1 grudnia 2002 0:00
Kronika miasta: 2003 - Grudzień   5 grudnia

Zmarła Eleonora Grabowska-Jabłońska. Miała 49 lat. Była muzykiem, założycielką "Bemola" ? pierwszej prywatnej muzycznej placówki dydaktycznej. Prowadziła także zespoły "Wesołe nutki" i "Scandicus".

7-9 grudnia

V Dni Szwedzkie zorganizowano tradycyjnie na początku grudnia łącząc je z obchodami dnia św. Łucji ? patronki skandynawskiego kraju. W trakcie Dni Szwedzkich gościł w Tychach ambasador tego kraju Mats Staffanson, który wziął udział w forum gospodarczym i wygłosił wykład w Wyższej Szkole Zarządzania i Nauk Społecznych. Poza tym dominowały wydarzenia kulturalne: publiczność mogła obejrzeć wystawę wzornictwa artystycznego tworzonego przez Polaków dla szwedzkiej IKEI, wybrać się na spektakl "Demony" autorstwa Larsa Norena w wykonaniu aktorów Teatru im. Słowackiego z Krakowa, wysłuchać wykładu profesora Tadeusza Szczepańskiego na temat twórczości Bergmana i wybrać się na koncert muzyki szwedzkiej.

10 grudnia

Tyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych zorganizowała spotkanie samorządowych władz Tychów i sąsiednich miast i gmin oraz dziennikarzy. Pretekstem była pierwsza rocznica pierwszych wolnych wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów. Rozmawiano o sukcesach i problemach związanymi z funkcjonowaniem władzy samorządowej w Polsce.

12 grudnia

Uczennica drugiej klasy tyskiej SP nr 23, Paulina Mai, zajęła pierwsze miejsce w VIII Międzyszkolnym Konkursie Gwary Śląskiej, zorganizowanym w SP nr 1 w Tychach.
Tyski zespół taneczny "Mini Paka II" kierowany przez Piotra Grzesiaka zdobył II nagrodę na I Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych w Rzeszowie.

13 grudnia

Zmarł profesor Franciszek Serafin, od kilku dziesięcioleci mieszkaniec Tychów. Prof. zw. dr hab. Franciszek Serafin był pracownikiem Instytutu Historii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, specjalistą w dziedzinie najnowszej historii politycznej Polski, autorem licznych publikacji mówiących o dziejach Śląska i Małopolski. Był jednym z autorów monografii "Tychy 1939-1993", a także redaktorem naukowym i współautorem monografii "Lędziny".

17 grudnia

Orkiestra AUKSO wydała swoja pierwszą płytę zatytułowaną "AUKSO współcześnie". Znalazły się na niej kompozycje Kilara, Góreckiego, Lutosławskiego i Bacewicz. Koncert promocyjny odbył się w Teatrze Małym.
W różnych miejskich instytucjach odbyły przedświąteczne spotkania. Miejskie instytucje charytatywne organizowały wigilie dla ludzi samotnych, bezdomnych i biednych. W tyskiej noclegowni wieczerzę wigilijną spożyło 70 mężczyzn. W Świetlicy Terapeutycznej spotkało się 40 dzieci i ich rodziców. W Domu Dziennej Pomocy wieczerzę wigilijną spożyło 200 osób, a w tyskim Caritasie 140 osób uczestniczących w zajęciach i dodatkowo około 100 bezdomnych.

19 grudnia

W Wyższej Szkole Zarządzania i Nauk Społecznych opłatkowe spotkanie pracowników i studentów połączone zostało z aukcją prac plastycznych dzieci z Domu Dziecka w Dębicy. Dzięki aukcji i wcześniejszej zbiórce pieniędzy dzieci z wspomnianej placówki otrzymały w prezencie od społeczności tyskiej uczelni blisko 3 tys. złotych.

21 grudnia

Na tyskim lodowisku rozegrany został mecz hokejowy "Gwiazdy na Gwiazdkę". Samorządowcy pod wodzą Andrzeja Dziuby tworzący drużynę Nasi Championi Lodowi (NCHL) zmierzyli się z drużyną utworzoną przez Radosława Gilewicza i jego przyjaciół, przede wszystkim piłkarzy. Drużyna Gilewicza wygrała 2:1. Dochód z biletów (sprzedawanych po 5 zł) przeznaczony był na potrzeby Przedszkola nr 12.
W tym samym dniu podpisana została umowa o sponsorowaniu klubu GKS Tychy przez Ty-skie Browary Książęce.

25 grudnia

Święta Bożego Narodzenia to między innymi tradycja budowania szopek w kościołach. W Tychach od kilku lat najwięcej zaciekawienia budzi szopka przygotowywana w budującym się kościele ojców franciszkanów w Paprocanach. Franciszkanie również w tym roku zorganizowali żywą szopkę, z licznymi zwierzętami (owce, struś, lamy, króliki, bażanty). Na po-mieszczenia zwierząt wykorzystano liczne zakamarki budowanej świątyni i klasztoru. Tłumnie zwiedzający szopkę tyszanie i goście z innych miejscowości podziwiali przy okazji architekturę niezwykłego obiektu wznoszonego z białego kamienia wapiennego (autorem projektu jest Stanisław Niemczyk).
Każdego popołudnia od 25 grudnia do 1 stycznia w budynku przyszłego kościoła franciszkanów odbywały się koncerty kolęd, koncertował między innymi zespół "Olza" z Zaolzia (Czechy). Koncertowe spotkania były też okazją do promowania wydanej przez franciszkanów płyty z kolędami w wykonaniu parafialnego zespołu "Nasze Anioły". Zespołem opiekuje się ojciec Radosław Mądry.
Czwórka licealistów z II LO im. C. K. Norwida okazała się najlepszym w województwie zespołem w organizowanym po raz trzeci ogólnopolskim konkursie "Zostań negocjatorem". W ogólnopolskim finale tyszanie zajęli dziewiąte miejsce. Do konkursu uczniów przygotowała Natalia Nowak, nauczycielka historii w II LO, a zespół mistrzów negocjacji stanowili: Aleksandra Danielczyk, Dagmara Forreiter, Sylwia Mielnik i Przemysław Tracik.

30 grudnia

O nowy samochód strażacki wzbogaciła się Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej. Jest to samochód z drabiną liczącą 37 metrów, sięgającą w razie potrzeby do wysokości dziesiątego piętra. W mieście jest ponad sto budynków tej wysokości (i wyższych). Nowy sprzęt sterowany jest komputerowo. Drabina kosztowała 2 mln złotych, z tego 800 tys. złotych pochodziło z budżetu miasta.
30 grudnia
"Gazeta Wyborcza" przygotowała tego dnia dla swoich czytelników specjalny, obszerny dodatek poświęcony Tychom.

31 grudnia

Minął kolejny rok. W Sylwestra żegnało stary rok 132946 mieszkańców Tychów ? tyle osób mieszkało w mieście w grudniu 2003 roku. W ciągu roku urodziło się w Tychach 1109 nowych obywateli miasta, a zmarło 835 osób. W Szpitalu Wojewódzkim urodziło się jednak w ostatnim roku znacznie więcej dzieci, bo 2054. Blisko połowa z nich to mali obywatele innych gmin.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.