Pewne odpady nastręczają trudności w odpowiednim zaklasyfikowaniu. Sprawdź naszą listę kłopotliwych odpadów.

Do odpadów wielkogabarytowych zalicza się odpady, które ze względu na swoje wymiary nie mieszczą się w standardowych pojemnikach: to przede wszystkim meble, sofy, kanapy, fotele, krzesła, dywany, wykładziny, szafki, stoły, krzesła, wózki dziecięce, materace, rowery, zabawki i inne przedmioty dużych rozmiarów, choinki z tworzywa sztucznego.

Jak prawidłowo pozbyć się wielkogabarytów? W ramach opłaty za wywóz śmieci każdy tyszanin ma następujące możliwości pozbycia się wielkogabarytów:

 • mieszkaniec bloku: może zostawić te odpady pod altaną śmietnikową w wyznaczonym miejscu zgodnie z ustalonym harmonogramem, którym dysponuje spółdzielnia czy zarządca nieruchomości (odbiór odbywa się 1 raz w tygodniu);
 • mieszkaniec domu jednorodzinnego – może wystawić je przed dom zgodnie z harmonogramem wywozu odpadów (odbiór od 2021 r. odbywać się będzie 2 razy w roku). Mieszkańcy mają możliwość zainstalowania darmowej aplikacji na telefon „EcoHARMONOGRAM”. Wtedy telefon sam przypomni o zbliżającym się terminie odbioru odpadów;
 • każdy mieszkaniec może oddać w danym roku kalendarzowym 0,5 tony wielkogabarytów bezpłatnie do jednego z dwóch Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-ów), znajdujących się na ul. Serdecznej i Dojazdowej.

 

 

ODPADY WIELKOGABARYTOWE TO:

 

ODPADAMI WIELKOGABARYTOWYMI NIE SĄ:

 • meble, sofy, kanapy, fotele, krzesła, stoły, szafki wolno stojące, płyty meblowe, meblościanki,

 • dywany, wykładziny,

 • wózki dziecięce, duże zabawki,

 • materace,

 • rowery,

 • choinki z tworzywa sztucznego

W ramach zbiórki odpadów wielkogabarytowych zbierany jest również zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – rtv, agd.

 • odpady remontowo-budowlane: deski, panele, boazeria, parkiety, ramy okienne, płytki, gruz, płyty osb, drzwi, parapety,

 • części sanitarne: umywalki, muszle toaletowe, wanny, spłuczki, grzejniki

 • motorowery, kosiarki spalinowe, odpady ogrodowe, worki na śmieci, kartony z odpadami domowymi,

 • opony

Tymi odpadami zajmuje się firma odpowiedzialna w mieście za wywóz odpadów.

Tymi odpadami mieszkaniec musi zająć się sam, zawożąc je m. in. do PSZOK-u.

 

Do odpadów remontowo-budowlanych zalicza się: resztki glazury i terakoty, umywalki, wanny, gruz betonowy, ceramiczny oraz ceglany, wszelkiego rodzaju drzwi, pozostałości paneli podłogowych, okładziny podłogowe i ścienne, resztki płyt gipsowo-kartonowych, styropian i inne pozostałości po remoncie.

 

Odpadami po remoncie każdy mieszkaniec musi zająć się sam! Są 3 możliwości:

 • jeśli mieszkanie remontowane jest we własnym zakresie to odpady można zawieźć do PSZOK-u - bezpłatnie można oddać w danym roku kalendarzowym rocznie 1 tonę takich odpadów (limit na mieszkanie/dom);
 • zamówienie kontenera - jest wiele firm, które za opłatą dostarczą pod wskazany adres kontener (koszt od 100 do kilkuset złotych);
 • zobowiązanie do tego firmy, z którą podpisano umowę na remont - to na niej ciąży obowiązek zagospodarowania odpadów.

 Co robimy źle?

Najczęściej popełnianym błędem przez wielu mieszkańców jest składowanie pozostałości po remoncie pod altaną śmietnikową w miejscu, gdzie powinno zostawiać się wielkogabaryty. Tymczasem odpady remontowo-budowlane, opony czy części samochodowe pozostawione przy altanach śmietnikowych lub w ramach tzw. "wystawki" przy domach jednorodzinnych, nie zostaną zabrane przez firmę wywożącą śmieci. Co więcej, za pozostawienie ich w niedozwolonych miejscach, można dostać mandat w wysokości 500 zł.

