbiórek. Ponadto, za pozostawienie ich w niedozwolonych miejscach, grozi mandat w wysokości 500 zł. Te odpady należy dostarczyć do PSZOK-u. W Tychach działają dwa takie punkty, które przyjmują od mieszkańców opony bez żadnych opłat.

ODPADY REMONTOWO-BUDOWLANE:

odpady komunalne, które pochodzą z drobnych prac wykonywanych samodzielnie, takich jak: np. malowanie, kafelkowanie, montaż paneli, itp. to : resztki glazury i terakoty, umywalki, wanny, muszle, zużyte pędzle i wałki, gruz, cement, gips, suche kleje, tapety, kasetony, listwy, wszelkiego rodzaju drzwi, futryny, ościeżnice, pozostałości paneli podłogowych, okładziny podłogowe i ścienne, resztki płyt gipsowo-kartonowych, płyty wiórowe i mdf, boazeria, styropian i inne pozostałości po remoncie.

ODPADY REMONTOWO-BUDOWLANE podobnie jak opony, nie są zabierane przez firmę wywozową. Należy zająć się nimi we własnym zakresie! Za gromadzenie opon lub odpadów, pochodzących z remontów pod altaną śmietnikową, grozi mandat karny do 500 zł!

Jeśli remont przeprowadzasz samodzielnie, to:

  • zawieź odpady do PSZOK-u. B ezpłatnie można oddać 1,5 tony takich odpadów rocznie, licząc od pierwszego przekazania odpadów (limit na mieszkanie/dom). Uwaga! Od 2021 r. limit ten będzie obowiązywał na dany rok kalendarzowy i wyniesie 1 tonę. Szczegóły w Regulaminie PSZOK oraz Informatorze Przyjęcia Odpadów do PSZOK znajdującym się na stronie internetowej: www.master.tychy.pl.

  • zamów kontener! Jest wiele firm, które za opłatą dostarczą kontener pod wskazany adres.

Jeśli remont naszego mieszkania przeprowadza firma, to na nią prawo narzuca obowiązek zagospodarowania tych odpadów.


WYSZUKIWARKA ODPADÓW

W razie wątpliwości, gdzie powinien trafić dany odpad, warto skorzystać z wyszukiwarki, którą można znaleźć na stronie www.master.tychy.pl oraz w EcoHarmonogramie (zachęcamy do pobrania tej darmowej aplikacji wywozowej).

Powrót na stronę ODPADY.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×