1 września 2003 0:00
Kronika miasta: 2004 - Wrzesień   1 września

Nowy rok szkolny rozpoczęli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimna-zjalnych. W Tychach do wszystkich tych rodzajów szkół uczęszcza łącznie 19788 uczniów. Uczniów szkół podstawowych (to sześć roczników dzieci) jest ponad 7 tysięcy, uczniów gim-nazjów (trzy roczniki) jest ponad 5 tysięcy, uczniów szkół średnich jest około 7 tysięcy.
Od tego roku obowiązkowa stała się także nauka sześciolatków w tzw. zerówce. W Tychach tą formą edukacji objęto ponad 1000 dzieci.

3 września

Pierwszy po wakacjach wernisaż miał miejsce w Galerii ?Artyści Młodym? działającej przy MDK nr 1 w Tychach. Swoje obrazy zaprezentował Romuald Korus z Będzina.

4 września

W Ośrodku Wypoczynkowym w Paprocanach odbył się festyn Kompanii Piwowarskiej. W tym roku pracownicy spółki i zaproszeni goście mogli uczestniczyli w zabawach wzorowa-nych na grach z różnych rejonów świata. Można było także degustować potrawy charaktery-styczne dla innych krajów. Imprezę zakończył koncert Elektrycznych Gitar. Zabawie sprzyja-ła piękna, letnia pogoda.

5 września

Na starotyskim rynku odbył się festyn organizowany przez Radę Osiedla Stare Tychy. Wi-dzowie posłuchać mogli orkiestry górniczej, koncertu jazzowego, występu tyskich przedszko-laków, a także obejrzeć pokazy mody i sportów walki. Imprezę zakończył występ grupy Babi-lon.

8 września

Na nowootwartym boisku piłkarskim Kompleksu Sportowego Paprocany odbył się mecz po-między polskimi a angielskimi dziennikarzami. Mecz zakończył się zwycięstwem polskich żurnalistów 8:0. Okazją do jego rozegrania było spotkanie eliminacji Mistrzostw Świata 2006 Polska-Anglia. W tym meczu Polacy po raz kolejny ulegli Anglikom, tym razem 2:1. Na co dzień na paprocańskim boisku swoje mecze rozgrywać będzie A-klasowy OKS ZET Tychy.

10 września

Pierwszoligowy sezon zainaugurowali hokeiści. GKS Tychy wygrał pierwsze spotkanie z TKH Toruń 4:0.

11 września

Na Jeziorze Paprocańskim rozegrano zawody kajakowe o Puchar Prezydenta Miasta i Mi-strzostwa Młodzików w Kajakarstwie. Wzięło w nich udział ponad 150 zawodników. Klasy-fikacje drużynową wygrał Gwarek Czechowice-Dziedzice. MOSM Tychy uplasował się na trzecim miejscu.

12 września

W trzech okręgach wyborczych województwa śląskiego odbyły się wybory uzupełniające do Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Wybory nie wywołały dużego zainteresowania. Mandat se-natora uzyskała Krystyna Bochenek, kandydatka Unii Wolności, dziennikarka Radia Katowi-ce. W Tychach frekwencja wyniosła 2,78%, a najwięcej głosów uzyskał Stanisław Zapała 1062. Na drugim miejscu znalazła się Krystyna Bochenek 1009 głosów.

12 września

Miejskie dożynki odbyły się w tym roku w Czułowie. Rozpoczęła je tradycyjnie msza św. w kościele Krzyża Świętego. Następnie na terenach Kółka Rolniczego odbył się dożynkowy festyn. Starostami dożynek byli w tym roku Jadwiga Sornek i Janusz Bołdys.

16-17 września

W tegorocznej akcji ?Sprzątanie Świata? wzięło udział ponad 11 tysięcy tyszan, w zdecydo-wanej większości uczniów tyskich szkół. Efektem tegorocznej akcji było zebranie ponad 25 ton śmieci.

17 września

W katowickim Pałacu Młodzieży rozstrzygnięto konkurs pod hasłem ?Najpiękniejsza jest moja Ojczyzna?. Wśród ?złotej 10? nagrodzonych znalazła się młoda tyszanka Paulina Pi-kiewicz. Wśród wyróżnionych były także dwie tyszanki: Kamila Pankow i Zuzanna Kubiak. Wszystkie laureatki są podopiecznymi MDK nr 1. Prace kilkunastu dalszych tyszan zakwali-fikowane zostały na wystawę pokonkursową.

18 września

Operetka Johanna Straussa ?Zemsta nietoperza? w wykonaniu Gliwickiego Teatru Muzycz-nego zainaugurowała nowy sezon artystyczny w Teatrze Małym. Przed spektaklem wicepre-zydent miasta Daria Szczepańska oraz dyrektor Teatru Małego Tomasz Kordon wręczyli sta-tuetki ?Mecenas Teatru Małego?. Otrzymali je: Zakład Karoserii Fiat Auto Poland oraz Sto-warzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa działające przy kopalniach ?Ziemowit? i ?Wesoła?.
Na tyskich ulicach miał miejsce IX Międzynarodowy Bieg Uliczny. W biegu głównym na 12 kilometrów zwyciężyli Arkadiusz Sowa i Beata Szyjka.
Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 zorganizował rodzinny festyn. Uczestnicy mogli zobaczyć dzieła wykonane przez dzieci w pracowniach plastycznych, a także podziwiać występy zespo-łów tanecznych. Odbył się także kiermasz prac plastycznych wykonanych w MDK-u.
18 par tanecznych z całej Polski uczestniczyło w Turnieju Tańca Sportowego Osób Niewi-dzących i Słabowidzących, który odbył się w tyskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

19 września

W pobliżu wejścia do tyskiej siedziby WKU odsłonięto pomnik generała Stefana Grota Ro-weckiego, pierwszego komendanta Armii Krajowej. Popiersie jest dziełem tyskiego rzeźbia-rza Augustyna Dyrdy. Inicjatorem powstania pomnika był Tyski Oddział Światowego Związ-ku Żołnierzy Armii Krajowej, jego członkowie chcieli uczcić w ten sposób 60 rocznicę śmierci generała. Uroczystego odsłonięcia dokonali porucznik Maria Gosz-Piątkowiak ? pre-zes tyskiego oddziału ŚZŻAK, prezydent miasta Andrzej Dziuba i przewodnicząca Rady Miasta Barbara Konieczna. Pomnik został poświęcony przez księdza Wojciecha Wyciślika.

