WPAKUJMY SIĘ W COŚ FAJNEGO!
Akcja „Wpakujmy się w coś fajnego!” polega na wspólnej produkcji głównego gadżetu tegorocznego festiwalu „Tyskie Żywioły”. Woreczki, które uda się nam wyprodukować, przydadzą się w trakcie zakupów do pakowania produktów na wagę.
Ograniczenie odpadów.
Informacja o nowym prawie od 2021 roku.
Ograniczenie jednorazowych opakowań.
Zmniejszenie emisji CO2.
Ochrona przyrody.
Redukcja nielegalnego i trującego opału.
Ograniczenie chorobotwórczych tworzyw sztucznych.
Budowanie świadomości wpływu małych decyzji na nasz świat i świat naszych dzieci.
To wszystko hasła, które przyświecają akcji edukacyjnej, do której zapraszamy mieszkańców Tychów!
To druga akcja propagująca ograniczanie odpadów, po konkursie „Mój tydzień zero-waste”. O co chodzi w idei, sprawdźcie tu: http://www.nanowosmieci.pl/zero-waste/
Akcja nosi tytuł „Wpakujmy się w coś fajnego!” i polega na wspólnej produkcji głównego gadżetu tegorocznego festiwalu „Tyskie Żywioły” (8 czerwca). Wspólnie szyjemy tzw. firanowe wielorazówki, które będą rozdawane podczas festiwalu mieszkańcom z zachętą, aby korzystali w nich podczas zakupów zamiast z foliowych jednorazówek. Udział w tej produkcji polega na pozbywaniu się z domu niepotrzebnych firan (KONIECZNIE WYPRANYCH) i przynoszeniu ich do wyznaczonych miejsc (przedszkoli). Druga możliwość dołączenia do akcji (dla uczniów szkół i ich rodzin), polega na samodzielnym szyciu firanowych wielorazówek w domu.
Lista miejsc, które biorą udział w akcji wciąż rośnie. W tej chwili większość tyskich przedszkoli publicznych bierze w niej udział. Jeśli chcesz oddać niepotrzebną firankę, zapytaj w przedszkolu swojego dziecka lub przedszkolu w swojej dzielnicy, czy uczestniczy! Jeśli nie, może dołączyć – wystarczy zgłoszenie e-mailem. Jeżeli jesteś uczniem tyskiej szkoły – możesz namówić szkołę do włączenia się w działania oraz swoich kolegów i koleżanki. Może Wasza szkoła zdobędzie tytuł „Szkolnego Mistrza Zero-Waste”?
Zbieramy więc materiał na wielorazówki na zakupy. Dodatkowe miejsce w szafie na wiosnę z pewnością się przyda.
Woreczki, które uda się nam wyprodukować, przydadzą się w trakcie zakupów do pakowania produktów na wagę: chleba, bułek, warzyw, owoców, orzechów itp. Zobaczycie jak cudownie zmniejszy się ilość śmieci, kiedy zostaniecie szczęśliwymi posiadaczami takich gadżetów.
Materiał do ich uszycia, celowo jest produktem „z drugiej ręki”. Wchodząc w akcję nadajecie drugie życie niepotrzebnej rzeczy, ograniczacie odpady, sprzyjacie zdrowiu poprzez niepakowanie jedzenia w folię!
Aby produkcja była możliwa – przed oddaniem firany – koniecznie ją wypierzcie (najlepiej ekologicznie, w proszku domowej roboty ;) ), a następnie włączcie się w akcję.
Formy uczestnictwa w akcji są dwie:
- oddanie firan do uczestniczącej w akcji placówki (przedszkola)
- samodzielne szycie woreczków z niepotrzebnych w domu firan w wyścigu o tytuł „Mistrzowskiej Szkoły Zero-Waste”
PRZEDSZKOLAKÓW Z RODZINAMI zachęcamy szczególnie do pierwszej formy akcji:
- firany przynosimy do przedszkola uczestniczącego w akcji i zostawiamy w oznaczonym miejscu. Firany można przynosić do końca kwietnia 2019 r. 30 kwietnia przedszkole oddaje zebrany materiał miejskiemu koordynatorowi akcji
UCZNIÓW TYSKICH SZKÓŁ Z RODZINAMI namawiamy do udziału w walce o tytuł „Szkolnego Mistrza Zero-Waste”:
- szyjemy własnoręcznie lub z pomocą innej osoby, z którą chcemy Wpakować się w coś fajnego, pakiet wielorazówek z firanki według projektu własnego lub takiego z youtube’a
- organizujemy w szkole Dzień Liczenia woreczków (31 maja, piątek) – szkolny koordynator przesyła wynik na e-mail: tyskiezywioly@umtychy.pl – a mistrzowska szkoła zostanie ogłoszona na festiwalu Tyskie Żywioły 8 czerwca
- po podliczeniu, woreczki zabieramy do domu i KORZYSTAMY w trakcie zakupów, a zdjęcia dumnych posiadaczy-użytkowników umieszczamy w komentarzach postu o podsumowaniu akcji na miejskiej stronie fb „Tyskie Żywioły”, po festiwalu.
Przed przystąpieniem do akcji – zapytaj w swoim przedszkolu lub szkole czy w niej uczestniczy!