Do elektroodpadów zaliczamy: wszelki sprzęt AGD i RTV (pralki, lodówki, mikrofalówki, odkurzacze, żelazka, telewizory, komputery, odbiorniki radiowe, odtwarzacze video), płyty CD i DVD, gadżety elektroniczne, telefony komórkowe, wiertarki,  zegarki, termometry elektroniczne, instrumenty muzyczne.

Gdzie wyrzucić elektroodpady?

 • mieszkaniec bloku: może zostawić te odpady pod altaną śmietnikową w wyznaczonym miejscu zgodnie z ustalonym harmonogramem, którym dysponuje spółdzielnia czy zarządca nieruchomości (odbiór odbywa się w ramach zbiórki odpadów wielkogabarytowych 1 raz w tygodniu);
 • mieszkaniec domu jednorodzinnego – może wystawić je przed dom zgodnie z harmonogramem wywozu odpadów (odbiór w ramach zbiórki wielkogabarytów odbywać się będzie od 2021 r.  2 razy w roku). Mieszkańcy mają możliwość zainstalowania darmowej aplikacji na telefon „EcoHARMONOGRAM”. Wtedy telefon sam przypomni o zbliżającym się terminie odbioru odpadów;
 • każdy mieszkaniec może oddać elektroodpady bezpłatnie do jednego z dwóch Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-ów), znajdujących się na ul. Serdecznej i Dojazdowej;
 • każdy mieszkaniec może oddać je bezpłatnie do sklepu, hurtowni - sklep dostarczający do domu nowy sprzęt ma obowiązek bezpłatnie odebrać stare urządzenie.

Gdzie wyrzucić?

Do pojemników, które znajdują się w wybranych urzędach, szkołach, przedszkolach czy sklepach. Baterie można też oddać do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (do wyboru w Tychach są dwie lokalizacje: przy ul. Katowickiej lub Dojazdowej).

Zużyte baterie i akumulatory są odpadem niebezpiecznym, a substancje w nich zawarte to przede wszystkim: ołów, rtęć, kadm, elektrolit i dużo innych pierwiastków. Jeżeli nie postępuje się z nimi odpowiedzialnie mogą trwale zanieczyścić glebę i wodę, a następnie przedostać się do roślin, zwierząt i ludzi. Dlatego nie można wyrzucać ich z innymi odpadami.

Należy przekazywać je do specjalnie wyznaczonych miejsc odbioru. Powinny trafiać do pojemników przeznaczonych na zużyte baterie i akumulatory, które znajdują się w wybranych urzędach, szkołach, przedszkolach czy sklepach. Można je też oddać do PSZOK-u (do wyboru w Tychach są dwie lokalizacje: przy ul. Serdecznej lub Dojazdowej) lub wrzucić do specjalnych zielonych pojemników – stacji zbiórki małych elektroodpadów (w Tychach). Niestety, zdarza się, że mieszkańcy wrzucają baterie do pojemników na odpady pozostałe po segregacji – zmieszane, a tego absolutnie nie wolno robić.

Z miejsc gromadzenia odbierane są i przekazywane do specjalnych zakładów przetwarzania. Tam zostają one unieszkodliwione, a odzyskane surowce stanowią budulec dla nowych urządzeń. Ponad 70% surowców (w zależności od składu i producenta, wartość ta może być wyższa) z każdej baterii czy akumulatora da się odzyskać, ponownie wykorzystać i tym samym oszczędzić wyczerpujące się surowce naturalne.

Praktycznie wszystkie oleje jadalne i tłuszcze używane w domu mogą być poddane recyklingowi, dzięki któremu mogą zostać wykorzystane ponownie. Niestety, często spotykaną praktyką jest wylewanie zużytego oleju do zlewu – może to spowodować awarie sieci kanalizacyjnej, a także szkodzi środowisku.

Jakie rodzaje olejów możemy segregować?

Poddajemy recyklingowi każdy tłuszcz, którego używamy do przygotowania posiłków. Mogą to być oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe, palmowe, oliwa z oliwek, a także tłuszcze stałe, jak masło, margaryna czy smalec.

