23 października 2019, 13:23:0

Komitet Zrównoważonego Rozwoju to nowa inicjatywa Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Tychach, grupująca przedstawicieli firm komunalnych, instytucji samorządowych, władz miasta, a przede wszystkim tyskich przedsiębiorców.

Autor: Michał Janusiński

- Przedsiębiorcy są naturalnym partnerem finansowym władzy publicznej, organizacji społecznych, różnych ruchów miejskich i mieszkańców. Mogą wspierać miasto w doradztwie i usprawnieniu procesów niezbędnych do funkcjonowania miasta, nie tylko jako wykonawcy, ale też włączyć się do procesów planistycznych, zagospodarowania przestrzennego i prac koncepcyjnych, a także w rozwijanie sportu i krzewienie kultury fizycznej. Przedsiębiorcy są ważnym podmiotem w procesie włączenia całych społeczności w życie miasta poprzez tworzenie miejsc pracy, angażowanie się w edukację i wykształcenie młodzieży - mówi prezes OIPH w Tychach, Zbigniew Gieleciak.

24 września 2019 r. miało miejsce pierwsze posiedzenie Komitetu. Zgromadziło ono kilkudziesięciu tyskich przedsiębiorcówi przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu. Spotkanie poświęcone było kwestiom istotnym dla rozwoju zarówno miasta jak i tyskich firm. Tematem przewodnim spotkania był rozwój zrównoważony, w którym istotny nacisk kładzie się na taki rozwój obecnego pokolenia, by nie odbywał się kosztem przyszłych. Coraz większe znaczenie ma nie tylko podejście proekologiczne, niska emisja czy budowa miasta opartego o tereny zielone, ale też przemysł 4.0, gdzie znaczna część funkcji ulega automatyzacji.

Kluczowym zagadnieniem omawianym na spotkaniu była kwestia budowy w Tychach inteligentnego systemu transportu ITS, który w przyszłości nie tylko pozwoli na skrócenie czasu podróży przez miasto, ale też m.in. pozwoli na priorytetyzację przejazdów straży pożarnej, policji czy taboru komunikacji miejskiej. System będzie badał nie tylko poziom natężenia ruchu, ale też poziom niskiej emisji czy ilość pasażerów w tyskich autobusach, odpowiednio zarządzając ruchem na terenie miasta.

Kolejnymi, istotnymi problemami poruszanymi na spotkaniu były kwestie rynku pracownika oraz pracowników pochodzących zza granicy. Omówiono też założenia rozwojowe zarówno mikro jak i dużych firm. Spotkanie odbyło się w sali industrialnej restauracji Browar Obywatelski.

W spotkaniach, oprócz członków Izby mogą wziąć udział  inni przedsiębiorcy, którzy wcześniej zgłoszą chęć pracy w Komitecie.

Powrót na miejską stronę DLA PRZEDSIĘBIORCÓW.

Harmonogram luzowania obostrzeń na czerwiec

Harmonogram luzowania obostrzeń na czerwiec

Rząd ogłosił 2 czerwca zmiany w obostrzeniach, które będą obowiązywać od 6 do 25 czerwca 2021 r.

Program "Młodzież na start"

Program "Młodzież na start"

Masz pomysł na własny biznes? Szukasz dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej? Masz nie więcej niż 29 lat? Weź udziału w projekcie Młodzież na START!

Zmniejszone dostawy szczepionki

Zmniejszone dostawy szczepionki

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych poinformowała o radykalnym zmniejszeniu dostaw w bieżącym tygodniu szczepionki Janssen (Johnson&Johnson) do miejskich punktów szczepień. Ze względu na zmniejszenie dostaw odwołane zostaną wizyty na szczepienia zapisanych pacjentów.

Rusza masowy punkt szczepień na Hali Sportowej

Rusza masowy punkt szczepień na Hali Sportowej

W piątek 7 maja rusza masowy punkt szczepień przeciw COVID-19 na Hali Sportowej przy al. Piłsudskiego 20. To drugi - obok Stadionu Miejskiego - miejski punkt szczepień w Tychach. Dziennie w każdym z punktów będzie mogło się zaszczepić 500 chętnych tyszanek i tyszan.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×