14 kwietnia 2020 10:55

Tarcza Antykryzysowa zyskuje kolejne rozwiązania, to m.in. prawo do zwolnienia z ZUS-u dla firm zatrudniających do 49 osób.

Tarcza Antykryzysowa to pakiet rozwiązań, który ma za zadanie pomóc polskim firmom i ich pracownikom w przejściu przez kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Nowe przepisy obowiązują już od 1 kwietnia, natomiast rząd pracuje nad kolejnymi formami wsparcia.

Nowe propozycje rozwiązań:

 • Większe firmy także ze zwolnieniem z ZUS-u na 3 miesiące

Znacznie rozszerzony krąg przedsiębiorców, którzy skorzystają z 3-miesięcznych wakacji składkowych w ZUS-ie. Dotychczas takie zwolnienie z ZUS-u dotyczyło samozatrudnionych oraz mikrofirmy zatrudniające do 9 pracowników. Po zmianach z wakacji składkowych skorzystają także firmy, które zatrudniają od 10 do 49 osób. Państwo pokryje połowę składek na ZUS tym przedsiębiorstwom pod warunkiem, że w tym okresie utrzymają zatrudnienie

 • Dłuższe postojowe dla samozatrudnionych i pracowników na umowie cywilnoprawnej

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także zatrudnione w ramach umowy cywilnoprawnej będą otrzymywały przez 3 miesiące świadczenie w wysokości 2 tys. złotych. Pierwotnie wsparcie miało być udzielone na okres 1 miesiąca.

 • Zasiłek dla rolników objętych kwarantanną

Rolnicy i pracujący z nimi domownicy mogą liczyć na zasiłek w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia, jeśli ze względu na obowiązkową kwarantannę lub pobyt w szpitalu w związku z koronawirusem nie mogą wykonywać swojej pracy.

 • Rozszerzenie świadczeń ochrony miejsc pracy na NGO

Organizacje pozarządowe, pożytku publicznego i zajmujące się wolontariatem będą mogły skorzystać ze wsparcia na rzecz ochrony miejsc pracy, jakie oferuje państwo.

 • Zabezpieczenie środków finansowych służących powstrzymaniu COVID-19 przed egzekucją

Jeśli Ty lub Twoja firma przeznaczacie środki finansowe na walkę z koronawirusem, nie będą one podlegały egzekucji w ramach:

a) postępowania cywilnego,

b) czynności komorników sądowych,

c) administracyjnych organów egzekucyjnych.

 • Nielimitowany internet w ramach dostępu do GOV.PL i usług medycznych online

Jeśli korzystasz z telefonu komórkowego, dostaniesz nielimitowany internet w ramach dostępu do „publicznych” stron internetowych. Dotyczy to m.in.:

a) stron w domenie gov.pl,
b) usług umożliwiających zdalną diagnostykę medyczną,
c) usług e-learningu umożliwiających zdalną pracę nauczycieli i uczniów.

 • Wsparcie eUsług w służbie zdrowia

Placówki ochrony zdrowia otrzymają dostęp do szybkiego internetu, a także sprzęt, który umożliwi im prowadzenie zdalnej diagnostyki medycznej.
Podobne wsparcie zyskają seniorzy czy osoby niepełnosprawne. Zapewnione zostanąurządzenia oraz usługi, dzięki którym będą mogli wykonywać codzienne aktywności – jak choćby korzystanie z usług ochrony zdrowia w sposób zdalny.

 • Szybsza realizacja Funduszu Szerokopasmowego i Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

Jeszcze w tym roku ma zostać uruchomiony Fundusz Szerokopasmowy, dzięki któremu obywatele zyskają dostęp do podstawowych e-usług społecznych. Pierwotnie program miał ruszyć dopiero w 2021 roku.
Przyspieszony zostanie także rozwój Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej tak, aby wszyscy obywatele na równych zasadach mogli korzystać z dostępu do internetu.

 • Szkoły ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem do pracy zdalnej

Nowe rozwiązania to także wsparcie w wyposażeniu szkół w sprzęt komputerowy i inne urządzenia multimedialne oraz oprogramowanie do prowadzenia zajęć zdalnych. 

 • Uproszczenie działania usług pocztowych

Usprawnione zostanie funkcjonowanie Poczty Polskiej:

* przesyłka listowa będąca przesyłką rejestrowaną będzie mogła być doręczona do skrzynki pocztowej bez konieczności składania wniosku na poczcie;
* przesyłki kurierskie będą mogły być dostarczane z pominięciem obowiązku uzyskania potwierdzenia odbioru.

Zmiany pozwolą z jednej strony  zapewnić ciągłość świadczenia usług pocztowych, a z drugiej – zwiększą bezpieczeństwo obywateli.

 • Wydłużenie terminów administracyjnych – m.in. dla posiadaczy pojazdów

Wydłużone zostaną terminy na realizację obowiązków nałożonych na obywateli.

Jeżeli upłynął termin ważności:

 • prawa jazdy,
 • uprawnienia do kierowania pojazdami,
 • szkolenia okresowego,
 • badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy

– będzie na to 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Jeżeli termin ważności pozwoleń czasowych i tablic rejestracyjnych upłynął w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii – nie przejmuj się. Będziesz mieć 14 dni na dopełnienie formalności licząc od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
W stanie epidemii lub okresie zagrożenia epidemicznego zawieszone zostanie przeprowadzanie badań lekarskich i psychologicznych, a także przedłużona ważność orzeczeń dla maszynistów i pracowników kolejowych. Wydłużamy ma być okres obowiązywania certyfikatów audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego o okres stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.


Rządowy projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Źródło: gov.pl

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.