1 sierpnia 2003 0:00
Kronika miasta: 2004 - Sierpień   Przez całe wakacje tyscy seniorzy mogli uczestniczyć we ?Wczasach na działce?. Turnusy miejskiego wypoczynku organizowane przez Polski Komitet Pomocy Społecznej miały miej-sce w Czułowie, Urbanowicach, Cielmicach, Wartogłowcu i Wilkowyjach.

4 sierpnia

Tyscy funkcjonariusze policji oraz pracownicy cywilni Komendy Miejskiej Policji honorowo oddawali krew. 33 osoby oddały w sumie15 litrów krwi.

7 sierpnia

Piłkarze GKS Tychy zainaugurowali nowy sezon. W pierwszym meczu zmagań IV ligi poko-nali Górnika II Zabrze 3:1.

11 sierpnia

W Tychach uroczyście obchodzono święto Wojska Polskiego. Spod komendy WKU do ko-ścioła p.w. św. Marii Magdaleny przemaszerowali żołnierze jednostki powietrzno-desantowej z Gliwic. W kościele odprawiona została msza, a po niej uroczystości przeniosły się pod po-mniki Powstańców Śląskich, gdzie wręczono awanse i odznaczenia. Podpułkownik Maciej Radziak ? szef tyskiej WKU ? odznaczony został złotym medalem Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny.

13-29 sierpnia

W Atenach rozgrywane były XXVIII Igrzyska Olimpijskie. Niestety, w polskiej kadrze olim-pijskiej nie znalazł się żaden sportowiec z Tychów. Natomiast na olimpijskich trybunach wi-doczni byli tyscy kibice. Polską flagę z napisem ?Tychy? zobaczyć można było między in-nymi na pływalni, gdzie sukcesy odnosiła Otylia Jędrzejczak.

14 sierpnia

W godzinach porannych na ulicy miasta 20-letni mężczyzna ranił nożem trzy osoby. Został złapany przez policję dzięki pomocy jednego z poszkodowanych.
Michał Dziemanko, uczeń IV LO oraz Przemysław Tacik z II LO otrzymali stypendium Mar-szałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia w nauce.

21 sierpnia

Trzy filmy Jerzego Stuhra: ?Pogoda na jutro?, ?Tydzień z życia mężczyzny? oraz ?Duże zwierzę? tyszanie mieli okazję obejrzeć w plenerze podczas czwartej edycji Tyskiej Nocy Filmowej. Ekran jak co roku ustawiono w Parku Miejskim nieopodal ?Żyrafy?, a w imprezie uczestniczyło kilkaset osób.

27 sierpnia

Kolejną akcję honorowego krwiodawstwa zorganizowało radio Mega FM. Autobus dla hono-rowych krwiodawców zaparkowany był przed hipermarketem Hypernowa. 64 osoby oddały 29 litrów krwi.

28 sierpnia

Galeria Obok zgodnie z wieloletnią tradycją na zakończenie wakacji przygotowała ciekawą wystawę ? tym razem otwarta została wystawa prac rzeźbiarza Stanisława Hochuła. Wernisaż wystawy zgromadził licznych gości, był wśród nich m.in. rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prof. Michał Kliś. Stanisław Hochuł mieszka w Goczałkowicach, do najbardziej znanych jego dzieł należy Pomnik Ofiar Katynia, stojący w Katowicach. Jego autorstwa jest też tablica poświęcona pamięci ofiar lawiny, odsłonięta w rocznicę tragedii w tyskim I LO.

28-29 sierpnia

W Ośrodku Wypoczynkowym w Paprocanach odbył się festiwal szantowy ?Port Pieśni Pra-cy?. Jak zwykle na zaproszenie tyskiej grupy ?Perły i Łotry? zjechały nad wody Jeziora Pa-procańskiego zespoły szantowe z całej Polski, a także holenderska grupa Stowaway. Przez dwa wieczory tyszanie mogli posłuchać różnorodnych pieśni żeglarskich. Dochód z imprezy przeznaczony został na Polskie Sztuczne Serce ? projekt realizowany przez profesora Zbi-gniewa Religę.

30 sierpnia

Przedostatni dzień sierpnia to święto Straży Miasta. W Tychach przed siedzibą tej instytucji odbył się apel, w trakcie którego ślubowanie złożyli nowi strażnicy. W tyskiej Straży Miej-skiej pracuje 35 osób.
Dwie młode tyszanki zdobyły laury w VIII edycji międzynarodowego konkursu fotograficz-nego ?Zabytki regionu w Twoim obiektywie? organizowanego przez Departament Kultury w Barcelonie. Dominika Krzywonos zwyciężyła wśród uczniów szkół podstawowych, a Marcie Bigos przyznano III miejsce wśród uczniów szkół licealnych.
Na osiedlu Balbina rozpoczęło się zasiedlanie kolejnego budynku należącego do Tyskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
W czasie wakacji wykonano kilka kolejnych wysepek dla pieszych na najbardziej ruchliwych tyskich ulicach. Z kolei przy ulicy Grota Roweckiego, w pobliżu targowiska, wyremontowany został chodnik, wykonano klomby i ustawiono ławki.
Powstające Muzeum Miejskie w Tychach zgromadziło już wiele ciekawych darów, przekaza-nych przez mieszkańców miasta; są wśród nich stroje ludowe, liczne fotografie, dokumenty repatriacyjne, listy z czasu okupacji pisane przez tyszanina więzionego w KL Auschwitz i inne pamiątki.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.