14 grudnia 2017 11:20

Eurovia Polska S.A. przebudowała ponad 2,5-kilometrowy odcinek DK-44 w Tychach na fragmencie od węzła Wartogłowiec do ulicy Turyńskiej.

To fragment drogi krajowej nr 44, jednej z najbardziej obciążonych tras w kraju. 

Całość prac objęła łącznie 2,5 km drogi na fragmencie od węzła Wartogłowiec do ulicy Turyńskiej (w rejonie fabryki Fiata). Powstał też bezkolizyjny węzeł, który rozdzielił ruch lokalny od tranzytowego. Jest to kolejna po ulicy Beskidzkiej (DK1/86) tyska droga, która przeszła gruntowną modernizację.

Początek przebudowywanego odcinka znajduje się bezpośrednio za węzłem DK44 z DK1 w dzielnicy Tychy - Urbanowice, a kończy na wysokości ul. Turyńskiej w rejonie fabryki FCA. Oprócz wymiany nawierzchni po obu stronach drogi powstał chodnik wraz ze ścieżką rowerową od strony południowej. Zaprojektowano także dwa przejścia podziemne: jedno w rejonie ul. Kościelnej, drugie przy ulicy Długiej. Inwestycja ograniczyła negatywne oddziaływanie na środowisko i mieszkańców, bowiem wzdłuż części modernizowanego odcinka stanęły ekrany akustyczne.

Najistotniejszym punktem przebudowy był nowy, bezkolizyjny węzeł łączący DK44 z ulicami Mysłowicką, Kościelną i Główną. Zapewnił on sprawne połączenie z przedsiębiorstwami zlokalizowanymi w podstrefie tyskiej KSSE oraz dzielnicami: Urbanowice, Jaroszowice i Wygorzele a także Gminą Bieruń, oddzielając ruch tranzytowy (który zostanie poprowadzony górą obiektu), od ruchu lokalnego. Ten odbywa się dołem, po dwóch dużych rondach.

W ramach inwestycji częściowej przebudowie uległy także ulice: Główna, Oświęcimska, Kościelna, Mysłowicka, Miła, Pogodna, Długa oraz powstanie fragment drogi gminnej.

Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość inwestycji zgodnie z umowa o dofinansowanie projektu to ok. 207,4 mln zł, z czego aż 85 proc. wydatków kwalifikowanych stanowiło dofinansowanie z UE.

Strona internetowa projektu

Szacunkowe koszty inwestycji zgodnie z umową o dofinansowanie


Całkowity koszt realizacji projektu - 207 429 183,00

Wydatki kwalifikowane - 196 294 150,27

Wydatki niekwalifikowane - 11 135 032,73

Dofinansowanie z UE - 166 850 027,72

Środki własne miasta - 40 579 155,28

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.