1 maja 2003 0:00
Kronika miasta: 2004 - Maj   1 maja

O północy Polska wraz z 9 innymi państwami stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.

3 maja

Z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja w kościele pw. św. Marii Magdaleny odprawiona została uroczysta msza święta za ojczyznę. Później przedstawiciele władz miasta i organizacji społecznych złożyli kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. Tyscy kombatanci otrzymali także awanse oficerskie. Na pierwszy stopień oficerski awansowani zostali Maria Seredyńska, Wanda Strzelecka i Marian Jednaki, z kolei stopnie porucznika otrzymali Alicja Kaniuk, Tadeusz Mikulik, Czesław Gendera, Edmund Grajewski, Stanisław Pałka i Mieczysław Chowaniec.

4 maja

W kinie "Andromeda" zorganizowano wystawę zdjęć obrazujących historię i rozbudowę miasta. Wykorzystano fotografie znajdujące się w prywatnych archiwach Henryka Pyki, Krystyny Kosmy, Ernesta Wichra, Zygmunta Kubskiego i rodziny Zabłockich. Kino zorganizowało także pokaz starych kronik filmowych, w których znalazły się reportaże z Tychów, uzupełniony o prezentację multimedialną pokazującą zmiany, jakie zaszły w najstarszych częściach Tychów. Pomysłodawcą i organizatorem zdarzenia był Marcin Skorek.

6 maja

XIII Tyskie Seminarium Majowe odbyło się w Wyższej Szkole Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach. Tematem tegorocznego spotkania była "Współpraca międzygminna - wyzwania europejskie". W trakcie obrad plenarnych referaty wygłosili profesorowie Wojciech Łukowski i Paweł Swianiewicz oraz dr Jan Olbrycht. W części popołudniowej odbyły się warsztaty, w trakcie których rozmawiano o praktycznych korzyściach, jakie może przynieść gminom polska obecność w Unii Europejskiej. Uczestnicy seminarium zostali także zaproszeni do kina "Andromeda" na wspomniany powyżej pokaz starych dokumentów filmowych o Tychach. W wieczornym koncercie promocyjnym w Teatrze Małym wręczono nagrody prezydenta miasta Tychy w dziedzinie kultury, nauki i sportu. W tym roku otrzymali je Stanisław Mazuś - tyski artysta plastyk oraz drużyna hokejowa GKS Tychy - brązowi medaliści mistrzostw Polski. W części artystycznej widzowie mogli usłyszeć piosenki z musicalu "Kwiaty we włosach" w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego.
Austriacka firma Voest Alpine, specjalizująca się w technice górniczej i tunelowej, będzie kolejnym inwestorem w Podstrefie Tyskiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Firma swoją produkcję powinna rozpocząć z końcem 2004 roku.

8-15 maja

Z okazji Tygodnia Bibliotek w filiach tyskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyły się ciekawe spotkania, koncerty, wręczono nagrody dzieciom uczestniczącym w konkursach literackich i plastycznych, wprowadzono Dzień Przebaczania Dłużnikom.

11 maja

W szkołach średnich rozpoczęły się matury. W Tychach przystąpiło do egzaminów maturalnych 1913 absolwentów (1907 absolwentów tegorocznych oraz 6 z lat poprzednich).

12 maja

100 rocznicę urodzin obchodził tyszanin major Aleksander Sałacki. Brał udział w obronie Lwowa w 1918 roku, w wojnie polsko-bolszewickiej w 1919-1920, a także w II wojnie światowej. Po jej zakończeniu pracował w szkolnictwie.

13-15 maja

Tyscy studenci, przede wszystkim z Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych, zawładnęli miastem. W ciągu trzech dni Juwenalii odbyły się koncerty, między innymi "Djazzopry" w "Kloster Pubie" i zespołu Blenders w Ośrodku Wypoczynkowym w Paprocanach, zawody sportowe i dyskoteki. Studenci ocenili imprezy jako udane, nie dopisała tylko pogoda.

14-15 maja

SP nr 6 imienia Karola Palicy, mieszcząca się w Czułowie, obchodziła 100-lecie swego istnienia. O historii szkoły pisze Ludwik Musioł w monografii "Tychy", wydanej w 1939 roku; podaje, że pierwszy raz lekcje odbyły się w niej 18 kwietnia 1904 roku, na zajęcia uczęszczało wówczas 133 uczniów, zaś w roku szkolnym 1938/39 w sześciu klasach uczyło się 265 dzieci pod opieką siedmiu nauczycieli. Dziś w szkole uczy się 274 uczniów, a zajęcia prowadzi 26 nauczycieli.
Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w czułowskim kościele pw. Krzyża Świętego. W sobotę na terenie szkoły odbył się festyn. W uroczystościach udział wziął śląski kurator oświaty Jerzy Grad oraz biskup Gerard Bernacki. Dyrektor szkoły Ewa Kołodziej otrzymała nagrodę śląskiego kuratora oświaty.

14-16 maja

Na tyskim lodowisku odbyły się IV Tyskie Targi Budownictwa i Przedsiębiorczości. W targach wzięło udział ponad 100 firm. W tym roku towarzyszyły im Targi Kooperacji Europejskiej organizowane pod patronatem marszałka województwa śląskiego, na które przyjechali przedsiębiorcy z Szwecji, Włoch, Francji, Czech i Słowacji.

