28 sierpnia 2018 13:56

Kolejny sezon grzewczy przed nami. Coraz więcej ludzi ma świadomość problemu jaki ze sobą niesie i jego wpływu na zdrowie. Warto wiedzieć jak zmniejszyć negatywny wpływ swoich decyzji na jakość powietrza. A czasem nawet pozornie niezwiązane z powietrzem decyzje mogą mieć na nie wpływ. Tym czasem wystarczy zmiana kilku drobnych nawyków, aby zmniejszyć emisję CO2 o ponad pół tony rocznie. Wystarczy: 

  • nie wstawiać gorącego jedzenia do lodówki - ograniczysz w ten sposób emisję CO2 o 6 kg rocznie.
  • zwrócić uwagę na włączone oświetlenie w swoim domu (ograniczenie pracy 5 żarówek 60-watowych o 4 godziny dziennie, zmniejszamy emisję CO2 na poziomie 270 kg rocznie),
  • zadbać o to, aby w  czajniku gotowała się ilość wody faktycznie potrzebna do przygotowania napoju (ograniczenie emisji dwutlenku węgla o około 25 kg rocznie),
  • zakręcić kran podczas mycia zębów, aby zmniejszyć emisję CO2 o około 3 kg rocznie,
  • korzystać z torby wielokrotnego użytku podczas zakupów (mniejsza emisja dwutlenku węgla o 8 kg rocznie),
  • nie drukować otrzymywanych wiadomości, aby zaoszczędzić środowisku emisji 7 kg CO2 rocznie.
  • zamienić samochód na rower w przypadku podróży na krótkie dystanse (mniejsza emisja CO2 o  240 kg rocznie).


Źródło: Kalkulator Emisji Dwutlenku Węgla, © Wspólnoty Europejskie, 1995-2006

Celem tak wyodrębnionej strefy jest podniesienie problemu wpływu naszych codziennych, domowych czynności na stan powietrza. Mieszkańcy będą mieli okazję wziąć udział w Eko-Torze Przeszkód i poprzez zabawę oraz mądrą rywalizację nauczą się dobrych praktyk i troski o środowisko. Na końcu toru znajdzie się tablica, na której uczestnicy będą mogli sprawdzić, jak zanieczyszczenia, które zebrali w związku z niewłaściwymi wyborami ekologicznymi mogą wpłynąć na ich zdrowie i ludzi w otoczeniu.

Powrót na stronę Tyskich Żywiołów

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.