9 maja 2017 14:05

Kogo dotyczy uchwała antysmogowa? Do kiedy należy wymienić stary kocioł? Sprawdź, co zmieniło się w lokalnym prawie.

Od 7 kwietnia br., województwo śląskie ma swoją uchwałę antysmogową. Sejmik Województwa Śląskiego przyjął ją jednogłośnie. Zmiany w lokalnym prawie obowiązują od 1 września i nakładają na mieszkańców obowiązek zrewidowania sposobów ogrzewania domów. Dla wszystkich tyszan niosą nadzieję na lepsze powietrze i związane z tym samopoczucie już w nadchodzącym sezonie grzewczym.

Nowe przepisy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych (tj. kotłów, pieców i kominków), od 1 września br., zakazują spalania:

  • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
  • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
  • paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 %,
  • biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 %.

W przypadku montażu urządzeń na paliwo stałe w nowych budynkach, uchwała zobowiązuje mieszkańców, do instalacji kotłów spełniających przynajmniej klasę 5 -według normy PN-EN 303-5:2012 lub wymogi ekoprojektu.

Uchwała antysmogowa wprowadza również daty graniczne wymiany starych kotłów węglowych, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września br., w zależności od wieku urządzenia:

  • powyżej 10 lat - do 31.12.2021 r.,
  • od 5 do 10 lat - do 31.12.2023 r.,
  • poniżej 5 - do 31.12.2025 r.,
  • spełniający wymagania dla klasy 3 lub 4 według normy PN_EN 303-5:2012 - do 31.12.2027 r.

Zapisy uchwały dotyczące kominków mówią, że od 1 stycznia 2023 r. muszą one osiągnąć sprawność 80 % lub posiadać elektrofiltr.

Zgodnie z szacunkami smoglab.pl, oznacza to, że w ciągu 10 lat w całym województwie wymienić trzeba będzie ok. 700 tys. kopciuchów. W Tychach, w oparciu o dane utylizacji odpadów komunalnych – wywozu popiołu, liczba ta może sięgać 4 tysięcy.

Uchwała antysmogowa cieszy się dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym. Ostateczny kształt zapisów, to efekt rocznej współpracy Katowickiego Alarmu Smogowego z Urzędem Marszałka Województwa. Równocześnie ponad 6000 mieszkańców województwa podpisało się pod wprowadzanymi zmianami, a petycję organizacji w sprawie zaostrzenia przepisów poparło 400 naukowców z Politechniki Śląskiej.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.