Język migowy w mieście - sprawdź, w których instytucjach.

URZĄD MIASTA TYCHY

W Biurze Obsługi Klienta UM Tychy zainstalowany jest wideofon, który za pomocą Internetu łączy osoby niesłyszące z tłumaczem języka migowego. Urządzenie przypomina telefon z dużym ekranem. Ma dodatkowo wmontowaną kamerę. Klient korzystający z urządzenia miga do kamerki, a tłumacz języka migowego tłumaczy on-line pracownikowi urzędu, jaką sprawę chce załatwić osoba przed ekranem. Usługa jest bezpłatna.

URZĄD PRACY

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Tychach wykorzystywane są następujące środki komunikacji:
1.  Poczta elektroniczna,
2.  Wiadomości tekstowe, w tym wykorzystanie wiadomości SMS lub MMS.
3.  Przesyłanie faksów,
4.  Strona internetowa spełniająca standardy dla osób niedowidzących.

W przypadku konieczności skorzystania z usług tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika, osoba uprawniona jest zobowiązana zgłosić chęć skorzystania z takiej usługi ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się, co najmniej na 3 dni robocze przed tym zdarzeniem, z wyłączeniem sytuacji nagłych. Usługa dla osoby uprawnionej jest bezpłatna.

MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ

W tyskim Ośrodku Pomocy Społecznej osoby niesłyszące mają możliwość załatwiania spraw pisemnie bądź poprzez pocztę elektroniczną. Stacjonarnie można skorzystać z usługi tłumacza PJM lub połączyć się z nim poprzez komunikator typu Skype. Osoba zainteresowana powinna zgłosić zamiar skorzystania z tej usługi na co najmniej 3 dni przed planowanym terminem, z wyłączeniem sytuacji nagłych. Usługa dla osoby uprawnionej jest bezpłatna.

ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH (ZUS)

W tyskim oddziale ZUS wykorzystywane są następujące środki komunikacji:
1. Głuchy albo głuchoniewidomy sam wybiera tłumacza.
2. ZUS wzywa tłumacza z rejestru tłumaczy.
3. Głuchy albo głuchoniewidomy może przyjść z zaufaną osobą.
Więcej informacji dot. obsługi

URZĄD SKARBOWY

Osoby uprawnione potrzebujące wsparcia w kontaktach z urzędem, mogą skorzystać z pomocy przy załatwianiu spraw poprzez wykorzystanie środków wspierających komunikowanie, w szczególności:

1. Skorzystać z pomocy wybranego tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika skorzystać z usługi tłumacza PJM, SJM i SKOGN świadczonej przez urząd. Osoba zainteresowana powinna zgłosić zamiar skorzystania z tej usługi na co najmniej 3 dni przed planowanym terminem, z wyłączeniem sytuacji nagłych, usługa bezpłatna. Usługa dla osoby uprawnionej jest bezpłatna.

2. Skorzystać z tłumaczenia online. Z usługi tej można skorzystać w siedzibie Urzędu w godzinach pracy w pokoju nr 5. Usługa polega na załatwieniu sprawy z udziałem tłumacza języka migowego wykonującego tłumaczenie online za pośrednictwem komunikatora internetowego i kamery.

3. Załatwić sprawę przy pomocy osoby. 

Powrót na stronę Niepełnosprawni w Tychach

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.