Jak poprawnie przygotować oleje i tłuszcze do segregacji?

Zużyte oleje i tłuszcze wystarczy zlać do jakiejkolwiek plastikowej butelki typu PET.   Nigdy nie należy wlewać gorącego oleju do butelki PET, może się stopić i spalić.

Do butelki można wlewać wszystkie rodzaje olejów i tłuszczów, nie ma znaczenia, że zawierają resztki przypraw czy cząstki jedzenia.

Pełną, szczelnie zamkniętą butelkę wrzuć do najbliższego pojemnika przeznaczonego do segregacji oleju.

Lokalizację pojemników przeznaczonych do segregacji zużytego oleju   można sprawdzić na stronie https://www.segregujolej.pl/mapa/.

Gdzie wyrzucić?

AMPUŁKOSTRZYKAWKI I POMPY INSULINOWE: do specjalnych pojemników, które znajdują się w wybranych aptekach na terenie miasta (szczegółowy wykaz na stronie www.master.tychy.pl) lub zawieźć do PSZOK-u czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (do wyboru w Tychach są dwie lokalizacje: przy ul.Dojazdowej lub Serdecznej).

IGŁY I STRZYKAWKI pochodzące z gospodarstw domowych trzeba oddać do PSZOK-u.

Gdzie wyrzucić?

Do czarnego pojemnika lub worka - ze względów bezpieczeństwa do pojemnika/worka wrzuca się wyłącznie zimny popiół. Nie należy mieszać popiołu z innymi odpadami.

Gdzie wyrzucić?

Należy zawieźć je do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (do wyboru w Tychach są dwie lokalizacje: przy ul. Dojazdowej lub Serdecznej).

Ważne! Pozostawienie opon obok osiedlowej altany śmietnikowej jest niedopuszczalne! Takie zachowanie jest wykroczeniem, takim samym, jak uszkodzenie przystanku czy też kradzież rzeczy do 500 zł. Prawo przewiduje kary za podrzucanie odpadów. Za pozostawienie opon czy odpadów remontowo-budowlanych pod altaną śmietnikową można zapłacić do 500 zł, a w przypadku skierowania sprawy do sądu, nawet do 5000 zł.  Ponadto zapis z monitoringu, czy sfotografowanie zdarzenia może stanowić dowód wykroczenia. Trzeba też pamiętać, że firmy odbierające odpady z terenu nieruchomości nie zajmują się sprzątaniem wokół śmietników. Ich zadaniem jest jedynie zabranie odpadów, które zostały właściwie zgromadzone.

Gdzie wyrzucić?

Zużytą odzież oddaje się do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (do wyboru w Tychach są dwie lokalizacje: przy ul. Dojazdowej lub Serdecznej) lub wyrzuca się do szarego pojemnika na odpady pozostałe po segregacji (tzw. zmieszane). Ubrania w dobrym stanie można oddać w ramach organizowanych zbiórek odzieży lub wrzucić do specjalnych pojemników na odzież.  

 

Rodzaj odpadu

Co z nim zrobić?

ubrania w dobrym stanie

 • przekazać dla potrzebujących
 • sprzedać lub wymienić
 • przerobić np. na torby wielokrotnego użytku

zniszczone, stare  ubrania (bielizna, pończochy, rajstopy, skarpety, bluzki, koszule, koszuki, swetry, spodnie, leginsy, spodenki, sukienki, spódnice,  płaszcze, futra, kurtki, polary, czapki, szaliki, rękawice z dzianiny, gumowy płaszcz przeciwdeszczowy)

 

 • wyrzucić do szarego pojemnika na odpady pozostałe po segregacji (tzw. "zmieszane")
 • wyrzucić do kontenera na odzież w PSZOK- u

brudne szmaty, tekstylia

 • wyrzucić do szarego pojemnika na odpady pozostałe po segregacji (tzw. "zmieszane")
 • wyrzucić do kontenera na tekstylia w PSZOK- u

buty, kalosze gumowe, kapcie

 • wyrzucić do szarego pojemnika na odpady pozostałe po segregacji (tzw. "zmieszane")
 • wyrzucić do kontenera na tekstylia w PSZOK- u

