1 grudnia 2003 0:00
Kronika miasta: 2004 - Grudzień   3 grudnia

W Urzędzie Miasta odbyła się regionalna konferencja ?Stop przemocy?.
Konferencja jest jednym z elementów ogólnopolskiej kampanii społecznej ?Walcz z agresją. Zacznij od siebie?, prowadzonej przez Fundację i Stowarzyszenie ?KARAN?.
Celem konferencji jest przekazanie informacji o przyczynach, rozmiarach i sposobach ograniczania zjawiska agresji w środowisku szkolnym, jak również wiedzy na temat znaczenia kształtowania umiejętności prospołecznych dla satysfakcjonującego życia.

4 grudnia

Arcybiskup Damian Zimoń poświęcił kościół cmentarny i cmentarz parafii p.w. Ducha Świętego.

5-7 grudnia

VI Dni Szwecji odbyły się w Tychach. Jak zwykle przy tej okazji tyszanie mieli okazję przyjrzeć się bliżej kulturze, społeczeństwu i gospodarce tego kraju. W Teatrze Małym miał miejsce koncert pieśni szwedzkich, pojawiła się ubrana na biało Łucja, niosąca świece nad czołem, z orszakiem dziewcząt, wystawiono także dramat szwedzkiej autorki Margaret Garpe ?Wszystkie dni, wszystkie noce?, w wykonaniu aktorów Teatru Bez Sceny z Katowic w reżyserii Andrzeja Dopierały. W holu teatru zorganizowano wystawę wzornictwa Ikei, a w Galerii Obok wystawę malarstwa Wojciecha Zielińskiego, który stworzył cykl obrazów poświęconych św. Brygidzie. Z kolei w auli WSZiNS wykład ?Współczesne społeczeństwo szwedzkie z uwzględnieniem specyfiki i zróżnicowania kulturowego i etnicznego? wygłosił Jan Henryk Amberg zastępca ambasadora Szwecji w Polsce. W Promnicach odbyło się V Forum Gospodarcze, w trakcie którego poruszano kwestie polsko-szwedzkiej współpracy gospodarczej.

7 grudnia

Arcybiskup metropolita katowicki Damian Zimoń odebrał podczas uroczystej Sesji Rady Miasta przyznany mu dwa tygodnie wcześniej tytuł honorowego obywatela Tychów.
Na tej samej sesji wręczono 20 stypendiów Rady Miasta "Quod discis, tibi discis" (?Czego się uczysz, dla siebie się uczysz?) dla najzdolniejszych tyskich studentów . Stypendia pochodzą z funduszy własnych gminy. Stypendia otrzymali: Katarzyna Benedyk, Natalia Binda, Anna Duszyńska, Agnieszka Gałeczka, Hanna Górka, Sylwia Kępa, Magdalena Konieczna, Małgorzata Kropiwiec, Łukasz Lic, Barbara Lis, Danuta Pietras, Adam Pilszek, Agata Rauszer, Anna Romanowska, Krzysztof Strączek, Jakub Szczurowski, Wojciech Trojanowski, Marcin Urbańczyk, Katarzyna Warcaba i Marcin Wilczek.

8 grudnia

Kolejne seminarium ?Gospodarka odpadami w gminie? miało miejsce w tyskim Urzędzie Miasta. Uczestnicy rozmawiali na temat zwiększenia efektywności gospodarką odpadami w miastach.
Przy ulicy Budowlanych w Tychach otwarty został supermarket sieci Leclerc.

9 grudnia

W Urzędzie Miasta podpisano list intencyjny pomiędzy gminą Tychy, firmą Ericsson oraz Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Tychach w sprawie projektu ?eTychy?. W ramach projektu na terenie miasta wybudowana zostanie szerokopasmowa sieć wielousługowa, dzięki której tyszanie, ale też firmy i urzędy zyskają dostęp do zestawu usług telekomunikacyjnych (telewizja, internet, telefon) z ?jednego gniazdka?. Do tego celu wykorzystana zostanie sieć światłowodowa, którą dysponuje Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

10 grudnia

Szkoła Podstawowa nr 10 im. Gustawa Morcinka świętowała 120 rocznicę istnienia. Z tej okazji uroczystą mszę świętą w kościele p.w. Ducha Świętego odprawił biskup Gerard Bernacki. Po mszy w szkole odbyła się uroczysta akademia, w której uczestniczyli uczniowie, obecni i emerytowani nauczyciele tyskiej ?dziesiątki?. 120 lat temu w jednej klasie uczyło się 86 uczniów. Dziś do SP nr 10 uczęszcza 345 uczniów, których uczy 29 nauczycieli.

