1 lipca 2003 0:00
Kronika miasta: 2004 - Lipiec   Wielozadaniowy Ośrodek Integracji rozpoczął działanie w Domu Dziennego Pobytu ?Wrzos?. Celem działania ośrodka jest stworzenie przyjaznego środowiska dla osób zagrożo-nych marginalizacją społeczną ze względu na swoją niepełnosprawność.

9-11 lipca

Na basenie w Oświęcimiu odbyły się Mistrzostwa Polski 13-latków. Duży sukces odniosła tyszanka Patrycja Gogolin, która zdobyła cztery medale, w tym dwa złote (na dystansach 100 i 200 metrów stylem grzbietowym). Trenerem Patrycji jest Sławomir Prędki.

10 lipca

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba gościł w Warszawie. Powodem wyjazdu było wręczenie nagrody za zajęcie przez Tychy czwartego miejsca w rankingu gmin ?Profesjonalna gmina przyjazna inwestorom?. Ranking organizuje Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej. Tychy uznano także za profesjonalną gminę przyjazną środowisku. Z kolei dziennik ?Rzeczpospoli-ta? i Centrum Badań Regionalnych umieściły Tychy na 11 miejscu w Złotej Dwunastce Miast. To zestawienie sporządzono na podstawie inwestycji finansowanych z budżetu gminy i spoza niego oraz wskaźnika aktywności społecznej.

10-17 lipca

Grupa licealistów z II LO im. C. Norwida zwiedzała instytucje unijne we Frankfurcie i w Brukseli ? była to nagroda za wygranie ogólnopolskiego konkursu ?Zostań negocjatorem?.

11 lipca

W ośrodku wypoczynkowym w Paprocanach odbyły się zawody triathlonowe.

17 lipca

Dwie sportowe imprezy odbyły się w Tychach. Na ulicach ścigali się kolarze. II Wyścig Ko-larski Tyskie Kryterium Fiata wygrał Paweł Szaniawski z Legii Bazyliszek Sopro. Gościem imprezy organizowanej przez Zygmunta Hanusika przy pomocy władz i instytucji Tychów, Lędzin i Bierunia był Ryszard Szurkowski. Z kolei wody Jeziora Paprocańskiego były miej-scem rywalizacji pływaków. Tyski Maraton Pływacki po raz trzeci z rzędu wygrał sosnowi-czanin Jakub Lysko.

18 lipca

?Family Day? ? piknik rodzinny miał miejsce na terenie zakładu Fiat Auto Poland. Pracowni-cy i ich rodziny mogli posłuchać występów grupy ?Perfect? i kabaretu ?Rak? oraz uczestni-czyć w licznych konkursach i zabawach rodzinnych.

25 lipca

Już po raz trzynasty w trakcie odpustu w parafii św. Krzysztofa odbyło się święcenie pojaz-dów. Arcybiskup Damian Zimoń poświęcił kilka tysięcy samochodów, które ustawiono wzdłuż ulic Wyszyńskiego, Edukacji i Dąbrowskiego. Podczas uroczystości propagowana była także akcja ?Krzyś? ? można było kupić specjalne znaczki projektu Andrzeja Mleczki, które powinny nosić osoby-kierowcy ? nie pijący alkoholu na imprezach i odwożący gości. Z kolei Fundacja MIVA Polska zbierała fundusze na pojazdy dla polskich misjonarzy.
W trzy dni po dawnym święcie 22 lipca w Parku Miejskim zorganizowano kolejną edycję ?Święta Czekolady?. W trakcie imprezy rozdano 2600 tabliczek czekolady, a tyszanie mogli posłuchać muzyki bluesowej w wykonaniu Śląskiej Grupy Bluesowej z Janem Kyksem Skrzekiem na czele, kubańskiego hip-hopu zaśpiewanego przez grupę Impacto, a na zakoń-czenie koncertu gwiazdy imprezy zespołu DeMono.

26 lipca

Na osiedlu ?Sosnowym? w Żwakowie zginął 15-letni chłopiec, który spadł z dachu niedokoń-czonego budynku. To tragiczny wynik nierozważnej zabawy grupy nastolatków na niezabez-pieczonym terenie osiedla o rozpoczętej, ale nieukończonej budowie. Teren jest prywatną własnością.

31 lipca-1 sierpnia

W Ośrodku Wypoczynkowym w Paprocanach miała miejsce kolejna, szósta już, edycja Fe-stiwalu Muzycznego im. Ryśka Riedla ?Ku przestrodze?. W tym roku minęła już 10 rocznica śmierci wokalisty grupy Dżem. Na festiwalu wystąpiły 22 zespoły, między innymi Voo Voo, TSA, Oddział Zamknięty, Revolucja, Harlem, Cree i oczywiście Dżem, którego koncert za-kończył tyski festiwal. W konkursie, będącym częścią festiwalu, jury przyznało pierwszą na-grodę rudzko-gliwickiej grupie Teenage Beat. Festiwalowi towarzyszyła ekspozycja zdjęć autorstwa Jerzego Bierwiaczonka, Ireneusza Kazimierczaka, Bogdana Prejsa, Zbigniewa Marszałka i Piotra Kaczmarczyka.
Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, koncerty gromadziły około 10 tysięcy słuchaczy.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.