1 listopada 2003 0:00
Kronika miasta: 2004 - Listopad   1 listopada

Święto Wszystkich Świętych gromadzi na cmentarzach tłumy ludzi. Na tyskich nekropoliach kwestowali wolontariusze ze Społecznego Stowarzyszenia Hospicjum im. Św. Kaliksta. Udało im się zebrać 25105 złotych.

7 listopada

W świetlicy środowiskowej w Wilkowyjach podsumowano XIII edycję Tyskiego Lata Poetyckiego. Jury pod przewodnictwem Tadeusza Kijonki przyznało dwie pierwsze nagrody. Otrzymali je Janusz Koryl z Rzeszowa i Agnieszka Szczepaniak ze Zgierza. Wśród wyróżnionych znaleźli się tyszanie Joanna Czarnecka-Czorny i Henryk Rej.

8 listopada

W Teatrze Małym wystąpił znakomity polski pianista jazzowy Adam Makowicz.

9 listopada

Dwie tyskie studentki: Natalia Binda z akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Anna Romanowska z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej otrzymały stypendia przyznawane wyróżniającym się studentom przez Śląski Fundusz Stypendialny im. Adama Graczyńskiego.

11 listopada

Z okazji Święta Niepodległości w kościele p.w. św. Krzysztofa zabrzmiało Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Akademickiej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Chóru Kameralnego.

13 listopada

Nieznani sprawcy zdewastowali dwa zabytkowe krzyże kamienne przy ulicy Mikołowskiej. W jednym rozbili figurę Chrystusa, a w drugim Matki Boskiej.

15-18 listopada

Na odbywających się w Poznaniu targach ?POLEKO 2004? tyskie Międzygminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami ?Master? otrzymało dwie nagrody. Pierwszą za zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie zbiórki szkła, a drugą w wysokości 25 tysięcy złotych ufundowaną przez wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach za zebranie największej liczby surowców wtórnych w województwie śląskim.

17 listopada

40 gimnazjalistów i 56 uczniów szkół ponadgimnazjalnych otrzymało stypendia Prezydenta Miasta Tychy.
Piętnastą rocznicę swojego istnienia świętował zespół taneczny ?Tete a tete?. Powstał w dawnym Zespole Szkół Górniczych z inicjatywy ówczesnego dyrektora szkoły Czesława Dziubka. Dziś rezyduje w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2, a choreografem zespołu jest Krystyna Charchut. W zespole tańczy ponad 50 osób.

19 listopada

W całej Polsce dał o sobie znać pierwszy w tym sezonie atak zimy. Był on gwałtowny, a śnieżna burza spowodowała wiele strat, także w Tychach. Przy ulicy Nałkowskiej wiatr porwał z ziemi barak ekipy budowlanej, który uszkodził osiem samochodów. Powalone przez wichurę drzewa zatarasowały ulice Przejazdową w Urbanowicach i Jodłową w Wartogłowcu, a także kilka ulic w centralnych częściach miasta. Uszkodzona została także SP nr 10 przy ulicy Borowej. Skutki wichury widać też w tyskich lasach, gdzie wiele drzew wyrwanych zostało z korzeniami.

21 listopada

Po gwałtownych zjawiskach atmosferycznych przyszedł piękny dzień z pierwszą pokrywą śniegu.

