10 listopada 2020, 8:40:3

Posegregowany papier to bardzo cenny produkt. Wytwarza się z niego książki, zeszyty, gazety, artykuły higieniczne (np. papier toaletowy) oraz filtry do kawy, opakowania na jajka, klosze i abażury, a nawet maseczki ochronne.

Makulatura może być odzyskiwana i ponownie wykorzystywana do produkcji nowego papieru nawet 6 razy. Tymczasem, aby pozyskać  1 tonę tego produktu, potrzeba ok.17 drzew. Te z kolei wytwarzają w ciągu każdego roku tlen, który wystarczyłby dla 170 osób. Dlatego oprócz segregacji, istotne jest oszczędzanie papieru, między innymi przez ograniczenie drukowania tego, co można przeczytać w wersji elektronicznej. Warto pamiętać jednak, że nie każdy wyrób papierowy nadaje się do recyklingu. Do niebieskiego worka lub pojemnika nie powinny trafić m.in.: mokry, zatłuszczony lub zanieczyszczony papier, opakowania wielomateriałowe, paragony czy tapety.   

Do niebieskiego pojemnika/worka wrzucamy:

czyste gazety i czasopisma, książki i mapy, ulotki i gazetki reklamowe, zeszyty i notatki, zapisane kartki i listy, puste papierowe torby, kartony, tekturowe pudełka, papierowe wytłoczki na jajka, czyste kartony po pizzy. Tylko w takiej postaci surowiec wtórny ma szansę dalej być użyty w produkcji papieru recyklingowego. 

Ważne: pamiętajmy, by wcześniej usunąć elementy metalowe lub plastikowe, takie jak np. zszywki czy klamerki; opróżnijmy też zawartość papierowych opakowań, np. z mąki czy cukru itp.; papieru i gazet z nadrukiem farb kolorowych  nie wolno palić w piecu

Nie każdy papier to...papier

Nie wszystko, co na pierwszy rzut oka wydaje się po prostu papierem, trafia do niebieskiego pojemnika lub worka. Warto zapamiętać, że:

do żółtego pojemnika/worka na tworzywa sztuczne i metale wrzucamy:

opakowania wielomateriałowe, czyli wykonane z minimum dwóch różnych materiałów, których nie da się rozdzielić, np. kartony po płynnej żywności – m.in. po sokach, mleku i produktach mlecznych, torebki po przyprawach, zupach itp.;

do szarego pojemnika na odpady pozostałe po segregacji (tzw. zmieszane) wrzucamy:

zabrudzony i zatłuszczony papier, papier mokry, paragony ze sklepu, zabrudzony karton po pizzy, papier ścierny, zabrudzone ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne;

do PSZOK-ów trafiają  worki po cemencie i zaprawach budowlanych oraz tapety.

Jak wygląda recykling papieru?

Po wrzuceniu papieru do niebieskiego pojemnika lub worka zostaje on odebrany przez firmę odpowiedzialną w mieście za wywóz odpadów. Wiele osób obawia się, że właśnie w tym momencie posegregowane odpady: papier, szkło i plastik z metalem mieszane są ze sobą w jednej śmieciarce. To jednak nieprawda - właściwie posegregowane, poszczególne rodzaje odpadów trafiają do osobnych przegród lub odbierane są w odrębne dni, zgodnie z ustalonym harmonogramem odbioru odpadów segregowanych. Papier transportowany jest do zakładu odbierającego odpady – w przypadku naszego miasta jest to Międzygminny Zakład Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych Master, skąd następnie trafia do firmy recyklingowej. W papierni z tektury i papieru wytwarzana jest celulozowa masa. To właśnie z niej wytwarza się książki, zeszyty oraz artykuły higieniczne. Co więcej, z tego właśnie surowca można produkować filtry do kawy, opakowania na jajka, klosze i abażury, a nawet maseczki ochronne.

Co robimy źle?

Niestety, zdarza się często, że na osiedlach z zabudową wielorodzinną, w pojemnikach na odpady segregowane znajdują się odpady zmieszane. Na przykład w koszu przeznaczonym na papier znaleźć można puszki, butelki, itp. , które nigdy nie powinny tam trafić. Taką sytuację pracownicy odpowiedzialni za zbiórkę selektywną zgłaszają firmie realizującej jej odbiór, a ta wysyła samochód, zbierający odpady zmieszane. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku nieprawidłowej segregacji firma wywozowa jest zobligowana do tego, aby zgodnie z umową, odbierać taki odpad razem z odpadem zmieszanym. Wtedy papier zamiast do recyklingu trafia na wysypisko. 

Ważne!

Wrzucenie papieru do pojemnika/worka z tzw. odpadami zmieszanymi uniemożliwia jego ponowne przetworzenie. Właśnie dlatego tak ważna jest segregacja „u źródła”, czyli bezpośrednio  w naszych domach.

Prawie połowa (42%) światowej wycinki drewna przeznaczona jest do produkcji papieru.

Kilka sposobów na oszczędzanie papieru:

  • korzystanie z elektronicznych wersji gazet i książek,
  • przechowywanie elektroniczne dokumentów,
  • używanie papieru z recyklingu,
  • korzystanie z podpisu elektronicznego,
  • drukowanie dwustronne i zmniejszenie marginesów,
  • zmiana rachunków na „elektroniczne” i płacenie online,
  • wykorzystywanie starych zeszytów i notatników,
  • ograniczanie zużycia ręczników papierowych,
  • drukowanie tylko potrzebnych dokumentów.

Robiąc zakupy, warto wybierać produkty, generujące mniej odpadów (np. pasty do zębów w tubkach, a nie te, które dodatkowo zapakowano w kartonowe pudełko). Wpisuje się to w zasady Zero Waste, zgodnie z którymi człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska .

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×