20 września

Po blisko trzech tygodniach przerwy udostępniono mieszkańcom basen przy ulicy Edukacji. Od początku września był nieczynny ? prowadzono tam prace konserwatorskie, wymieniono wodę, wyczyszczono zbiorniki.

22 września

Wmurowano kamień węgielny pod budowę kompleksu handlowo-rozrywkowego przy alei Jana Pawła II. W kompleksie będzie się mieścić kino z trzema salami, sklepy, punkty usługo-we, restauracje i kawiarnie. Łączna powierzchnia wyniesie 6000 m2. Inwestorem jest spółka Concorde Investissement.

24 września

Na ekrany polskich kin wszedł film ?Vinci? w reżyserii Juliusza Machulskiego. Jedną z głównych ról gra tyszanka Kamila Baar.

25 września

Szkoła w Cielmicach obchodziła jubileusz 130-lecia. Budowę szkoły, na którą pieniądze dał książę pszczyński, zakończono w 1874 roku. Pierwszym nauczycielem był Ignacy Sznura, a w pierwszym roku działalności do szkoły uczęszczało 126 uczniów w wieku od 6 do 14 lat. Dziś w odnowionych i rozbudowanych murach szkoły mieści się Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2, do którego uczęszcza 240 uczniów. Uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza święta w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela. Następnie wszyscy udali się do szkoły, w której dzieci i młodzież przygotowały przedstawienie dotyczące historii szkoły, a także śląską wersję ?Romea i Julii?.
W auli Zespołu Szkół nr 4 zespół folklorystyczny ?Tychy? obchodził 35 rocznicę swego po-wstania. Wydarzenie to było o tyle niezwykłe, że zespół od 15 lat już nie istnieje. Jednak jego dawni członkowie spotkali się i po kilku próbach, wspomagani przez młode zespoły ?Step? i ?Paka?, dali udany występ. Wśród zgromadzonych gości nie zabrakło założycieli zespołu Elżbiety Matei-Pałys i Leona Prucnala.
Hipermarket ?Tesco? obchodził 6-lecie swej działalności w Tychach. Z tej okazji na parkingu przed sklepem zorganizowano festyn, jego atrakcją był spektakl Cyrku Monthy Pythona. Wśród aktorów grających w tym przedsięwzięciu byli Jacek Kawalec, Piotr Zelt, Piotr Szwe-des i Arkadiusz Jakubik.
Koszykarze Big Stara Tychy zainaugurowali sezon na drugoligowych parkietach. W pierw-szym meczu pokonali MOSiR Bobry Zabrze 95:85.
Rozpoczęło działalność pierwsze ogólnopolskie internetowe radio o tematyce muzyczno-piłkarskiej iGol FM. Założycielem i pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest mieszkaniec Tychów Wojciech Kocjan. Radio stawia sobie za cel dostarczenie najświeższych informacji z boisk całego świata.

27 września

W Urzędzie Miasta rozstrzygnięty został konkurs na koncepcję zagospodarowania pałacu książęcego przy ulicy Katowickiej. Ma w nim powstać mini browar i restauracja, którą otworzy firma Bogdana Spiża ?Mini Browar i Restauracja Spiż?. Podobną restaurację Bogdan Spiż prowadzi z powodzeniem w podziemiach wrocławskiego ratusza. Prace remontowe i adaptacyjne mają zostać zakończone w 2007 roku.

28 września

Piątą rocznicę istnienia obchodziła świetlica środowiskowa Błogosławionego Jana XXIII. Do świetlicy przychodzi około 50 dzieci, które mają zapewnioną fachową opiekę, pomoc w odra-bianiu zadań domowych i posiłek.
Franciszek Dmochowski otrzymał od władz miasta list gratulacyjny i zegarek. W sierpniu tyszanin pomógł złapać policji bandytę-nożownika, który na ulicach miasta ranił kilka osób.

30 września

Nowy rok akademicki uroczyście zainaugurowała tyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych. W kościele p.w. św. Marii Magdaleny odprawiona została msza św. W auli szkoły odbyła się uroczystość, w czasie której wykład inauguracyjny pt. ?Przyszły kształt Unii Europejskiej w świetle Traktatu Konstytucyjnego? wygłosiła prof. dr hab. Irena Lipo-wicz. Tym samym rok akademicki rozpoczęło 3500 studentów, w tym 1200 na pierwszym roku.
Tyszanin Bartłomiej Wiendlocha, tegoroczny absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, otrzymał nagrodę im. Włodzimierza Trzebiatowskiego za najlepszą polską pracę magisterską w zakresie fizyki i chemii ciała stałego, przyznaną przez Instytut Niskich Tempe-ratur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu. Bartłomiej Wiendlocha, który na AGH ukończył Wydział Fizyki i Techniki Jądrowej, jest absolwentem tyskiego I LO im. L. Krucz-kowskiego. W liceum fizyki uczyła go Justyna Tobiasz.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.