1 października 2003 0:00
Kronika miasta: 2004 - Październik   2-9 października

Już po raz dziesiąty Tychami zawładnęła klasyczna muzyka gitarowa. Na deskach Teatru Małego i w Szkole Muzycznej odbył się bowiem 10 Międzynarodowy Festiwal ?Śląska Jesień Gitarowa?, a w jego ramach Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego. W zmaganiach młodych gitarzystów zdaniem jury najlepszy okazał się Węgier Andreas Csaki. Drugą nagrodę uzyskał Rumun Stan Zamifrescu, a trzecią Polak Dawid Bonk. Znakomity poziom miały wieczorne recitale gwiazd, a szczególnie występy Los Angeles Guitar Quartet, Costosa Cotsiolisa, grupy La Volta i Badi Assad. Ostatnia z wymienionych artystek - Brazylijka ? udowodniła, jak wiele dźwięków można wydobyć z gitary, i jak wspaniałym instrumentem jest ludzki głos. W koncertach inauguracyjnym i finałowym gitarzystom towarzyszyła orkiestra AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.
W trakcie Festiwalu po raz pierwszy odbył się też nocny koncert jazzowy, w którym wystąpili Krzysztof Ścierański i Marek Napiórkowski.
Festiwalowi towarzyszyła kolejna pokonkursowa wystawa z cyklu ?Muzyka w malarstwie?, którą od 1 października oglądać można było w Galerii ?Obok?. W tym roku jury oceniające nadesłane prace nie przyznało nagrody głównej. Dwie drugorzędne drugie nagrody przypadły Michałowi Misiakowi i Andrzejowi Koniecznemu.

2 października

Trzydziestoletni mężczyzna strzelał z pistoletu maszynowego z okna swego mieszkania w budynku przy ulicy Piłsudskiego. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Mężczyzna został zatrzymany przez policję, która znalazła w jego mieszkaniu ? oprócz nielegalnie posiadanej broni ? także naboje i materiały wybuchowe.

5 października

Niecodzienna sytuacja miała miejsce podczas nabożeństwa różańcowego odprawianego w kościele p.w. Świętej Rodziny. Do odprawiającego nabożeństwo księdza podszedł mężczyzna, który zaczął go dusić. Napastnika obezwładnili wierni i przekazali w ręce policji.
W Tychach, przede wszystkim na osiedlu F i w pobliżu kościoła św. Marii Magdaleny, przez kilka dni spotkać można było ekipę filmową kręcącą zdjęcia do filmu fabularnego ?Skazany na bluesa?. Bohaterem filmu jest zmarły przed dziesięcioma laty wokalista grupy ?Dżem? Ryszard Riedel. Film reżyseruje Jan Kidawa-Błoński, w roli głównej występuje Tomasz Kot. W filmie zagrają także Jolanta Fraszyńska, Zbigniew Zamachowski, Anna Dymna i Joanna Bartel. Na ekranie zobaczymy również obecnych muzyków grupy ?Dżem?.

8 października

Tyski Ośrodek Szkolno-Wychowawczy obchodził 40-lecie istnienia. Powołano go do życia w 1964 roku jako Szkołę Podstawową Specjalną im. Janusza Korczaka. Dzisiejszą nazwę przyjął w 1984 roku. Z okazji jubileuszu w Ośrodku odbyła się uroczysta akademia, na której gościli przedstawiciele władz miasta. Obecnie z usług Ośrodka korzysta ponad 300 dzieci; kieruje nim Izabela Rodak pełniąca obowiązki dyrektora.
Po raz kolejny w ramach Ogólnopolskiej Hospicyjnej Akcji ?Pola Nadziei? w Parku Miejskim sadzono żonkile. Wiosną powinno zakwitnąć 400 posadzonych kwiatów.
Tyski kierowca rajdowy Piotr Meresiński z pilotem Markiem Brzozokiem zostali mistrzami Polski w rajdach samochodowych w klasie N-3 (samochody o pojemności 2000 cm3 bez przeróbek silnika). Inny tyszanin, Bogdan Choma, został wicemistrzem Polski w klasie N-2.

