26 października 2020, 11:32:50

Sezon grzewczy właściwie się rozpoczął, a wraz z nim problem spalania śmieci w domowych piecach.

Chociaż świadomość dotycząca szkodliwości takich działań jest coraz większa, wciąż zdarzają się mieszkańcy, którzy zamiast segregować odpady, wrzucają je do pieca lub kominka. Jakie są konsekwencje? Oddychamy trującymi substancjami i jemy skażoną żywność, narażając się na poważne problemy zdrowotne.

Co trafia do pieca? 

Niestety nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że niektóre produkty - a zwłaszcza tworzywa sztuczne - powinny być utylizowane w odpowiednich warunkach. Zastępowanie węgla odpadami jest niestety wciąż popularną metodą oszczędzania węgla. Dlatego do pieca trafia właściwie wszystko. Spalany jest każdy rodzaj odpadów: torby foliowe, kartony po mleku, butelki plastikowe, ubrania, kolorowe gazety, stare meble, palety, ramy okienne, a nawet opony. 

Co truje nas najbardziej?  

Szkodliwy dym, który powstaje podczas spalania śmieci, zawiera m.in.: pyły, tlenek węgla (czad),  tlenek azotu, dioksyny i furany, dwutlenek siarki, chlorowodór i cyjanowodór. Niestety większość szkodliwych substancji oddziałuje długoterminowo, powodując groźne choroby, w tym także nowotworowe. Ale skutki palenia śmieci możemy też odczuć bardzo szybko: alergie, podrażnienia, kaszel, zaburzenia układu pokarmowego.

Plastiki

Powietrze zanieczyszczone w wyniku palenia plastiku może powodować m.in. astmę oskrzelową, alergiczne zapalenia skóry, alergie pokarmowe oraz choroby nowotworowe. Emitowane substancje mają także negatywny wpływ na układ krążenia, układ nerwowy oraz pracę mózgu. Zazwyczaj objawy chorób nie pojawiają się od razu, ale są wynikiem długotrwałego przebywania w zanieczyszczonym środowisku. Plastikowe butelki wrzucone do pieca podczas spalania uwalniają dodatkowo lotne związki organiczne odpowiedzialne m.in. za bóle głowy, wysuszenie oczu, gardła i skóry. 

Opony

W wyniku palenia opon emitowane są dioksyny, należące do najbardziej trujących i toksycznych substancji. Ich działanie polega na powolnym, ale skutecznym uszkadzaniu narządów wewnętrznych: wątroby, płuc, nerek. Dioksyny powodują nowotwory płuc, układu pokarmowego, piersi, a także rozregulowują układ hormonalny, wywołując m.in. problemy z płodnością. Z kolei emisja tlenków azotu i dwutlenku siarki przyczynia się do schorzeń układu oddechowego (m.in. astma, alergie), układu krążenia (miażdżyca, niewydolność serca) czy układu nerwowego (choroba Parkinsona).

Meble

Podczas palenia mebli emitowane są pyły i gazy, które mogą przyczyniać się do chorób układu oddechowego: zapalenia błony śluzowej nosa, gardła i oskrzeli, astmy, przewlekłego obturacyjnego zapalania płuc, a nawet nowotworów. Substancje, które używane są do konserwacji mebli oraz farby i lakiery też zawierają szkodliwe metale ciężkie, np. rtęć. 

Rodzaj odpadu Co zrobić z odpadami?
Meble Meble do odpady wielkogabarytowe. Trzeba je zostawić przed posesją (właściciele domów jednorodzinnych) lub w wyznaczonym miejscu pod altaną śmietnikową. Zostaną zabrane przez firmę wywozową.  Innym rozwiązaniem jest oddanie nieużywanych mebli do PSZOK-u. 
Plastiki i inne  tworzywa sztuczne Plastikowe: butelki po napojach, nakrętki, opakowania po żywności (np. po jogurtach, serkach, oliwie), puste opakowania po kosmetykach i środkach czystości wyrzuca się do żółtych pojemników/worków.  Przedmioty z tworzyw sztucznych, np. PCV typu: wykładziny, płytki, panele, boazerie zawozimy do PSZOK-u (wykładzinę PCV możemy dodatkowo wystawić w ramach zbiórki wielkogabarytów).  
Opony

Z oponami trzeba pofatygować się do PSZOK-u. Stare ogumienie można też zostawić w niektórych serwisach wymiany opon podczas ich okresowej wymiany na nowe. 

Palenie śmieci jest karalne

Jeśli podejrzewamy, że ktoś pali w domowym piecu śmieciami, możemy to zgłosić.  Za spalanie odpadów w piecach lub na wolnym powietrzu grozi mandat w wysokości do 500 zł lub kara grzywny 5000 zł, gdy sprawa zostanie skierowana do sądu. Zgłoszenia o podejrzeniach spalania niedozwolonych substancji przyjmuje całodobowo Straż Miejska - pod numerem tel. 986 oraz Wydział Komunalny Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Tychy pod numerem tel. 32 776 38 32 (w godzinach pracy urzędu). Wyniki z kontroli dostępne są na stronie Straży Miejskiej.   

WYSZUKIWARKA ODPADÓW

W razie wątpliwości, gdzie powinien trafić dany odpad, warto skorzystać z wyszukiwarki, którą można znaleźć na stronie www.master.tychy.pl oraz w EcoHarmonogramie (zachęcamy do pobrania tej darmowej aplikacji wywozowej).

Powrót na stronę ODPADY.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×