22 listopada

Na terenie tyskiego browaru otwarto Tyskie Muzeum Piwowarstwa. Jest to pierwsze tego rodzaju muzeum w Polsce. Licznie zebrani goście mieli okazję zwiedzić muzeum, w którym ekspozycja ma charakter interaktywny. Oprócz tradycyjnych eksponatów związanych z tyskim browarem i jego produktami w muzeum zainstalowano stanowiska multimedialne. Technika cyfrowa, ciekawostki w postaci atrakcji uruchamianych przez zwiedzających, trójwymiarowy film opowiadający o historii browaru i ziemi pszczyńskiej ? to atuty muzeum.
W trakcie uroczystego otwarcia z recitalem wystąpił Leszek Możdżer z towarzyszeniem orkiestry AUKSO, a także iluzjonista Maciej Pol. To właśnie mistrz iluzji wyczarował symboliczny klucz do sąsiadującego z Tyskim Muzeum Piwowarstwa budynku, w którym znajdzie siedzibę Muzeum Miejskie.
W Tychach odbyła się konferencja ?Aktualne problemy społeczności gmin górniczych w okresie restrukturyzacji ? 5 lat doświadczeń?. Zorganizowana ona została przez Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce, do którego należą także Tychy.
Jubileusz 20-lecia świętował chór ?Krzysztof? działający przy parafii p.w. św. Krzysztofa. Założył go Janusz Muszyński. Od dziesięciu lat prowadzi go Lidia Kępowicz. W chórze śpiewa 28 osób. Tyski chór występował między innymi w Czechach, Niemczech i Watykanie.

24 listopada

W Wyższej Szkole Zarządzania i Nauk Społecznych gościł Wojceich Kuczok. Jest on laureatem tegorocznej, najbardziej prestiżowej w Polsce, nagrody literackiej ?Nike? za książkę ?Gnój? oraz autorem scenariusza filmu ?Pręgi? (w reżyserii Magdaleny Piekorz), który zdobył Złote Lwy na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdańsku.
W Zespole Szkół Muzycznych odbył się finał międzyszkolnego konkursu ?Moje miasto Tychy? organizowanego przez Radę Osiedla Stare Tychy, tyskie koło Związku Górnośląskiego i SP nr 1. W tym roku najlepszą okazała się drużyna Gimnazjum nr 5 w składzie Dariusz Ficek, Karol Domogała, Sebastian Wygaś. Opiekunką zwycięzców była Anna Czajkowska.

25 listopada

Na sesji Rady miasta radni postanowili przyznać pierwsze honorowe obywatelstwo miasta. Godność tę otrzymał arcybiskup katowicki Damian Zimoń. W uzasadnieniu tyscy radni podkreślili rolę kościoła katolickiego w integracji tyskiej społeczności i osobisty wkład arcybiskupa Damina Zimonia w życie Tychów, przypominając między innymi jego mediacje podczas strajków w fabryce ?Fiata? w 1992 roku. Podkreślono również fakt rozpoczęcia przez Damiana Zimonia w tyskiej parafii p.w. św. Marii Magdaleny posługi duszpasterskiej. Był on w Tychach wikarym przez pięć lat, od 1957 roku.

26 listopada

W Wyższej Szkole Zarządzania i Nauk Społecznych odbyła się konferencja ?Dylematy edukacji regionalnej na Górnym Śląsku?. Przeznaczona była dla nauczycieli, którzy zarówno podczas obrad plenarnych, jak i zajęć warsztatowych mogli pogłębić swą wiedzę na temat kultury regionu. Konferencja zapoczątkowała ?Szkolne Dni Kultury Regionalnej? organizowane przez SP nr 22.
Setną rocznicę urodzin świętowała mieszkanka Tychów Zofia Chmielewska. Z tej okazji jubilatkę odwiedziła wiceprezydent Daria Szczepańska. Zofia Chmielewska urodziła się w Żywcu, do Tychów przyjechała kilka lat temu. Pani Zofia ma troje dzieci, ośmioro wnuków, dwanaścioro prawnuków i dwoje praprawnuków.
Tychy przystąpiły do ogólnopolskiego programu ?Przejrzysta Polska?, którego celem jest wyeliminowanie objawów korupcji i nadużywania władzy.

30 listopada

Niewielkie trzęsienie ziemi nawiedziło Polskę południową. Jego epicentrum znajdowało się w okolicach Nowego Targu. Trzęsienie ziemi odczuli też tyszanie, szczególnie ci mieszkający na wyższych piętrach, którym podłoga zakołysała się pod stopam.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.