 

torebki damskie, paski, portfele, portmonetki

 

 • wyrzucić do szarego pojemnika na odpady pozostałe po segregacji (tzw. "zmieszane")
 • wyrzucić do kontenera na tekstylia w PSZOK- u

 

biżuteria: np. stare korale, kolczyki

 • wyrzucić do szarego pojemnika na odpady pozostałe po segregacji (tzw. "zmieszane")

kołdry wszelkiego rodzaju, pierzyny, poduszki 

 

To odpady wielkogabarytowe, które należy:

 

 • zostawić pod altaną śmietnikową w wyznaczonym miejscu (mieszkaniec bloku)
 • wystawić przed dom w terminie zgodnym z  harmonogramem wywozu odpadów (mieszkaniec domu jednorodzinnego)
 •  oddać do PSZOK-u

koce

 

 • wyrzucić do szarego pojemnika na odpady pozostałe po segregacji (tzw. "zmieszane")
 • wyrzucić do kontenera na tekstylia w PSZOK- u

pościel, prześcieradła, poszewki, jaśki, śpiwory, ręczniki materiałowe

 

 • wyrzucić do szarego pojemnika na odpady pozostałe po segregacji (tzw. "zmieszane")
 • wyrzucić do kontenera na tekstylia w PSZOK- u

firanki, obrusy materiałowe, skrawki materiałów, płótno, ścinki krawieckie (duża ilość)

 
 • wyrzucić do szarego pojemnika na odpady pozostałe po segregacji (tzw. "zmieszane")

 • wyrzucić do kontenera na tekstylia w PSZOK- u

dywany

 

To odpady wielkogabarytowe, które należy:

 • zostawić pod altaną śmietnikową w wyznaczonym miejscu (mieszkaniec bloku)

 • wystawić przed dom w terminie zgodnym z harmonogramem wywozu odpadów (mieszkaniec domu jednorodzinnego)

 • oddać do PSZOK-u

Gdzie wyrzucić?

Wszystko zależy od tego, z czego zabawka jest zrobiona oraz od jej wielkości.

 

Rodzaj zabawki

Gdzie wyrzucić?

Zabawki plastikowe, blaszane i z tworzyw sztucznych ( małych rozmiarów ), np.:

 • grzechotki, lalki, samochodziki, klocki, puzzle, pionki do gier

 

 • pojemnik/worek żółty na tworzywa sztuczne i metale

 • oddać do PSZOK-u

 • mazaki, długopisy (bez wkładu)
  i nożyczki

 • pojemnik/worek żółty na tworzywa sztuczne i metale

Zabawki na baterie lub prąd (zawierające elektronikę):

 • elektroniczne nianie, karuzele, książeczki grające, chodzące lalki, zdalnie sterowane samochodziki, gry video, konsole i pady do gier

To tak zwane elektroodpady , które należy:

 

 • zostawić pod altaną śmietnikową
  w wyznaczonym miejscu (mieszkaniec bloku)

 • wystawić przed dom w terminie zgodnym z harmonogramem wywozu odpadów (mieszkaniec domu jednorodzinnego)

 • oddać do PSZOK-u

 • duże zabawki (np. jeździki, rowerki, hulajnogi, deskorolki, wózki dla lalek)

 • pluszaki, maskotki, zabawki z materiałów tekstylnych

 • piłki

 

To odpady wielkogabarytowe, które należy:

 

 • zostawić pod altaną śmietnikową
  w wyznaczonym miejscu (mieszkaniec bloku)

 • wystawić przed dom w terminie zgodnym z harmonogramem wywozu odpadów (mieszkaniec domu jednorodzinnego)

 • oddać do PSZOK-u

 • kartki papieru, kolorowanki, książeczki, pudełka tekturowe i papierowe po grach planszowych

 • pojemnik/worek niebieski na papier

 • oddać do PSZOK-u

 • zabawki drewniane (małych rozmiarów)

 • wkłady do długopisów, kredki, ołówki, pędzelki do malowania farbkami, taśmy klejące, kleje biurowe, bibuły

 • gumowe i silikonowe gryzaki dziecięce

 • balony

 • pojemnik szary na odpady pozostałe po segregacji (zmieszane)Powrót na stronę  ODPADY.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.