1 stycznia 2003 0:00
Kronika miasta: 2004 - Styczeń   1 stycznia

Pierwszym tyskim dzieckiem, urodzonym w 2004 roku, okazała się Emilia Rapsztyn, córka Anny i Dariusza, która przyszła na świat w pierwszym dniu roku o godzinie 7.15, w Szpitalu Wojewódzkim.
Warto dodać, że w ubiegłym roku urodziło się w Tychach 1109 dzieci. W tym samym 2003 roku zmarły 835 osoby. W Tychach zanotowano więc dodatni przyrost naturalny.
W kolejny rok Tychy weszły z liczbą 132946 osób zameldowanych na pobyt stały i czasowy.

2 stycznia

Rok 2004 powitano w Teatrze Małym koncertem noworocznym. Na tyskiej scenie gościli muzycy Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Arie operetkowe, pieśni neapolitańskie i latynoskie zaśpiewali tenorzy Adam Zdunikowski, Dariusz Stachura i Paweł Skałuba.

4-10 stycznia

W tyskich salach koncertowych i kościołach śpiewały chóry uczestniczące w XIII Tyskich Wieczorach Kolędowych. W zmaganiach konkursowych najlepsze okazały się chór ?Halka? z Piekar Śląskich (w kategorii chórów dużych) i chór ?Absolwent? ze Skoczowa (w kategorii chórów kameralnych). W koncercie finałowym, który odbył się w kościele p.w. św. Marii Magdaleny zaśpiewali, oprócz nagrodzonych chórów, także soliści Opery Śląskiej: Sabina Olbrich-Szafraniec i Piotr Rachocki, a także gospodarze: zespoły ?Pro Arte?, ?Ex Animo? i Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca ?Bąble? z tyskiego MDK nr 1. Dyrektorem festiwalu był, jak co roku, Janusz Muszyński.

5 stycznia

Arcybiskup metropolita katowicki Damian Zimoń gościł w ośrodku ?Christoforos? w Tychach na spotkaniu opłatkowym z tyskimi nauczycielami.

10 stycznia

Przed siedemdziesięciu laty, 1 stycznia 1934 roku, Tychy ? liczące wówczas 9500 mieszkańców ? uzyskały prawa gminy miejskiej. Z tej okazji w Teatrze Małym odbyły się uroczystości rocznicowe. Po okolicznościowych przemówieniach prezydenta miasta Andrzeja Dziuby, socjologa dr Zbigniewa Zagały oraz Gabriela Kuli, prezesa tyskiego koła Związku Górnośląskiego, zgromadzonym gościom zagrała orkiestra AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa fotograficzna, prezentowana w holu teatru, przedstawiającą dawne Tychy i ich mieszkańców ? pracujących, odpoczywających i świętujących, w czasie uroczystości rodzinnych, gminnych i parafialnych.
Wielu zwiedzających rozpoznawało na archiwalnych zdjęciach swoich przodków.

10 stycznia

W Galerii ?Obok? otwarto wystawę ?Praca roku 2002?. W konkursie, organizowanym od wielu lat przez Związek Polskich Artystów Plastyków, Grand Prix przyznano Pawłowi Warchołowi za portret Bronisława Chromego (rysunek piórkiem). Wśród wyróżnionych artystów znalazła się tyszanka Regina Lipecka.

11 stycznia

W całym kraju po raz XII grała wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W Tychach, oprócz tradycyjnej ulicznej kwesty, najważniejszym wydarzeniem był koncert w Teatrze Małym, na którym wystąpili: Andrzej Grabowski, kabaret OT.TO, Jacek Kowalczyk i Marek Kościkiewicz. W tym roku w Tychach zebrano 52000 złotych. Celem fundacji Jerzego Owsiaka w 2004 roku jest zakup sprzętu medycznego dla oddziałów niemowlęcych i pediatrycznych oraz kontynuacja powszechnego programu przesiewowego badania słuchu u noworodków.

12 stycznia

W Tychach odbyło się Forum Geotermalne. Dyskutowano na temat możliwości wykorzystania źródeł geotermalnych dla ogrzewania miasta. Na razie jest to jednak odległa perspektywa wymagająca sporych nakładów finansowych. Samo pogłębienie odwiertu badawczego w Urbanowicach kosztuje bowiem około 6 mln złotych.

17 stycznia

Na noworocznym spotkaniu organizowanym przez Okręgową Izbę Przemysłowo-Handlową przyznano statuetki Integratorów oraz Mecenasów Kultury i Sztuki. Tytuły Integratorów Roku nadano profesorowi Markowi S. Szczepańskiemu, rektorowi Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach, a także Radosławowi Kurasowi z firmy Tibermac. Tytuły Mecenasów Kultury i Sztuki przyznano Zakładowi Elektroniki Górniczej i restauracji Joker.
Pułkownik Roman Polko ? niegdyś tyszanin, absolwent I LO im. L. Kruczkowskiego ? złożył dymisję z funkcji dowódcy jednostki GROM.
Natalia Stawowska, uczennica szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr w Czułowie, zwyciężyła w archidiecezjalnym konkursie znajomości Ewangelii św. Jana.

23-24 stycznia

Odbyła się zimowa edycja festiwalu ?Port Pieśni Pracy?. Gospodarzem imprezy był zespół Perły i Łotry, a gościnnie wystąpili inni ?szantymeni?, między innymi Banana Boat, North Cape, Kochankowie Sally Brown. Spośród zespołów biorących udział w konkursie najlepsi okazali się Bukanierzy z Warszawy. Koncerty tyskiego festiwalu szantowego przyciągają tłumy wielbicieli tej formy muzycznej.

27 stycznia

Dobiegła końca budowa nowego budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, mieszczącego się przy ulicy Edukacji. Kubatura obiektu liczy prawie 10000 m3. Znalazły się w nim między innymi świetlica, gabinety terapeutyczne, pracownie: krawiecka i gospodarstwa domowego. Z ośrodka korzysta obecnie około 350 uczniów.

28 stycznia

Minął rok od tragedii pod Rysami. W lawinie zginęło wówczas 8 młodych tyszan. Rok po tym wydarzeniu w kościele p.w. Rodziny Świętej odprawiono mszę w intencji zmarłych. Następnie w I LO im. Leona Kruczkowskiego odsłonięto tablicę przypominającą o tym tragicznym wydarzeniu.

29 stycznia

Bez burzliwej dyskusji uchwalono budżet miasta. W tym roku dochody miasta mają osiągnąć 254 miliony złotych, a wydatki 269 milionów (z czego największą kwotę, 115 milionów, pochłonie oświata). Deficyt budżetowy sfinansowany zostanie z ubiegłorocznych oszczędności i kredytów.

30 stycznia

Poświęcony został nowy tyski cmentarz komunalny przy ul. Barwnej (w pobliżu granicy z gminą Bojszowy). Na razie cmentarz zajmuje około 3 hektarów powierzchni i dysponuje 3700 miejscami pochówku. Docelowo będzie miał 7900 kwater i 8 hektarów powierzchni.
Patrycja Gogolin z MOSM Tychy zdobyła 4 medale (1 złoty, 2 srebrne i 1 brązowy) na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów w pływaniu. Patrycja jest podopieczną Sławomira Prędkiego, nauczyciela w Zespole Szkół Sportowych (SP nr 19 i Gimnazjum nr 9).

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.