Tyskie instytucje i organizacje pozarządowe - pomoc dla uzależnionych
Głównym realizatorem Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest Referat Polityki Społecznej Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy.
W realizacji MPPiRPA uczestniczą również:
1) Jednostki organizacyjne Urzędu Miasta Tychy:
- a) Wydział Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą
- b) Wydział Działalności Gospodarczej
- c) Wydział Przygotowania i Realizacji Inwestycji
- e) Wydział Komunikacji
- f) Straż Miejska
2) Jednostki organizacyjne Miasta Tychy:
- a) Miejskie Centrum Oświaty
- b) Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, w tym Ośrodek Interwencji Kryzysowej
- d) Miejskie Centrum Kultury
- e) Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
- f) Placówka Pieczy Zastępczej „Kwadrat”
3) Inne podmioty:
- a) Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
- b) Ośrodek Pomocy Psychologicznej Profilaktyki i Leczenia Uzależnień Mens Sana
- c) Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna
- d) Stowarzyszenia abstynenckie
- e) Komenda Miejska Policji
- f) Prokuratura Rejonowa
- g) Sąd Rejonowy
- h) Powiatowy Urząd Pracy
- i) inne osoby i podmioty realizujące zadania w obszarze profilaktyki uzależnień, przeciwdziałania przemocy domowej oraz pomocy społecznej.
Strony internetowe tyskich instytucji i organizacji pozarządowych zaangażowanych w pomoc osobom uzależnionym
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - mops.tychy.pl
- Stowarzyszenia Trzeźwość Życia - trzezwosczycia.cba.pl
- Tyski Klub Abstynentów BOSMAN - bosman.tychy.pl
- Abstynencki Klubu Żeglarskiego" PAPROCANY"- akzpaprocany.pl
- NZOZ MENS SANA Ośrodek Pomocy Psychologicznej Profilaktyki i Leczenia Uzależnień - mens-sana.pl
- Ośrodek Interwencji Kryzysowej - http://www.interwencjakryzysowa.pl/osrodki-interwencji-kryzysowej/32211
ZASOBY LOKALNE
PODMIOT:
ZAKRES WSPÓŁPRACY
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Inicjuje działania w zakresie określonym w art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w tym pełni funkcję doradczą i opiniującą przy konstruowaniu i realizacji MPPiRPA. Podejmuje czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego, opiniuje wnioski o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych pod względem zgodności z uchwałami, określającymi warunki lokalizacji i limit punktów sprzedaży napojów alkoholowych.
Ośrodek Pomocy Psychologicznej Profilaktyki
i Leczenia Uzależnień Mens Sana
Zakład lecznictwa odwykowego – Przychodnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Innych Substancji Psychoaktywnych oraz Dzienny Oddział Terapii dla Osób Uzależnionych od Alkoholu i Innych Środków Psychoaktywnych. Realizuje programy psychoterapii uzależnień i współuzależnień oraz udziela indywidualnych świadczeń zapobiegawczo – leczniczych i rehabilitacyjnych osobom uzależnionym od alkoholu i członkom ich rodzin.
Zakłady podstawowej opieki zdrowotnej
Dokonują wczesnego rozpoznawania ryzykownego i szkodliwego picia alkoholu przez osoby nieuzależnione i wynikających z tego szkód zdrowotnych oraz podejmuje interwencje w celu ograniczania picia alkoholu przez tych pacjentów, mogą stosować procedury przesiewowe służące wczesnemu wykrywaniu uzależnienia od alkoholu i kierowanie osób z podejrzeniem uzależnienia do konsultacji w poradniach lub przychodniach lecznictwa odwykowego.
Placówki oświatowe, oświatowo – wychowawcze
Prowadzą profilaktyczną działalność informacyjną i edukacyjną adresowaną do dzieci i młodzieży oraz rodziców. Realizują Szkolne Programy Profilaktyczne. W Tychach mamy Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną, 22 przedszkola, 21 szkół podstawowych, 14 gimnazjów i 17 szkół ponadgimnazjalnych, podstawową szkołę muzyczną oraz 2 domy kultury.
Placówki wsparcia dziennego oraz Placówka Pieczy Zastępczej „Kwadrat”
Służą pomocą w opiece i wychowaniu dzieci z rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Współpracują z rodzicami/opiekunami, placówkami oświatowymi i podmiotami leczniczymi. Placówki wsparcia dziennego mogą być prowadzone w formie: opiekuńczej, specjalistycznej bądź pracy podwórkowej. W 2017 roku 5 organizacji pozarządowych prowadziło na zlecenie Miasta Tychy 7 placówek wsparcia dziennego (6 opiekuńczych i 1 socjoterapeutyczną). Ponadto Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi Specjalistyczną Placówkę Wsparcia Dziennego (2 filie). W Tychach prowadzona jest też Placówka Pieczy Zastępczej „Kwadrat”.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, w tym Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Realizuje zadania wynikające z ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Ośrodek udziela pomocy społecznej osobom i rodzinom, m. in. dotkniętych problemami uzależnień od alkoholu lub narkotyków. Zadaniem pomocy społecznej jest również zapobieganie trudnym sytuacjom życiowym poprzez podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielniania osób i rodzin oraz integracji ze środowiskiem. Podejmuje zespół interdyscyplinarnych działań na rzecz osób i rodzin, w tym dotkniętych przemocą, w celu zapobiegania lub pogłębiania się dysfunkcji.
Komenda Miejska Policji i Straż Miejska
Służby te realizują zadania związane w szczególności z zapobieganiem destrukcyjnym skutkom zachowań osób nietrzeźwych w miejscach publicznych oraz przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Realizują również programy informacyjno - edukacyjne adresowane do dzieci i młodzieży.
Instytucje kultury, Miejskie Centrum Kultury i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
Promują bezpieczny i „wolny” od środków psychoaktywnych styl spędzania wolnego czasu, w szczególności w ramach realizacji projektów adresowanych do dzieci i młodzieży
Sąd Rejonowy
III Wydział Rodzinny i Nieletnich orzeka m. in. o obowiązku leczenia odwykowego.
Centrum Integracji Społecznej
Prowadzi działania w ramach reintegracji społecznej i zawodowej.
Organizacje pozarządowe i grupy samopomocowe
W Tychach działają: stowarzyszenie i kluby abstynenckie oraz grupy samopomocowe, realizują programy i projekty na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych, z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej oraz pomagają w wychodzeniu z uzależnienia.