14 listopada 2016 10:56

Uzależnienie od alkoholu – alkoholizm jest chorobą przewlekłą, postępującą i potencjalnie śmiertelną.

Na podstawie Międzynarodowej klasyfikacji Chorób, Urazów i Przyczyn Zgonów (ICD X) lekarz może zdiagnozować uzależnienie w przypadku, gdy u danego pacjenta w ciągu ostatniego roku występują co najmniej trzy niżej wymienione objawy:

1.     „Głód alkoholowy” – silne pragnienie lub poczucie przymusu spożywania alkoholu. Zjawisko to występuje tylko u osób uzależnionych i związane jest z poczuciem rozdrażnienia, narastającym napięciem i niepokojem, może wystąpić w różnych miejscach i sytuacjach. Często alkoholik stara się utrzymać abstynencję, ale głód alkoholowy jest jednym z głównych mechanizmów powodujących nawrót choroby.

2.     Upośledzona zdolność kontrolowania zachowań związanych z piciem alkoholu. Alkoholik nie ma pełnej kontroli nad ilością oraz częstotliwością spożywania alkoholu: ma trudności w powstrzymaniu się od picia, kontrolowaniu ilości wypijanego, trudności w piciu do wcześniej ustalonego poziomu i w zakończeniu picia. Uzależnieni podejmują próby abstynencyjne i często udaje im się nie pić przez jakiś czas, np.: pół roku. Jest to jeden z mechanizmów obronnych i w ten sposób tłumaczą sobie, że przecież mogą nie pić… Często w trakcie tego okresu uzależniony jest na tzw. „suchym kacu” – czyli mimo, że fizycznie nie pije to jednak ciągle jego myśli koncentrują się na alkoholu i na planowaniu co będzie pił zaraz po dotrzymaniu wyznaczonego terminu. Jest to złudne poczucie kontroli, ponieważ często pierwszy łyk, kieliszek, kufel jest początkiem „ciągu alkoholowego”.

3.     Zmieniona, najczęściej zwiększona tolerancja na alkohol. Na początku alkoholik osiąga stan upojenia alkoholowego za pomocą mniejszych dawek alkoholu, w marę rozwoju choroby organizm przyzwyczaja się i potrzebuje coraz większych dawek. Gdy organizm jest wyniszczony przez alkohol - wtedy nawet małe dawki alkoholu powodują silny stan upojenia. Ta zmieniająca się tolerancja jest jednym z objawów uzależnienia.

4.     Występowanie objawów abstynencyjnych przy próbach ograniczenia lub odstawienia alkoholu: drżenie mięśniowe, wzmożona potliwość, niepokój, przyśpieszone bicie serca, biegunka, mdłości, drażliwość. Osoby uzależnione starają się objawy fizyczne stłumić dostarczając porcję alkoholu, tj. „klinując”.

5.     Zaniedbywanie z powodu picia alkoholu dotychczasowych zainteresowań i przyjemności. Osoba uzależniona „koncentruje życie wokół picia” – hobby i inne dotychczasowe działania nie zajmują już tyle czasu w jej życiu. Osoba ta bardziej jest zainteresowana jak zdobyć i skonsumować alkohol.

6.     Picie alkoholu pomimo szkodliwych jego następstw. Osoby uzależnione ponoszą z powodu nadużywania alkoholu różnego rodzaju konsekwencje: zdrowotne (stany zatrucia, schorzenia wynikające z picia, wypadki, próby samobójcze), społeczne (kłótnie z bliskimi, zaniedbywanie obowiązków rodzinnych, zawodowych, społecznych, agresja) psychologiczne (spadki nastroju, stany napięcia, kłopoty z kontrolowaniem emocji) itp. Osobie uzależnionej mimo tych wszystkich negatywnych aspektów trudno jest samodzielnie przerwać picie, zachować trwałą abstynencję czy pić alkohol w sposób umiarkowany.

Sygnały, które mogą świadczyć o podstępnie rozwijającym się uzależnieniu:

  • picie w celu uzyskania ulgi
  • wzrost tolerancji na alkohol
  • pojawienie się palimpsestów (tzw. "urwane filmy")
  • coraz większa koncentracja na alkoholu
  • picie po kryjomu
  • picie z chciwością (łapczywe)
  • organizowanie okazji do wypicia
  • poczucie winy w związku z piciem
  • unikanie rozmów na temat picia alkoholu

Na stronie: http://alkoholizm.eu/?sel=testy dostępne są różne testy diagnozujące problem uzależnienia. Wzór spożywania alkoholu może się zmieniać wielokrotnie w ciągu życia.

Podstawową metodą leczenia jest psychoterapia. Pacjent dowie się na niej na czym polega uzależnienie i przyglądając się swoim własnym doświadczeniom, nauczy się skutecznych sposobów radzenia sobie z głodem alkoholowym i nawrotami choroby oraz nauczy się jak bez pomocy alkoholu, środków psychoaktywnych i leków skutecznie radzić sobie ze swoimi emocjami, problemami, życiowymi zadaniami i relacjami z innymi ludźmi.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.