1 czerwca 2003 0:00
Kronika miasta: 2004 - Czerwiec   2 czerwca

W ogrodzie Przedszkola nr 22 odbył się festyn. Pretekstem do jego zorganizowania było 30-lecie tej placówki. W uroczystościach uczestniczyła wiceprezydent Daria Szczepańska.
Apoloniusz Tajner, do niedawna trener Adama Małysza, gościł w Tychach. Na spotkaniu z uczniami opowiadał o tajnikach skoków narciarskich.
Spektakl ?Gotham? wyprodukowany przez Teatr Mały przy udziale Polskiego Teatru Tańca Baletu Poznańskiego i Teatru Cogitatur z Katowic zdobył nagrodę publiczności podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego ?Bez Granic? w Cieszynie.
Nowym komendantem Komendy Miejskiej Policji w Tychach został podinspektor Ryszard Pietras. Zastąpił na tym stanowisku Tomasza Kubickiego.

5 czerwca

W Galerii ?Obok? odbył się wernisaż prac artystów związanych z Tychami. Swoje prace zaprezentowało 39 twórców ? od nestora Augustyna Dyrdy ( w lipcu ukończy 78 lat) po najmłodszych, jak Weronika Ratajska, która dyplom katowickiej ASP uzyskała w 2002 roku. Wśród uczestników wystawy znaleźli się Elżbieta Kuraj i Janusz Karbowniczek, od pięciu lat mieszkający w Bielsku-Białej, ale wcześniej przez wiele lat obywatele miasta Tychy, a przy tym współtwórcy Galerii Obok.
Wystawa ma charakter jubileuszowy ? Galeria obchodzi w tym roku swoje 10-lecie. Pierwszy wernisaż w Galerii ?Obok? miał miejsce w czerwcu 1994 roku. Była to także prezentacja dorobku tyskich artystów. Przez pięć lat Galerią kierowała Elżbieta Kuraj, a w 1999 roku jej następcą został Łukasz Pudełko.
Jubileusz utrwalony został dzięki towarzyszącemu wystawie, pięknie wydanemu katalogowi, który zatytułowano ?Tyskie środowisko plastyczne?.

9 czerwca

Na składowisku odpadów komunalnych w Urbanowicach została oddana do użytku druga niecka na odpady. Jej utworzenie pozwala na składowanie śmieci do roku 2020. Inwestycja kosztowała 3,6 miliona złotych. W znacznym stopniu została dofinansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Zespół z II LO im. Norwida znalazł się w pierwszej czwórce krajowego konkursu ?Zostań negocjatorem?. Pod kierunkiem nauczycielki Natalii Nowak w konkursie brali udział Przemysław Tacik, Aleksandra Danielczyk, Dagmara Forrajter i Sylwia Mielnik. Przemysław Tacik dodatkowo uzyskał indywidualne wyróżnienie ?Talent Negocjacyjny?.