18-20 maja

Nad Jeziorem Paprocańskim odbyły się międzynarodowe zawody wędkarskie Karpiowego Pucharu Polski. Wzięły w nich udział dwuosobowe zespoły z Polski, Niemiec, Ukrainy, Czech i Belgii. W czasie trwania zawodów wpuszczono do jeziora kilka karpi ważących po kilkanaście kilogramów, ale także 300 kilogramów małych szczupaków.

19-20 maja

XII Przegląd Dziecięcych Prezentacji Artystycznych - Przedszkolaki 2004 obył się w Teatrze Małym. Na jego scenie zaprezentowało się 620 dzieci z 20 przedszkoli. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe nagrody, statuetki i dyplomy.

19 maja

W sali Rady Miasta w Urzędzie Miejskim rozstrzygnięto konkurs na gazetkę szkolną. W poszczególnych kategoriach wygrały SP nr 37 (gazetka "Kartkówka"), Gimnazjum nr 1 (Gim Press) oraz II LO im. Norwida (Osa). Po rozstrzygnięciu konkursu odbyła się debata młodzieżowa na temat "Oko za oko, a może nadstawić drugi policzek?" Wśród debatujących najlepsze wrażenie i pierwszą nagrodę zdobyły Aleksandra Szajda i Marietta Stefaniak.

21-22 maja

Tyskie koło Polskiego Towarzystwa Lekarskiego obchodziło 40-lecie swego istnienia. Z tej okazji w Teatrze Małym miała miejsce uroczysta akademia, w trakcie której profesor Marek S. Szczepański wygłosił wykład "Nowoczesny lekarz - próba portretu socjologicznego" oraz koncert dała orkiestra AUKSO. Z kolei w drugim dniu obchodów zorganizowano konferencję naukową "Wyzwania medycyny XXI wieku".

21-23 maja

Finałowy turniej Mistrzostw Polski Młodziczek w Siatkówce odbył się w sali Gimnazjum nr 3. Dobrze zaprezentowały się młode tyszanki trenowane przez Krzysztofa Pałka, które zajęły w nim czwarte miejsce.

22 maja

Na tyskim lodowisku zorganizowana została 27 Międzynarodowa Giełda Birofilów. Przyjechało na nią około sześciuset kolekcjonerów piwnych pamiątek z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec i Litwy.

25-26 maja

V Regionalna Konferencja "Tychy - Energia - Oszczędność" miała miejsce w tyskim Urzędzie Miasta. Tematem tegorocznych obrad było zarządzanie energią i środowiskiem w budynkach użyteczności publicznej.

26 maja

Przez cały dzień w mieście odbywały się imprezy sportowo-rekreacyjne w związku z X Ogólnopolskim Sportowym Turniejem Miast i Gmin. W tym roku w bezpośredniej rywalizacji Tychy walczyły z Gliwicami.

27 maja

Gabriela Ferdyn z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach (kierowniczka filii nr 7) została laureatką Nagrody Śląskiego Środowiska Bibliotekarskiego im. Józefa Lompy. Nagrodę wręczono w Cieszynie podczas obchodów Wojewódzkiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Nagroda ta nazywana jest bibliotekarskim "Oskarem". Honoruje się nią osoby, które mają wybitne osiągnięcia w promocji czytelnictwa oraz realizują twórcze pomysły w pracy bibliotecznej.

28 maja

I Tyskie Dni Filozofii odbyły się w Wyższej Szkole Zarządzania i Nauk Społecznych. W ich trakcie zainteresowani mogli wysłuchać wykładów profesorów: księdza Mieczysława Krąpca "Skąd wielkość filozofii", Zofii S. Zdybickej "Religie a kultura" i Henryka Kieresia "Błędy w filozofii a skutki w polityce".

31 maja

W tyskich bibliotekach rozpoczął się Tydzień Głośnego Czytania. Jako pierwszy głośno czytał dzieciom prezydent Andrzej Dziuba.
Zakończyły się egzaminy maturalne w tyskich szkołach średnich, rozpoczęte egzaminem pisemnym z języka polskiego w dniu 11 maja. Była to ostatnia matura zrealizowana według starego programu. W przyszłym roku maturzyści będą zdawać nową maturę.
Znakomite wyniki egzaminów maturalnych osiągnęli absolwenci tyskich liceów I LO im. L. Kruczkowskiego oraz II LO im. C. K. Norwida. W I LO średnia ocen z pisemnych egzaminów maturalnych to 4,63, a z egzaminów ustnych 4,55; w rezultacie w tej szkole 86 maturzystów otrzymało świadectwa z wyróżnieniem. W II LO średnia ocen z egzaminów pisemnych to 4,21, a z egzaminów ustnych 4,58. W III LO im. S. Wyspiańskiego maturzystów oceniono średnio na 3,44 z egzaminów pisemnych oraz na 3,92 z egzaminów ustnych.
Maj był wyjątkowo chłodnym i deszczowym miesiącem ? według meteorologów to najzimniejszy maj od lat trzydziestu.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.