23 października 2019 13:23

Komitet Zrównoważonego Rozwoju to nowa inicjatywa Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Tychach, grupująca przedstawicieli firm komunalnych, instytucji samorządowych, władz miasta, a przede wszystkim tyskich przedsiębiorców.

- Przedsiębiorcy są naturalnym partnerem finansowym władzy publicznej, organizacji społecznych, różnych ruchów miejskich i mieszkańców. Mogą wspierać miasto w doradztwie i usprawnieniu procesów niezbędnych do funkcjonowania miasta, nie tylko jako wykonawcy, ale też włączyć się do procesów planistycznych, zagospodarowania przestrzennego i prac koncepcyjnych, a także w rozwijanie sportu i krzewienie kultury fizycznej. Przedsiębiorcy są ważnym podmiotem w procesie włączenia całych społeczności w życie miasta poprzez tworzenie miejsc pracy, angażowanie się w edukację i wykształcenie młodzieży - mówi prezes OIPH w Tychach, Zbigniew Gieleciak.

24 września 2019 r. miało miejsce pierwsze posiedzenie Komitetu. Zgromadziło ono kilkudziesięciu tyskich przedsiębiorcówi przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu. Spotkanie poświęcone było kwestiom istotnym dla rozwoju zarówno miasta jak i tyskich firm. Tematem przewodnim spotkania był rozwój zrównoważony, w którym istotny nacisk kładzie się na taki rozwój obecnego pokolenia, by nie odbywał się kosztem przyszłych. Coraz większe znaczenie ma nie tylko podejście proekologiczne, niska emisja czy budowa miasta opartego o tereny zielone, ale też przemysł 4.0, gdzie znaczna część funkcji ulega automatyzacji.

Kluczowym zagadnieniem omawianym na spotkaniu była kwestia budowy w Tychach inteligentnego systemu transportu ITS, który w przyszłości nie tylko pozwoli na skrócenie czasu podróży przez miasto, ale też m.in. pozwoli na priorytetyzację przejazdów straży pożarnej, policji czy taboru komunikacji miejskiej. System będzie badał nie tylko poziom natężenia ruchu, ale też poziom niskiej emisji czy ilość pasażerów w tyskich autobusach, odpowiednio zarządzając ruchem na terenie miasta.

Kolejnymi, istotnymi problemami poruszanymi na spotkaniu były kwestie rynku pracownika oraz pracowników pochodzących zza granicy. Omówiono też założenia rozwojowe zarówno mikro jak i dużych firm. Spotkanie odbyło się w sali industrialnej restauracji Browar Obywatelski.

W spotkaniach, oprócz członków Izby mogą wziąć udział  inni przedsiębiorcy, którzy wcześniej zgłoszą chęć pracy w Komitecie.

Powrót na miejską stronę DLA PRZEDSIĘBIORCÓW.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.