28 września 2020 13:18

Ustawa „Za życiem” reguluje przede wszystkim szereg działań skierowanych do kobiet w ciąży, rodziców i opiekunów dzieci...

Ustawa „Za życiem” reguluje przede wszystkim szereg działań skierowanych do kobiet w ciąży, rodziców i opiekunów dzieci z diagnozą ciężkiego nieodwracalnego upośledzenia powstałego w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub podczas porodu oraz dla opiekunów dzieci z diagnozą ciężkiej nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, powstałej w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

Katalog działań podejmowanych jako wsparcie dla kobiet w ciąży i ich rodzin realizowane jest poprzez:

  • zapewnienie dostępu do informacji w zakresie wsparcia kobiet w ciąży i ich rodzin;
  • zapewnienie dostępu do diagnostyki prenatalnej;
  • zapewnienie odpowiednich świadczeń opieki zdrowotnej dla kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży powikłanej oraz w sytuacji niepowodzeń położniczych.

Wsparcie w ramach realizacji ustawy „Za życiem”  to jednorazowe świadczenie w wys. 4000zł, które przysługuje niezależnie od dochodu, w przypadku urodzenia żywego dziecka, u którego potwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
Jednorazowe świadczenie przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka. Świadczenie przysługuje po przedstawieniu zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie matki pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży. Zaświadczenie wydaje lekarz posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej.

Szczegółowe informacje na temat wsparcia realizowanego z ustawy „Za życiem", w tym informacje dotyczące  przyznawania świadczenia, wzór wniosku, znajdują się na stronach: MOPS Tychy oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

POWRÓT NA STRONĘ: RODZINA

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.