31 października 2019, 10:35:24

MOJE DZIECKO KLASOWA OFIARA?

Czarną owcą lub kozłem ofiarnym może stać się każdy kto wygląda lub zachowuje się inaczej niż tego oczekuje grupa. Często to osoby określane przezwiskami takimi jak: kujon, lizus, ofiara, tchórz. Czasem takimi przezwiskami obarczane są osoby nowe, mniej zamożne, pozbawione wsparcia innych uczniów. Osoba doznająca przemocy NIGDY nie jest odpowiedzialna za przemoc!

Niestety czasem rodzice sami „nadają” swoim dzieciom rolę ofiary, mówiąc im pomniejszające słowa: „znowu źle to zrobiłeś”, „nie można na tobie polegać”, „do niczego się nie nadajesz”, „jesteś nikim…” - Te słowa nie tylko ranią, ale skutecznie obniżają poczucie własnej wartości u dzieci przez co łatwiej, stają się „klasowymi popychadłami”. Twoje dziecko uwierzy w to, co do niego mówisz! Zauważ jego pozytywne działania i powiedz mu o nich! To zbuduje jego poczucie własnej wartości!

Jeżeli widzisz, że dziecko jest odrzucone przez grupę rówieśniczą skorzystaj z pomocy pedagoga lub psychologa!

MOJE DZIECKO AGRESOR?

Osobą stosującą przemoc może być zarówno chłopiec jak i dziewczynka. Najczęściej są to dzieci porywcze, silniejsze od rówieśników, pewne siebie, lubiące gnębić, bo daje im to poczucie siły i władzy. Dzieci agresywne wobec swoich ofiar nie wykazują empatycznych uczuć i nie żałują swoich zachowań.

Gdy rodzic nie okazuje dziecku ciepła, stosuje groźby i kary cielesne, nie okazuje mu zainteresowania, agresywnie dyscyplinuje je – to te zachowania dzieci przenoszą do szkoły na kontakty z rówieśnikami.

Wrogość, manipulowanie otoczeniem, ataki słowne na nauczycieli i uczniów, szantaże – gdy zauważysz tego typu zachowania u swojego dziecka – zwróć się o pomoc do pedagoga lub psychologa!

GDY DOŚWIADCZASZ PRZEMOCY:

  1. Wzywaj Policję - 112
  2. Porozmawiaj z kimś komu ufasz o swoim problemie
  3. Zadzwoń do telefonu zaufania dla osób w kryzysie: 116 123 lub na Niebieską Linię: 800 120 002. Jeżeli jesteś dzieckiem zadzwoń Telefon Zaufania dla dzieci 116 111.
  4. Nie usprawiedliwiaj przemocy
  5. Szukaj pomocy u specjalistów (psycholog, pedagog, pracownik socjalny, prawnik)

Na świecie jest wiele osób, które przestały doznawać przemocy.

NIE MUSISZ PRZEZ CAŁE ŻYCIE BYĆ OSOBĄ DOŚWIADCZAJĄCĄ PRZEMOCY!

UWIERZ, ŻE MASZ SIŁĘ, BY TO ZMIENIĆ!

GDY CZUJESZ, ŻE NIE PANUJESZ NAD SOBĄ I STOSUJESZ PRZEMOC:

  1. Skorzystaj z pomocy specjalistów (psycholog, program korekcyjno – edukacyjny, grupa wsparcia dla osób stosujących przemoc)
  2. Poznaj czym jest przemoc
  3. Rozpoznaj własne zachowania przemocowe i opracuj skuteczną strategię ich kontrolowania
  4. Naucz się jak rozwiązywać konflikty i jak wychowywać dzieci bez agresji
  5. Rozwijaj samokontrolę

Weź odpowiedzialność za swoje zachowania i buduj szczęśliwe relacje bez agresji.

NIE MUSISZ PRZEZ CAŁE ŻYCIE OSOBĄ STOSUJĄCĄ PRZEMOC!

UWIERZ, ŻE MASZ SIŁĘ, BY TO ZMIENIĆ!

Powrót na stronę kampanii 19 dni bez przemocy

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×