11 października

Tyszanka Kamilla Baar, która zagrała główną rolę kobiecą w filmie "Vinci", spotkała się w poniedziałek w kinie Andromeda w Tychach ze swoimi fanami. Tyscy gimnazjaliści i licealiści wypełnili salę po brzegi. Aktorka po projekcji filmu cierpliwie odpowiadała na dziesiątki pytań. Zadawali je głównie Nikodem Kasprowicz i Marcin Skorek, którzy wcielili się w role agentów. Chcieli dowiedzieć się o aktorce jak najwięcej, m.in. ile ma lat i jakie skończyła szkoły. Wzięli też jej odciski palców, które ozdobiły licytowaną później koszulkę.

13 października

Medalem Programu ?Matka i Dziecko? uhonorowana została Iwona Banaś ? pielęgniarka oddziałowa z tyskiego Szpitala Wojewódzkiego oraz tyski Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. ?Matka i dziecko? to polsko-szwajcarski program pomocy dla służby zdrowia.

14-15 października

24 godzinny maraton matematyczny miał miejsce w II LO im C.K. Norwida w Tychach. W ciągu 24 godzin ochotnicy rozwiązali 120 zadań matematycznych.

15 października

W trakcie akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej przyznano medale tyskim nauczycielom. Srebrnymi krzyżami zasługi odznaczeni zostali: Danuta Durbas, Danuta Książek, Ewa Kołodziej, Marianna Niesobska, Małgorzata Kaczmarek, Danuta Kozak, Danuta Wencel, Piotr Grzesiak, Joanna Sajewicz. Brązowe krzyże zasługi otrzymali: Dorota Grzesica, Barbara Marter, Ewa Morawiec, Elżbieta Siewior i Iwona Stefańska.
Daria Szczepańska, zastępca prezydenta ds. społecznych, została powołana z ramienia Związku Miast Polskich do Komitetu Sterującego dla Priorytetu 3 w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL). SPO RZL jest współfinansowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Komitet ma zajmować się wprowadzaniem w Polsce aktywnej polityki rynku pracy i wspierać działania prowadzące do rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy.

21 października

Szpital Miejski w Tychach otrzymał ultrasonograf do badania serca. Urządzenie, które kosztowało 173 tysiące złotych, sfinansowała gmina Tychy (100 tysięcy), Kompania Piwowarska (55 tysięcy) i szpital z funduszy własnych.
W ostatniej dekadzie października koncertowali w Tychach muzycy z czołówki polskiej sceny muzycznej. 23 października w Teatrze Małym z recitalem wystąpił Ryszard Rynkowski, a 30 października z ?Kloster Pubie? Tymon Tymański z grupą Yass Ensable.
Ewa Szewczyk, opiekunka pracowni plastycznej z Młodzieżowym Domu Kultury nr 2, oraz duża grupa jej podopiecznych otrzymali nagrody na organizowanym w Białymstoku XXVII Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży ? ?Krajobraz Polski ? tradycje, współczesność, przyszłość?.

23 października

W całej Polsce zorganizowano akcję ?Podziel się posiłkiem?. W Tychach harcerze zbierali żywność wśród klientów hipermarketów. Zebrano ponad 1300 kilogramów produktów żywnościowych. Większość darów trafi do tyskiego Domu Dziecka (Ośrodek Usług Opiekuńczo-Wychowawczych).

25 października ? 7 listopada

W Tychach przeprowadzono kampanię antynarkotykową ?Twoje życie, Twoje ciało, Twój wybór?. Jej organizatorami był Urząd Miasta i Stowarzyszenie ?Trzeźwość Życia?. Oprócz wymiaru edukacyjnego akcja miała także charakter kulturalny. W kinie ?Andromeda? miał miejsce maraton filmowy, w trakcie którego wyświetlono filmy ?Traffic? i ?Requiem dla snu?. Z kolei w ostatnim dniu kampanii na tyskim lodowisku odbył się koncert, podczas którego wystąpili Cree i Sistars. Szczególnie występ tej drugiej grupy przypadł do gustu licznie zebranej publiczności.

28 października

W siedzibie Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Tychach otwarto przedstawicielstwo Czesko-Polskiej Izby Handlowej. Zrzesza ona ponad stu przedsiębiorców.
Bogusław Magrel ? tyszanin ? z Polskiego Klubu Alpejskiego kierował wyprawą na jeden z himalajskich ośmiotysięczników Cho Oyu (8201 m.n.p.m.). Wyprawa zakończyła się sukcesem, a tyszanin stanął na szczycie góry.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.