1 marca 2003 0:00
Kronika miasta: 2004 - Marzec   3-6 marca

Pracowite dni spędził tyski artysta malarz Stanisław Mazuś. Najpierw, 3 marca, otworzył retrospektywną wystawę swoich prac w krakowskim Pałacu Sztuki. 6 marca witał gości na wernisażu swojej wystawy w tyskiej Galerii ?Obok?. W tym roku mija 35 rocznica pracy twórczej artysty na Śląsku. Cykl wystaw, upamiętniających ten fakt, rozpoczęła w październiku wystawa malarstwa Mazusia w Galerii ?Na żywo? w Radiu Katowice.

4 marca

Czułowski kościół p.w. Krzyża Świętego był przystankiem na drodze peregrynacji relikwii krzyża świętego po parafiach archidiecezji katowickiej. Relikwie były przez wiele godzin adorowane przez wiernych.

5 marca

W holu Teatru Małego otwarto wystawę ?Tychy Press Foto 2004?. Szesnastu autorów wystawiło 164 fotografie. Jury w składzie: Rafał Klimkiewicz (fotograf), Bartłomiej Barczyk (fotoedytor) i Lech Kowalczyk (artysta plastyk) pierwszą nagrodę przyznało Michałowi Grzybczakowi za zdjęcie, będące fragmentem cyklu ?Jestem z miasta T? (nagrodzona fotografia to utrwalona scenka sylwestrowa). Drugą nagrodę zdobył Dominik Gajda za zdjęcie ?Piramida?.
Mieszkający w Tychach major rezerwy Aleksander Sałacki został awansowany do stopnia pułkownika. Aleksander Sałacki, urodzony 12 maja 1904 roku, jest najstarszym kombatantem, ostatnim żyjącym ?Orlęciem Lwowskim?.
Tyscy strażnicy miejscy zajęli drugie miejsce w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w halowej piłce nożnej. W zawodach wzięło udział 38 drużyn z całego kraju.

11 marca

W Teatrze Małym wystąpił duet John Porter i Anita Lipnicka, o którym głośno w polskiej muzyce rozrywkowej w ostatnich miesiącach. Lipnicka i Porter zaprezentowali utwory ze swojej nowej płyty ?Nieprzyzwoite piosenki?.

12 marca

Tyscy hokeiści zakończyli sezon ligowy zdobywając brązowy medal mistrzostw Polski. W meczach play off o brązowy medal pokonali w trzech grach Stoczniowca Gdańsk. Żal, że tyszanie nie zdobyli cenniejszego trofeum. W półfinałach niewiele brakowało, by GKS Tychy wyeliminował przyszłych mistrzów Polski ? Unię Oświęcim. Oświęcimianie okazali się jednak lepsi: wygrali 3 mecze, a tyszanie tylko 2. Niemniej w pamięci tyskich kibiców długo pozostanie czwarty mecz półfinałowy, wygrany 4:1 przez GKS Tychy. Na trybunach tyskiego lodowiska pojawiło się wówczas ponad 4000 miłośników hokeja.
Drużyna tyskich samorządowców wygrała regionalny turniej w halowej piłce nożnej. Tym samym zespół, w którym grają między innymi prezydent Andrzej Dziuba oraz wiceprezydent Henryk Borczyk zakwalifikował się do majowego turnieju finałowego.

24 marca

Autorski Teatr Ruchu ?Wampa? wystąpił na deskach Teatru Małego z kolejną premierą. Tym razem młodzi aktorzy przedstawili sztukę ?KRUCHOŚĆ, czyli jak ktoś umrze to nie żyje?.

25 marca

Na sesji Rady Miasta radni podjęli między innymi uchwałę o uznaniu 9000 m2 tak zwanego Małego Lasku na osiedli Z?1 za użytek ekologiczny. Na terenie tym występują rośliny chronione, jak rosiczka okrągłolistna i widłak torfowy.

25-26 marca

Dziewczęcy chór Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Tychach zdobył w Pradze brązowy medal na II Międzynarodowym Festiwalu Młodzieżowych Chórów i Orkiestr ?Młoda Praga 2004". Nagrodę otrzymał w kategorii chórów do 16 roku życia. W konkursie brały udział m.in. chóry z Czech, Szkocji, Kanady, Finlandii, Słowenii, Szwecji, Niemiec. Tyski chór był jedynym przedstawicielem Polski. Chór Gimnazjum nr 3 prowadzony przez Izabelę Dawidowską działa od 2000 roku. Śpiewa w nim 95 dziewcząt.

26 marca

W MDK nr 1 odbył się finał konkursu ?Kultura? oczywiście!?. To już czwarta edycja konkursu organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkół nr 4 w składzie: Zuzanna Smolińska, Bogusław Biolik, Michał Sieczka, na drugim miejscu znalazła się drużyna z I LO im. L. Kruczkowskiego w składzie: Aleksandra Dziuba, Agata Bierwiaczonek, Agata Sieczka, miejsce trzecie zajęła Małgorzata Jelonek z III LO im. S. Wyspiańskiego. W kategorii gimnazjów zwyciężył zespół z Gimnazjum nr 5 w składzie Anna Natkańska, Aleksander Kupczyński, Damian Pstrągowski, drugie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum nr 1 czyli Szymon Juranek, Tomasz Leśniak, Paweł Mazur, a trzecie miejsce ? uczniowie z Gimnazjum Art: Karolina Fatyga, Ewelina Kubica, Jan Pająk.

26-27 marca

Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru były pretekstem do ciekawych przedsięwzięć artystycznych. Na deskach Teatru Małego wystawiono ?Prywatną Klinikę? D. Freemana i J. Chapmana. Z kolei w Galerii ?Obok? otwarto wystawę ?Mój Tadeusz Kantor?, przypominającą postać tego wybitnego twórcy teatru.
Jednocześnie w tym symbolicznym dniu obchodzono 10-lecie funkcjonowania Teatru Małego jako placówki miejskiej. Z tej okazji dyrektor Tomasz Kordon wręczył nagrody pracownikom, którzy pracowali przez całe dziesięciolecie w Teatrze. Uhonorowani zostali: Ewa Iwanciów, Halina Cichocka, Israel Garcia Sosa, Maria Janko, Halina Piesiur, Paweł Ryszka, Zdzisław Szczęsny, Leszek Szymański i Władysław Tomaszewski.

27 marca

Przed inauguracyjnym meczem IV ligi piłkarskiej doszło do chuligańskich ekscesów. W ich wyniku rannych zostało trzech ochroniarzy oraz kasjerka. Na boisku GKS Tychy zremisował z Rakowem Częstochowa 2:2.

28 marca

Kolarze z Klubu Turystyki Górskiej ?Gronie? zainaugurowali w Paprocanach sezon kolarski.

30 marca

W Tychach na zaproszenie uczniów i nauczycieli z III LO im. Wyspiańskiego gościł znany reżyser Krzysztof Zanussi.

31 marca

Tyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych zorganizowała Dzień Otwarty. Chętni do studiowania w tyskiej szkole mogli ją zwiedzić, porozmawiać z jej pracownikami i studentami.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.