13 czerwca

Stowarzyszenie ?Przyjaciele 71? oraz GKS Tychy zorganizowały na tyskim stadionie niecodzienną imprezę ?...w moim sercu Tychy?. Na boisku piłkarskim zobaczyć można było dawnych i obecnych piłkarskich bohaterów, między innymi Jerzego Dudka, Radosława Gilewicza, Kazimierza Szachnitowskiego, Albina Wirę, Ryszarda Miernika, a także prezydenta miasta Andrzeja Dziubę oraz tyskich sportowców Mariusza Czerkawskiego i Annę Kasprzyk, którzy w tym dniu dla piłki nożnej porzucili swoje dyscypliny sportu. W najważniejszym meczu GKS 71 Tychy z Czerkawskim i Gilewiczem w składzie wygrał w rzutach karnych z GKS 1976 Tychy, w którym wystąpili dawni tyscy wicemistrzowie Polski. Poza meczami tyszanie mogli obejrzeć pokaz jazdy rajdowej w wykonaniu Piotra Meresińskiego, pośmiać się w trakcie występu kabaretu ?Rak? oraz na zakończenie posłuchać koncertu Pudelsów.
W całym kraju odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy po raz pierwszy mieli możliwość wyboru posłów europejskich. Niestety, niewielu z tego prawa skorzystało. W całym kraju frekwencja była bardzo niska i wyniosła jedynie 20,87%. W kraju wybory wygrała Platforma Obywatelska z wynikiem 24,1% głosów (15 mandatów), na drugim miejscu uplasowała się Liga Polskich Rodzin 15,92% (10 mandatów), a na trzecim Prawo i Sprawiedliwość 12,67% (7 mandatów). Poza nimi do Parlamentu Europejskiego weszli kandydaci Samoobrony (6 mandatów), koalicji Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy (5 mandatów), Unii Wolności (4 mandaty), Polskiego Stronnictwa Ludowego (4 mandaty) i Socjaldemokracji Polski (3 mandaty). W Tychach frekwencja była wyższa od średniej krajowej i wyniosła 24,57% (spośród uprawnionych do głosowania 106349 osób do urn wyborczych poszło 25669). Rozkład głosów był w naszym mieście podobny do tego, jaki zanotowano w całym kraju. Poszczególne Komitety Wyborcze uzyskały w kolejności następującą liczbę głosów:
9854 głosy - Platforma Obywatelska,
3156 głosów - Liga Polskich Rodzin,
2901 głosów ? Sojusz Lewicy Demokratycznej ?Unia Pracy,
2734 głosy - Prawo i Sprawiedliwość,
1745 głosów - Unia Wolności,
1384 głosy - Socjaldemokracja Polska,
1164 głosy - Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej,
523 głosy ? Polskie Stronnictwo Ludowe,
435 głosów - Inicjatywa dla Polski,
413 głosów - Antyklerykalna Partia Postępu "Racja",
304 głosy - Konfederacja Ruch Obrony Bezrobotnych,
278 głosów - Unia Polityki Realnej,
243 głosy - Polska Partia Pracy,
164 głosy - Zieloni 2004,
147 głosów - Ogólnopolski Komitet Obywatelski "OKO",
124 głosy - Narodowy Komitet Wyborczy
100 głosów ? Krajowa Partia Emerytów i Rencistów ? Partia Ludowo Demokratyczna
Najwięcej głosów w Tychach ? 6859 ? otrzymał Jerzy Buzek kandydujący z listy Platformy Obywatelskiej. W śląskim okręgu wyborczym poza Jerzym Buzkiem mandaty uzyskali także: Małgorzata Handzlik (PO), Jan Olbrycht (PO), Adam Gierek (SLD-UP), Genowefa Grabowska (SDPL), Grażyna Staniszewska (UW), Maciej Giertych (LPR) i Wojciech Roszkowski (PiS)

15 czerwca

Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba oraz dyrektor ekonomiczny Tyskich Browarów Książęcych Jan Wistuba podpisali porozumienie o przekazaniu przez Kompanię Piwowarską budynku przeznaczonego na Muzeum Miejskie. Budynek (dawna suszarnia młóta) sąsiadować będzie z tworzonym przez Browary Tyskie Muzeum Piwowarstwa (to mieścić się będzie w obiekcie dawnej kaplicy ewangelickiej). Obecni na uroczystości zwiedzili oba zabytkowe budynki, w których trwają aktualnie prace konserwatorskie i adaptacyjne.
Sympozjum naukowe ?Poród rodzinny? zorganizowane zostało przez Sekcję Psychosomatyczną Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego przy udziale Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej. W Teatrze Małym gościło ponad 400 osób z ośrodków położniczych z całego kraju. Komitetowi organizacyjnemu przewodniczył tyski ginekolog profesor Ryszard Poręba.

19 czerwca

Tyscy piłkarze zakończyli sezon. Zajęli 3 miejsce w swojej grupie IV ligi. Tym samym nie udało im się wywalczyć awansu do wyższej klasy rozgrywek.