13 grudnia

W monodramie ?Belfer? Jeana-Pierra Dopagne na deskach Teatru Małego wystąpił wybitny aktor Wojciech Pszoniak.
Tyszanki Justyna Dembowska i Ewelina Gleba zdobyły nagrodę dla młodych projektantów mody ?Doskonałość Mody 2004?.
16 grudnia
Na sesji Rady Miasta uchwalono budżet Tychów na 2005 rok. Dochody gminy zaplanowano na poziomie 290,3 mln złotych, z kolei wydatki wyniosą 297,3 mln złotych. Największą pozycją w budżecie są wydatki na oświatę (prawie 50% budżetu), dalsze znaczące wydatki dotyczą opieki społecznej (17,5%) i administracji (7,5%).

18 grudnia

Na lodowisku zorganizowano imprezę ?GKS Tychy ? tyszanom?. Podczas jej trwania odbyły się dwa mecze hokejowe: żeńska drużyna hokejowa GKS Tychy Panie pokonała 6:4 Przyjaciół Radka Gilewicza, a obecni hokeiści GKS Tychy wygrali z hokejowymi oldbojami 10:5. Wyniki traktowano jednak drugoplanowo, najbardziej liczyła się zabawa na lodzie i możliwość obejrzenia w nietypowych rolach osób, które niewiele wspólnego mają z hokejem (jak piłkarze Radosław Gilewicz i Jerzy Brzęczek, czy aktor Krzysztof Hanke).
Reprezentacja tyskich strażników miejskich zdobyła mistrzostwo Polski straży miejskich w halowej piłce nożnej.

22 grudnia

W katowickim ?Spodku? odbył się mecz hokejowy pomiędzy reprezentacją Polski a gwiazdami amerykańsko-kanadyjskiej ligi NHL. Przed jego rozpoczęciem na tafli zagrała drużyna dziewcząt GKS Tychy z zawodniczkami Stoczniowca Gdańsk. Tyszanki pokonały rywalki 5:1. Przy okazji prezes GKS Tychy Andrzej Skowroński wylicytował koszulkę znakomitego bramkarza czeskiego Dominika Haska.
Po wielu miesiącach przygotowań zarządzeniem prezydenta miasta utworzone zostało Muzeum Miejskie w Tychach. Na stanowisko p.o. dyrektora prezydent powołał Marię Lipok-Bierwiaczonek. Siedzibą Muzeum Miejskiego będzie zabytkowy budynek młótowni na terenie browaru, użyczony miastu po wykonaniu remontu i renowacji. Do tego obiektu przewiezione zostały eksponaty, które tyszanie ofiarowali do zbiorów tworzącego się muzeum. Rozpoczęto przygotowania do pierwszej wystawy ?Sto lat z życia miasta. Tychy i tyszanie w XX wieku?.
W okresie przedświątecznym otwarto w Tychach dwa supermarkety: ?Biedronka? na osiedlu K i ?Kaufland? na osiedlu T. W tym drugim przypadku mieszkańcy osiedla protestowali przeciwko lokalizacji sklepu i niedogodnościom związanym z jego budową.
Przed świętami Bożego Narodzenia w kościołach powstają szopki betlejemskie. Najsłynniejszą w Tychach jest żywa szopka organizowana od kilku lat na placu budowy kościoła p.w. św. Franciszka i Klary. Również w tym roku tyscy franciszkanie urządzili żywą szopkę, w której znalazły się owce, konie tarpany, króliki, lisy, a także egzotyczne zwierzęta, jak lamy, czy strusie. Szopkę licznie odwiedzali mieszkańcy całego miasta, a przy okazji z zaciekawieniem oglądali wnętrza budowanego kościoła i klasztoru, pełne tajemniczych zakamarków. Wieczorami, w tygodniu pomiędzy świętami a Nowym Rokiem, w franciszkańskim kościele odbywały się koncerty kolęd, a przy ognisku rozpalonym na dziedzińcu można było upiec kiełbaski.

30 grudnia

W klubie ?Bakakaj? odbył się wieczór poezji kobiecej. Swoje utwory zaprezentowały Małgorzata Wandasiewicz z Dąbrowy Górniczej i tyszanka Marta Grudnik.
Kończący się grudzień był wyjątkowo ciepłym miesiącem, o aurze jesienno-wiosennej, a nie zimowej.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.