20 czerwca

Kolejny Festyn Franciszkański miał miejsce w parku św. Franciszka w sąsiedztwie parafii p.w. św. Franciszka i Klary. Jak zwykle można było skosztować domowych wypieków, posłuchać koncertów zespołów muzycznych, a także wspomóc budowę kościoła kupując symboliczne ?cegiełki? ? w zamian za ofiarę otrzymywało się kawałek kamienia wapiennego ? dolomitu, z jakiego budowany jest kościół.

22 czerwca

Znakomity hokeista, Mariusz Czerkawski, spotkał się z młodzieżą w Gimnazjum nr 6.
Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 zakończył swój rok pracy galowym koncertem na scenie Teatru Małego. W bieżącym roku szkolnym na zajęcia w MDK 1 uczęszczało 1904 wychowanków.

24-25 czerwca

Na Jeziorze Paprocańskim odbyła się I Tyska Sztafeta Kajakowa, w której uczestniczyło 77 dwuosobowych zespołów. Maraton trwał całą dobę ? w ten sposób spędzono na wodach jeziora noc po św. Janie.

25 czerwca

Skończył się rok szkolny, rozpoczęły się wakacje, ale dla szkół średnich nastały trudne dni związane z rekrutacją uczniów do klas pierwszych.

26-27 czerwca

W Parku Miejskim odbyło się dwudniowe święto miasta, czyli Dni Tyskie. Organizator czyli Miejskie Centrum Kultury, przy udziale głównego sponsora imprezy Browarów Tyskich, zapewnił tyszanom sporo atrakcji. Organizatorzy podkreślali, że impreza odbywa się w roku 70 urodzin miasta (bowiem w 1934 roku Tychom nadano prawa miejskie), a sponsor wspaniałym pokazem ogni sztucznych na zakończenie pierwszego wieczoru przypominał, że tyski browar obchodzi 375 lat.
W parku rozlokowały się różnorodne stoiska ? gastronomiczne oraz oferujące upominki i gadżety, ale najważniejszymi punktami programu obydwu wieczorów były wydarzenia na scenie muzycznej. Dla najmłodszych przygotowano dwa programy: ?Muzyczna kraina? i ?Rewia małolata?. Po atrakcjach dla dzieci na scenie instalowały się zespoły muzyczne. Pierwszego dnia gwiazdą był Kult, który wraz ze swym charyzmatycznym liderem Kazikiem Staszewskim dał dwugodzinny koncert. Przed Kultem zaprezentowały się zespoły Happysad, Cree i Underground. Sobotni wieczór zakończył wspaniały pokaz ogni sztucznych. W drugim dniu na placu pod tzw. Żyrafą koncertowały zespoły, które prezentują lżejszą odmianę muzyki: Funky Staff, Leszcze oraz gwiazda wieczoru zespół Touch and Go. Po raz pierwszy na Dniach Tyskich koncertował zespół brytyjski. Taneczny rytm ich przebojów zakończył IV Dni Tyskie.
W ciągu trzech czerwcowych popołudni Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych gościła trzy znane postacie. 16 czerwca tyszanie mieli okazję porozmawiać o poezji z Adamem Zagajewskim. 24 czerwca gościem był znany dziennikarz i publicysta Konstanty Gebert. W tym dniu dyskusja koncentrowała się wokół konfliktu palestyńsko-izraelskiego. 30 czerwca o sprawach polityki międzynarodowej i życiu na Bliskim Wschodzie w anegdotyczny sposób opowiadał dziennikarz i były ambasador w Indiach Krzysztof Mroziewicz.
Tyska Piramida została wyróżniona w konkursie na Budowę Roku. Przyznano jej drugie miejsce w kategorii budynków sportu i rekreacji. Kilka dni wcześniej hotelowi, który mieści się w Piramidzie, przyznano pięć gwiazdek. Jest to jedyny hotel o takim standardzie w aglomeracji katowickiej.
Tyszanka Elżbieta Druzd wywalczyła srebrny medal w skoku w dal na lekkoatletycznych Mistrzostwach Polski Juniorów.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.